jaka karma dla kota
jaka karma dla kota

Jak zadbać o prawidłowe żywienie swojego kota?

Prawidłowa dieta to jeden z nieodłącznych elementów zdrowego stylu życia. Jako szczęśliwy opiekun kota zastanawiasz się, jak zadbać o jego odpowiednie żywienie? Oto garść wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć nie tylko, co należy serwować swojemu podopiecznemu, ale w jaki sposób to robić.

Więcej

Karma sucha czy mokra?

Należy zaznaczyć, że podstawą kociej diety może być zarówno karma mokra, jak i sucha. Obie mają wiele zalet.

Karma dla kota sucha jest przede wszystkim łatwa w przechowywaniu i ekonomiczna. Z kolei karma mokra jest wyjątkowo aromatyczna i cechuje się dużą zawartością wody. To istotne, bowiem koty, co do zasady, piją niedużo. Wiele z nich przyjmuje mniejszą niż wskazana dawkę płynów, co grozi odwodnieniem. Karma mokra w dużej mierze rozwiązuje ten problem. Ponadto zalecana jest w przypadku kotów borykających się z chorobami jamy ustnej i brakami w uzębieniu, które uniemożliwiają spożywanie suchej karmy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć obie karmy. Możesz je ze sobą wymieszać lub podczas jednego posiłku podawać karmę suchą a w kolejnym mokrą. Pamiętaj o zachowaniu właściwych proporcji i nieprzekraczaniu dziennej dawki. Przyjmuje się, że 1 g karmy suchej odpowiada około 4 g karmy mokrej.

Karma dostosowana do…

…wieku kota, jego wielkości, stanu zdrowia, aktywności i innych indywidualnych wymagań. Szeroki wybór karm SPECIFIC™ sprawia, że znajdziesz propozycję szytą na miarę potrzeb. Każdy rodzaj karmy skomponowany jest w taki sposób, aby zaspokajał specyficzne potrzeby żywieniowe, które przecież różnią się np. w przypadku kotek ciężarnych i karmiących, kociąt, seniorów, kotów z nadwagą, cukrzycą czy nietolerancją pokarmową.

Mniej, ale częściej

Powodów przemawiających za tym, aby serwować kotu mniejsze porcje, ale częściej, jest sporo. Koty jednorazowo zazwyczaj nie przyjmują dużych ilości pokarmu. Posiłek wzmaga pragnienie, zatem im częściej kot będzie jadł niewielkie porcje, tym większa szansa na to, że sięgnie po wodę po jedzeniu. Poza tym karma, która cały czas leży w misce, może być dla kota „nudna”, dlatego…

…postaw na karmienie interaktywne

Koty uwielbiają polować – i co więcej, są w tym świetne! Dlatego zapewnij swojemu kotu codzienną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej, aranżując rozmaite zabawy. Odmierzoną porcję karmy możesz umieścić np. w specjalnej piłce z otworami, z której kot będzie musiał ją wydobyć.

Woda to podstawa!

Wielu opiekunów kotów, zastanawiając się nad tym, jak zadbać o prawidłowe żywienie swoich podopiecznych, skupia się na doborze karmy, zapominając o kwestii odpowiedniego nawadniania. Tymczasem napełnienie miski wodą lub nawet wybór mokrej karmy mogą okazać się niewystarczającym rozwiązaniem.

Twój kot także nie jest miłośnikiem wody? Być może zwyczajnie mu ona nie smakuje. Spróbuj podać inną wodę (przegotowaną, z butelki etc.). Pamiętaj o częstej wymianie wody i bardzo dokładnym myciu miski. Resztki jedzenia i śliski osad tworzący się na misce mogą „odstraszać” kota. Jeśli to nie pomoże, zmień położenie miski lub/i samą miskę. Możliwe, że Twojemu podopiecznemu nie smakuje woda z miski metolowej, ale przekona się np. do miski plastikowej lub ceramicznej.

A może zafunduj pupilowi fontannę? To świetne rozwiązanie, ponieważ koty instynktownie unikają stojącej wody, która w naturze może być szkodliwa. Woda płynąca jest potencjalnie bezpieczniejsza.

Obserwuj reakcje swojego kota na poczynione zmiany, a z pewnością odkryjesz sposób na zapewnienie mu smacznego i zdrowego żywienia!