karmy dla psa i kota
karmy dla psa i kota

Czym są kwasy tłuszczowe omega? I dlaczego powinny znaleźć w diecie Twoje psa lub kota?

W ostatnim czasie dużo mówi się o kwasach tłuszczowych omega, w szczególności omega-3, w kontekście ich dobroczynnego wpływu zarówno na nasz organizm, jak i na organizmy naszych czworonożnych podopiecznych – psów i kotów. Czym są owe kwasy? Jakie realne korzyści niesie za sobą ich regularna suplementacja? Sprawdź i wybierz zbilansowaną dietę dla swojego czworonoga!

Więcej

Czym są kwasy tłuszczowe omega?

Kwasy tłuszczowe omega-3 są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. To kwasy egzogenne, co oznacza, że nie mogą być syntezowane w organizmie zwierzęcym (w tym w organizmie człowieka, psa i kota). Jednocześnie kwasy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz, wraz z pożywieniem.

Kwasy tłuszczowe omega-3 występują co prawda w licznych olejach roślinnych, ale cechują się krótkim łańcuchem ALA. Nasz organizm potrzebuje natomiast kwasów omega-3 o dłuższym łańcuchu EPA oraz DHA. Gdzie je znaleźć? Ich prawdziwą skarbnicą są źródła morskie, przede wszystkim ryby oceaniczne i kryl.

Niezmiernie ważną kwestią jest utrzymanie równowagi pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6 (ich źródłem są m.in. zboża, oleje roślinne i orzechy). Nadmiar drugich z wymienionych przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.

Dlaczego dieta psa i kota powinna być bogata w omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania wielu układów organizmu. To one są odpowiedzialne m.in. za rozwój siatkówki, wspierają cały narząd wzroku, a także mózg, biorąc udział w procesie tworzenia nowych komórek. Wykazują działanie przeciwzapalne, wspierają serce i cały układ krążenia, podnoszą odporność organizmu.

Dobroczynne działanie kwasów tłuszczowych omega-3 można dostrzec gołym okiem. Ich regularne przyjmowanie znacząco bowiem poprawia kondycję skóry i sierści. Skóra jest miękka i odpowiednio nawilżona, sierść natomiast ma piękny, zdrowy połysk. Ponadto dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 wspiera zdrowie stawów poprzez zmniejszanie stanu zapalnego i hamowanie produkcji prozapalnych eikozanoidów. Dzięki temu psy i koty mogą cieszyć się dobrą formą przez długi czas, bez dolegliwości bólowych wynikających z degradacji chrząstki.

Karmy SPECIFIC™ dla psów i kotów są najwyższej jakości produktami charakteryzującymi się bogactwem łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących z ryb oceanicznych, które pozyskiwane są z akredytowanych, zrównoważonych źródeł. Jednocześnie są wolne od sztucznych przeciwutleniaczy, barwników i dodatków smakowych.

Poszczególne rodzaje karm są dedykowane psom i kotom w różnym wieku oraz dostosowane swoim składem do specyficznych wymagań żywieniowych i problemów zdrowotnych. Występują zarówno w wersji suchej i mokrej, w opakowaniach o różnych pojemnościach. Wybierz karmę najlepiej wpisującą się w potrzeby swojego czworonoga i zapewnij mu zdrowie oraz doskonałe samopoczucie na długi czas!