właściciel podający psu tabletkę
właściciel podający psu tabletkę

Odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki, mającym na celu uchronić zwierzę przed niebezpiecznymi skutkami zarażenia pasożytami. Jak często należy poddawać psa odrobaczaniu? Czy można zrobić to bez konsultacji z lekarzem? Czy zabieg ten może zaszkodzić czworonogowi? Poznaj wszystkie fakty na temat odrobaczania!

Więcej

Odrobaczanie psa – czy jest konieczne?

Pomimo tego, że zdania opiekunów są w tym temacie podzielone, lekarze weterynarii mówią jednym głosem – odrobaczanie psa jest absolutnie konieczne. Czworonogi są zdecydowanie bardziej narażone na zakażenie pasożytami i ich larwami niż ludzie, ponieważ podczas każdego spaceru ich łapy i pysk mają kontakt z podłożem, w tym z pozostałościami moczu i kału innych zwierząt. Nawet jeśli pies nie zje lub/i nie poliże odchodów, ziemi czy trawy, może przenieść pasożyty do domu na sierści i łapach. Te następnie trafią od pyska w czasie rutynowej pielęgnacji.

Regularne odrobaczanie szczeniaka i psa dorosłego zapobiega niekontrolowanemu namnażaniu się pasożytów i – co za tym idzie – wywoływaniu chorób niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętaj o tym, że wstrzymywanie się z podaniem środków na odrobaczanie do czasu zaobserwowania objawów to błąd, gdyż wyraźne symptomy występują najczęściej dopiero wtedy, gdy organizm jest silnie zarobaczony. Dobrą decyzją jest także badanie kału, choć przy dużym podejrzeniu zarobaczenia, ale negatywnym wyniku badania (co jest możliwe np. przez brak obecności pasożytów w pobranej próbce), odrobaczanie należy i tak przeprowadzić.

Odrobaczanie psa – co ile?

O tym, kiedy powinno nastąpić pierwsze odrobaczanie szczeniaka oraz co jaki czas odrobaczać dorosłego psa, decyduje lekarz weterynarii. Pierwszą dawkę środka na odrobaczanie podaje się zazwyczaj około 3. tygodnia życia psa i powtarza się zabieg w odstępach dwutygodniowych – chyba że specjalista, po zbadaniu szczenięcia, zaleci inaczej.

Jak często odrobaczać psa dorosłego? Przyjmuje się, że nie rzadziej niż 2 razy do roku, a najlepiej średnio co 3 miesiące, czyli 4 razy rocznie. Porozmawiaj z lekarzem, z jaką częstotliwością powinien być odrobaczany Twój podopieczny, bo procedura ta powinna być indywidualnie dobrana do jego trybu życia, miejsca zamieszkania, osób i zwierząt zamieszkujących z psem etc. Zwierzęta, które mieszkają na zewnątrz, przebywają w schroniskach i innych dużych skupiskach, są pracującymi psami myśliwskimi, wymagają częstszego odrobaczania niż psy prowadzące „higieniczny, miejski” styl życia.

Odrobaczanie psa – czy można to zrobić samodzielnie?

Tak, ale odradzamy takie postępowanie! Obecnie tabletki na odrobaczanie psa (jest to najczęściej wybierana postać środków odrobaczających) są łatwo dostępne, m.in. w zoologicznych sklepach internetowych. Najlepszym, bo najbezpieczniejszym, rozwiązaniem jest jednak konsultacja z lekarzem weterynarii. Specjalista nie tylko prawidłowo dobierze dawkę leku do masy ciała czworonoga, ale też zbada go, aby sprawdzić, czy zabieg jest w danym momencie wskazany. Może zlecić np. badanie kału.

Odrobaczanie psa – skutki uboczne

Odrobaczanie jest procedurą bezpieczną, dlatego skutki uboczne, zwłaszcza te dokuczliwe, występują bardzo rzadko. Pies po podaniu środka (tego samego i ewentualnie następnego dnia) może mieć nieco gorsze samopoczucie. Mogą też wystąpić takie dolegliwości jak: nudności, wymioty, chwilowy brak apetytu, lekka biegunka. Jeśli reakcja psa po odrobaczeniu jest gwałtowna lub/i długotrwała, udaj się do lekarza.

Podsumowanie

Regularne odrobaczanie pupila jest niezbędne, ponieważ nie jesteś w stanie zapewnić mu sterylnych warunków, w których z pewnością nie będzie mieć do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami. Ustal sposób i częstotliwość odrobaczania z lekarzem weterynarii. Zadbaj o zdrowie swojego podopiecznego!