weterynarz bada psu zęby
weterynarz bada psu zęby

Kolory dziąseł u psa – o czym mogą świadczyć?

Czy wiesz, że wygląd dziąseł Twojego czworonoga może Ci bardzo wiele powiedzieć na temat jego zdrowia? Dowiedz się, jaki jest prawidłowy kolor dziąseł u psa i jakie dolegliwości mogą kryć się za innymi kolorami. To podstawowa wiedza, którą łatwo wykorzystasz w praktyce i dzięki której nie przeoczysz symptomów choroby!

Więcej

Kolor dziąseł u psa a potencjalne schorzenia

Regularna, wnikliwa obserwacja zachowania i wyglądu pupila pozwala wykryć rozmaite dolegliwości niejednokrotnie na wczesnym etapie, dając tym samym znacznie większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie. Jako opiekun psa, spędzający z nim większość czasu, znasz go najlepiej, dlatego – świadomie obserwując – jesteś w stanie zauważyć już niewielkie zmiany. Jednym z obszarów ciała, które wiele „mówią” o stanie zdrowia, są dziąsła. Co ważne, nieprawidłowości w ich obszarze wskazują nie tylko na choroby dziąseł u psów.

Prawidłowy kolor dziąseł u psa to róż. Może on nieco różnić się odcieniem u poszczególnych osobników. Dziąsła mogą być „ozdobione” np. czarnymi plamami (w zależności od umaszczenia psa) i nie jest to objaw choroby. Jaki inny kolor dziąseł może wystąpić i o czym świadczy? Oto wskazówki:

  • bladoróżowe i białe dziąsła – to charakterystyczny objaw anemii, inaczej niedokrwistości, ale nie tylko, bardzo blade, jasne dziąsła mogą świadczyć m.in. o hipotermii (wychłodzeniu organizmu), piroplazmozie (babeszjozie), zatruciu czy krwotoku wewnętrznym;
  • żółte dziąsła – są jednym z objawów żółtaczki i innych chorób wątroby;
  • jasnoczerwone dziąsła – najczęściej wynikają z miejscowego podrażnienia tkanki lub świadczą o obecności stanu zapalnego dziąseł;
  • ciemnoczerwone dziąsła – bardzo ciemny kolor powinien skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza, bo poza tym, że bywa objawem poważnego stanu zapalnego, występuje również w zatruciach CO₂ i przy udarze cieplnym;
  • niebieskie i sine dziąsła – zwiastują najczęściej poważne dolegliwości związane z niedotlenieniem, jak m.in. udar, zapalenie płuc, trudności z oddychaniem, wspomniana hipotermia.

Uwaga! Chcąc upewnić się, że przepływ krwi nie jest zaburzony, możesz delikatnie ucisnąć dziąsło palcem. Pod wpływem nacisku, w zależności od jego siły, fragment ten stanie się bladoróżowy lub niemal biały. Kiedy zwolnisz uścisk, dziąsło od razu powinno powrócić do pierwotnego koloru. Jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać nieprawidłowości.

Nie tylko kolor dziąseł – co jeszcze powinno zwrócić uwagę?

Zdrowe dziąsła są nie tylko różowe, ale też mokre, śliskie, gładkie i błyszczące. Wszelkie odstępstwa mogą wskazywać zarówno na choroby jamy ustnej u psa (np. zgrubienia, krwawienie), jak i na inne niebezpieczne stany (np. odwodnienie, którego objawem są wyraźnie suche lub kleiste dziąsła). Twoją uwagę powinny zwrócić także inne symptomy, jak m.in.: nieprzyjemny zapach z pyska, hipersaliwacja (ślinotok), opuchlizna, brak apetytu (często wynikający z dolegliwości bólowych w trakcie spożywania posiłku, zwłaszcza suchej karmy lub twardych gryzaków).

Higiena jamy ustnej psa ważna dla zdrowia całego organizmu

To prawda, prawidłowa higiena jamy ustnej psa pozwala zachować zdrowie i świetną kondycję nie tylko zębów i dziąseł, ale całego organizmu. Musisz mieć świadomość tego, że choroby zębów u psa mają realny wpływ na funkcjonowanie wielu układów ustroju. Mogą przyczyniać się do rozwoju m.in. poważnych schorzeń układu krwionośnego, chorób nerek czy zaburzeń endokrynologicznych (np. insulinooporności). Jak zadbać o psie uzębienie?

Podstawą jest mycie zębów – tak, psy też powinny je myć! Zabieg możesz przeprowadzić przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki do zębów dla psa. Przyzwyczajaj do niego pupila stopniowo, aby się nie zraził. Nagradzaj przysmakami lub głaskami – tak, jak lubi! Nie jest najistotniejsze mycie po posiłku – ważne, aby było to robione regularnie, najlepiej codziennie. Używaj wyłącznie produktów dedykowanych zwierzętom. W przypadku, gdy toaleta szczoteczką jest zbyt trudna, możesz zacząć od nakładek/”skarpetek” na palce, gazika czy specjalistycznych chusteczek. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii!

Podsumowanie

Kolor dziąseł ma znaczenie! W zależności od tego, jaki jest, może świadczyć o zdrowiu lub chorobie czworonożnego przyjaciela. Systematycznie sprawdzaj stan jamy ustnej psa, aby jak najszybciej odkryć ewentualne nieprawidłowości i przeciwdziałać!