smutny leżący pies
smutny leżący pies

Czym objawia się wścieklizna u psa?

Wścieklizna jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób na świecie, ponieważ – pomimo ogromnego postępu nauki i medycyny – wciąż nie wynaleziono na nią lekarstwa. Jakie są przyczyny i objawy wścieklizny u psa? Jak uchronić przed nią siebie i swojego pupila? Poznaj najważniejsze fakty!

Więcej

Wścieklizna – czym jest ta choroba i jakie są jej przyczyny?

Wścieklizna, rzadziej spotykana pod nazwą wodowstręt, jest wirusową chorobą zakaźną zwierząt dotykającą centralny układ nerwowy, wywoływaną przez wirusa wścieklizny z rodzaju Lyssavirus, który należy do rodziny Rhabdoviridae. Jego głównym źródłem są dzikie zwierzęta, w szczególności lisy, wilki, nietoperze, wiewiórki. Wścieklizną mogą zarazić się również inne zwierzęta, w tym domowe i gospodarskie, jak psy, koty, krowy, konie, a nawet króliki i świnki morskie.

Wścieklizna – objawy u psa

Objawy wścieklizny u psa uzależnione są od tego, jaką postać przybiera choroba – tzw. szałową, bardzo gwałtowną, czy utajoną, nazywaną cichą. W pierwszym przypadku zarażony pies może być nadmiernie pobudzony i agresywny. W postaci cichej zwierzę początkowo może być wycofane i lękliwe. Inne objawy charakterystyczne dla wścieklizny to m.in.:

  • spożywanie niejadalnych przedmiotów,
  • nadmierna wokalizacja,
  • chrypka podczas szczekania,
  • opadanie żuchwy,
  • wypadanie języka,
  • zez,
  • ślinotok,
  • niedowład kończyn.

Pierwsze objawy wścieklizny u psa mogą wystąpić zarówno po kilku dniach lub tygodniach od zakażenia (najczęściej), jak i po kilku miesiącach a nawet latach (zdecydowanie rzadziej). Pies z wścieklizną nie ma szans na wyzdrowienie i przeżycie, a do tego stanowi realne zagrożenie dla innych zwierząt i ludzi, dlatego musi zostać poddany eutanazji.

Szczepienie psa na wściekliznę – czy jest obowiązkowe?

Tak, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt każdy pies w Polsce, który ukończył 3. miesiąc życia, podlega obowiązkowi szczepienia przeciw wściekliźnie (w ciągu 30 dni). Szczepienie należy następnie wykonywać co roku, do końca życia psa.

UWAGA! Pamiętaj o tym, że szczepienie psa na wściekliznę po terminie lub uchylanie się przed jego wykonaniem może skutkować karą grzywny lub mandatem. Spóźnienie się ze szczepieniem będzie ponadto kłopotliwe dla osób, które planują wyjazd zagraniczny i pragną zabrać ze sobą pupila. Jeśli bowiem szczepionka nie zostanie podana przed upływem 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia, kolejne szczepienie zostanie uznane za „pierwotne” (tak jakby poprzedniego nie było!). Opiekun będzie musiał zaczekać na wyjazd 21 dni, bo tyle czasu potrzeba do nabycia odporności ochronnej.

Szczepienie przeciw wściekliźnie – inne zwierzęta

W Polsce, jak zostało już nadmienione, ustawowy obowiązek szczepienia przeciw wściekliźnie mają wyłącznie właściciele psów. Warto jednak zaszczepić również koty wychodzące i zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza na obszarach, gdzie odnotowywane są przypadki choroby.

Zobacz również: Borelioza u psa

Podsumowanie

Wścieklizna to nieuleczalna, śmiertelna choroba. Choć nie ma na nią leku, łatwo się przed nią ochronić dzięki szczepieniu – obowiązkowemu dla psów w całym kraju, a zalecanemu dla innych zwierząt domowych i gospodarskich. Dodatkowo, od 31 grudnia 2021 r. na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów. Ty również możesz poddać się profilaktycznemu szczepieniu przeciw wściekliźnie. Warto je rozważyć zwłaszcza wówczas, gdy masz lub planujesz mieć duży kontakt ze zwierzętami, przez który ryzyko ugryzienia przez potencjalnie chore zwierzę wzrasta.