alergia pokarmowa u psa
alergia pokarmowa u psa

Jakie są objawy alergii pokarmowej u psa?

Opieka nad psem, który zmaga się z alergią lub/i nietolerancją pokarmową to wyzwanie. Zapewnienie mu zbilansowanej diety, która będzie wspierać a nie szkodzić, wymaga wiedzy, umiejętności obserwacji i szybkiej reakcji w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jakie są objawy alergii i nietolerancji? Jak pomóc psu, aby zapewnić mu zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania?

Więcej

Alergia i nietolerancja pokarmowa – nie to samo, ale tak samo groźne!

Alergia pokarmowa to reakcja, która spowodowana jest nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na przyjęty składnik bądź składniki pożywienia. Odpowiadają za nią przeciwciała IgE. Może wystąpić w każdym wieku. Jej objawami są najczęściej m.in.: pokrzywka, zmiany skórne, obrzęk, swędząca wysypka. Mogą pojawić się także takie symptomy jak biegunka, wymioty, refluks. Najgroźniejszą, bezpośrednio zagrażającą życiu postacią alergii jest wstrząs anafilaktyczny.

Nietolerancja pokarmowa jest związana z przeciwciałami IgG. Objawy nadwrażliwości na określone składniki pożywienia pojawiają się zazwyczaj po kilku lub nawet kilkudziesięciu godzinach od jego przyjęcia. Należą do nich m.in. wzdęcia, biegunka, wymioty, a także wyżej wspomniane zmiany skórne różnego rodzaju.

Bez względu na to, czy czworonóg zmaga się z alergią bądź nietolerancją, jeśli objawia się ona pod postacią biegunek i wymiotów, w krótkim czasie prowadzi do znacznego osłabienia organizmu, odwodnienia, utraty masy ciała. Im dłużej trwa, tym większe ryzyko poważnych powikłań. Z kolei problemy skórne, szczególnie jeśli występują w postaci dokuczliwej, swędzącej wysypki, którą pies będzie rozdrapywał i gryzł, mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych i zakażeń.

Diagnoza: alergia. Co dalej?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. W przypadku ciężkiej postaci alergii lekarz zaleci leczenie farmakologiczne. Niezmiernie istotne jest natychmiastowe wyeliminowanie czynnika, który powoduje alergię lub/i nadwrażliwość, co niejednokrotnie jest związane z całkowitą zmianą diety.

Warto sięgnąć po wysokiej jakości specjalistyczne karmy SPECIFIC™, które dedykowane są psom z alergią i nietolerancją pokarmową, a także problemami dermatologicznymi i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. To karmy pełnoporcjowe, czyli zbilansowane, mogące stanowić podstawę codziennych posiłków. Zawierają one wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, a jednocześnie są wolne od sztucznych barwników i dodatków smakowych.

Co istotne, starannie dobrane składniki cechują się niską alergennością. Karma dla psa nie zawiera glutenu pszennego, jest lekkostrawna, dobrze przyswajalna i bogata w dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z ryb oceanicznych, pozyskiwanych z akredytowanych źródeł. Dostępne są zarówno karmy mokre i suche, dostosowane do potrzeb i wymagań szczeniąt oraz psów dorosłych. Ponadto możesz sięgnąć po pyszne, zdrowe przysmaki, które możesz wykorzystać podczas ćwiczeń lub po prostu po to, aby sprawić pupilowi przyjemność!