Czy odpowiednie żywienie psa może pomóc w przypadku problemów ze stawami?
Bez względu na to czy pies biega za zabawką, czy też wskakuje i zeskakuje z kanapy, jego stawy nieustannie pracują i są narażone na obciążenia. To oczywiste, że zależy Ci na zapewnieniu aktywności podopiecznemu, ale im więcej używa on swoich stawów, tym większe prawdopodobieństwo kontuzji, mogącej prowadzić do długotrwałych problemów.
Faktem jest również, że zwierzęta domowe żyją dłużej dzięki lepszej diecie i opiece zdrowotnej. Lekarze weterynarii obserwują obecnie w swoich gabinetach o wiele więcej problemów związanych z wiekiem niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z tych najczęściej spotykanych są właśnie bóle kostno-stawowe.
Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów to postępujące i długotrwałe pogarszanie się stanu chrząstki otaczającej stawy. Występuje powszechnie u starszych psów, ale nie tylko. Okazuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka ponad 90% psów w wieku powyżej pięciu lat. W normalnym, zdrowym organizmie zakończenia kości, które stykają się ze sobą w stawach, pokryte są ochronną chrząstką. Chrząstka jest stale rozkładana i odbudowywana. U zdrowego zwierzęcia odbudowa zachodzi szybciej niż rozpad. Szybkość odbudowy może zostać jednak spowolniona ze względu na zaawansowany wiek, chorobę lub czynniki genetyczne. Ponadto proces rozkładu może zachodzić intensywniej, np. po ćwiczeniach lub u zwierząt otyłych. Kiedy tak się dzieje, odbudowa chrząstki jest wolniejsza niż jej rozkład, co prowadzi do jej degradacji. Skutkiem tego jest wzajemnie ocieranie się kości o siebie, co w efekcie powoduje ból, podrażnienie i stan zapalny. Bez względu na przyczynę, zapalenie kości i stawów może poważnie wpłynąć na dobre samopoczucie i zdrowie Twojego psa.
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?
Ostry i wyraźny ból rzadko jest pierwszą oznaką choroby zwyrodnieniowej stawów. Początkowo problem zaczyna objawiać się mniejszą aktywnością psa. Możesz zauważyć, że Twój pies wolniej się porusza czy wykazuje trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak wspinanie się na kanapę lub wsiadanie do samochodu. Zazwyczaj te nasilają się, gdy robi się chłodniej.
Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów u psa?
Dzięki skutecznemu leczeniu bólu i stanów zapalnych Twój pies powinien mieć możliwość normalnego życia. W niektórych przypadkach operacja ortopedyczna może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem. W zależności od stopnia zaawansowania problemu zabieg może mieć różny przebieg, począwszy od oczyszczenia powierzchni stawowych nawet po całkowitą ich wymianę. Jeśli jednak pies jest sprawny i zdrowy pod każdym innym względem, wówczas zmiana diety wystarczy, aby polepszyć jego stan. Prawidłowe składniki odżywcze (takie jak oleje rybne) pomagają kontrolować oznaki i objawy choroby.
Jak dieta może pomóc mojemu psu z chorobą zwyrodnieniową stawów?
- Łagodzenie stanów zapalnych:
Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z olejów z ryb mogą wspomagać naturalny proces przeciwzapalny.
- Wspomaganie odbudowy chrząstki:
• Omega-3 z olejów rybnych zmniejsza również aktywność enzymów rozkładających chrząstkę.
• Chondroityna jest kluczowym składnikiem chrząstki, a jej włączenie do diety zapewnia elementy budulcowe niezbędne do jej odbudowy.
• Wolne rodniki uwalniane w stanie zapalnym powodują dalszą degradację chrząstki. Wysoki poziom przeciwutleniaczy w diecie może pomóc zneutralizować wolne rodniki.
- Korzystne jest także włączenie do diety kolagenu hydrolizowanego.
Kontrolowanie masy ciała:
Nadwaga jest zarówno przyczyną, jak i skutkiem problemu. Nadwaga zwiększa stopień degradacji chrząstki, przyczyniając się do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednocześnie, zmniejszona ruchliwość spowodowana bólem przyczynia się do przyrostu masy ciała, pogarszając tym samym problem. Poszukaj diety o niskiej zawartości tłuszczu, aby zmniejszyć ilość dostarczanej energii oraz o wysokiej zawartości błonnika, który zapewni uczucie sytości.