kobieta myjąca zęby psu
kobieta myjąca zęby psu

Twój pies ma nieświeży oddech? Sprawdź, jakie mogą być tego powody!

Czy to normalne, że psu śmierdzi z pyska? Wbrew powszechnie panującej opinii – nie! Psi oddech powinien mieć neutralny zapach. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemną woń, koniecznie odkryj i wyeliminuj przyczynę. Dlaczego pies ma nieświeży oddech? Poznaj fakty i zadbaj o zdrowie swojego pupila!

Więcej

Dlaczego psu śmierdzi z psyka?

Nieświeży oddech u psa może być wywołany błahymi i łatwymi do wyeliminowania czynnikami, ale czasem stanowi objaw poważnych dolegliwości. W związku z tym nigdy nie należy go bagatelizować. Poznaj najczęstsze przyczyny przykrego zapachu z psiej jamy ustnej.

Choroby stomatologiczne

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub zaniechanie zabiegów higienicznych to prosta droga do problemów dentystycznych – przede wszystkim do rozwoju kamienia nazębnego. Ten z kolei przyczynia się do zapalenia dziąseł, przyzębia, tworzenia się ropni okołowierzchołkowych, niszczenia korzeni i wypadania zębów. Dolegliwościom tym towarzyszy bardzo przykry zapach z pyska. Ponadto może on występować w przypadku owrzodzeń i ran jamy ustnej z wysiękiem ropnym.

Uwaga! Nieleczone choroby stomatologiczne mogą prowadzić do poważnych schorzeń wielu układów organizmu – jak choroba nerek czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe!

Niewydolność nerek

Wiele osób zastanawia się, dlaczego psu śmierdzi z pyska rybą pomimo tego, że czworonóg nie miał z nią styczności. Odpowiedź jest zaskakująca. Charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach nieświeżej ryby jest jednym z objawów niewydolności nerek.

Choroba refluksowa przełyku

To bardzo uciążliwa dla psa dolegliwość, w wyniku której doświadcza bólu brzucha, uczucia pieczenia i zgagi. Oddech ma zazwyczaj kwaśną woń.

Cukrzyca

Masz wrażenie, że oddech Twojego psa pachnie acetonem? Tak objawia się zaawansowana, nieleczona cukrzyca! Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Choroby dróg oddechowych

Przyczyną towarzyszącego infekcjom dróg oddechowych nieprzyjemnego zapachu jest ropa. Inne symptomy to m.in. kaszel, apatia, gorączka.

Koprofagia

Czemu psu śmierdzi z pyska padliną lub/i kałem? Jeśli wyczuwasz ten zdecydowanie przykry zapach zwłaszcza po powrocie ze spaceru, możliwym powodem jest to, że pupil skonsumował kał, zepsute jedzenie lub martwe zwierzę.

Co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska?

Po pierwsze: ustal przyczynę! Jeśli zauważysz nieświeży oddech u psa, bez względu na to, jakie „nuty zapachowe” wyczuwasz, udaj się do gabinetu weterynaryjnego. W przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje np. kamień nazębny, cukrzycę, refluks czy zapalenie gardła, oczywiście należy leczyć schorzenie. Jeżeli poważne dolegliwości zostaną wykluczone, skup się na następujących kwestiach:

  • zbilansowana dieta – zapewnij psu wysokiej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™;
  • higiena jamy ustnej – kup specjalną szczoteczkę i pastę dla psa, przyzwyczaj go do mycia zębów i regularnie powtarzaj ten zabieg, aby przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego oraz rozwojowi wynikających z jego obecności chorób;
  • dodatkiem do higieny może być stosowanie gryzaków stomatologicznyc SPECIFIC™ Dental Chew w wersji małej bądź dużej;
  • docelowo komendy, doraźnie kaganiec i smycz – jeśli Twój czworonóg lubi „stołować się” na zewnątrz, musisz mu to uniemożliwić, gdyż zjadanie odchodów, wyrzuconego jedzenia i innych substancji niewiadomego pochodzenia jest niebezpieczne. Do momentu wypracowania komend „do mnie”, „zostaw”, „puść” pies powinien chodzić na smyczy i w kagańcu.

Pamiętaj, że nieprzyjemny zapach z pyska stanowi sygnał ostrzegawczy, dlatego nigdy go nie ignoruj!