pies odpoczywający w legowisku
pies odpoczywający w legowisku

Pies po kastracji – co należy mieć na uwadze?

Kastracja to obecnie jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur medycznych w gabinetach weterynaryjnych. Jest ona zabiegiem prostym i rutynowym, a przynosi bardzo wiele korzyści. Dlaczego warto ją rozważyć? Kiedy kastrować psa? Jak zadbać o czworonoga bezpośrednio po zabiegu i w późniejszym czasie, by zapewnić mu zdrowe, komfortowe funkcjonowanie? Poznaj fakty!

Więcej

Kastrowanie psa – na czym polega i dlaczego warto wykonać zabieg?

Kastracja, ujmując rzecz w dużym skrócie i uproszczeniu, to zabieg polegający na trwałym pozbawieniu płodności. Pies poprzez kastrację traci możliwość zapładniania, natomiast suka nie może zajść w ciążę. O ile nie planujesz prowadzić profesjonalnej i odpowiedzialnej hodowli psów rasowych, rozważ poddanie swojego pupila zabiegowi, gdyż niesie on za sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu wśród zwierząt, ograniczając tym samym ich bezdomność – jeśli posiadasz pupila ze skłonnością do włóczęgostwa, który często ucieka z posesji, musisz mieć świadomość, że może on zapładniać suczki w okolicy, które akurat mają cieczkę! Kolejną zaletą kastracji jest to, że eliminuje niebezpieczne choroby układu płciowego, jak m.in. nowotwory jąder u psów oraz nowotwory listwy mlecznej i ropomacicze u suk. Kastracja wyklucza ponadto ryzyko przekazywania wadliwych genów, dzięki czemu nie rodzą się kolejne pokolenia psów cierpiących na choroby dziedziczne.

Kiedy można wykastrować psa?

Kastracja psa jest ingerencją w jego układ hormonalny. Istnieje wiele opinii na temat najlepszego czasu na kastrację. Dość istotne jest, aby była przeprowadzona dopiero po zakończeniu wzrostu, gdy czworonóg osiągnie dojrzałość pod względem psychicznym i fizycznym. Jeżeli zostanie wykonana przed zakończeniem dojrzewania płciowego, może negatywnie wpłynąć nie tylko za zachowanie, ale też na rozwój fizyczny (np. zaburzyć wzrost kości). Psy ras małych i średnich rozwijają się szybciej w stosunku do ras dużych i olbrzymich. Pierwsze z wymienionych stają się w pełni dojrzałe niejednokrotnie już około 9. miesiąca życia, drugie – nawet po 2. roku życia. Termin zabiegu, biorąc pod uwagę liczne czynniki (poza wiekiem, m.in. stan zdrowia psa), należy uzgodnić z lekarzem weterynarii. Z drugiej strony, kastracja u suczki dopiero po wystąpieniu cieczki i z każdą kolejną zwiększa ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego.

Pies po kastracji – jak zająć się pupilem w okresie rekonwalescencji?

W przypadku, gdy nie występują powikłania po kastracji, rekonwalescencja trwa zazwyczaj około 10 dni. Weź wolne w dniu zabiegu lub zapewnij czworonożnemu pacjentowi pełną opiekę. Przyjedź po niego samochodem, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz tuż obok lecznicy. Kastracja przeprowadzana jest w całkowitym znieczuleniu, więc pies po wybudzeniu może być słabszy i zdezorientowany. Skup się na zaleceniach lekarza. Uważnie słuchaj, kiedy pupil może dostać picie i jedzenie, kiedy podać leki i w jakiej dawce (jeśli je otrzymasz).

Jeszcze przed zabiegiem przygotuj dom na powrót podopiecznego, aby był dla niego miejscem bezpiecznym. W kolejnych dniach obserwuj zachowanie psa po kastracji oraz stan rany i szwów. W klinice otrzymasz specjalny kołnierz lub/i ubranie dla psa po kastracji, które uniemożliwią wylizywanie rany. Co sprytniejsze czworonogi są jednak w stanie obejść i takie zabezpieczenia, dlatego nie trać czujności! Nie dopuść do zabrudzenia i uszkodzenia rany w czasie spacerów, nie spuszczaj psa ze smyczy. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, udaj się na konsultację.

Pies po kastracji – jak dbać o jego zdrowie i komfort w przyszłości?

Jak zostało już nadmienione, kastracja jest ingerencją w układ hormonalny czworonoga, która wiąże się nie tylko z pozbawieniem go płodności, ale też m.in. ze spowolnieniem metabolizmu. Psy wykastrowane niejednokrotnie zmagają się ze zwiększonym łaknieniem przy jednoczesnym obniżeniu energii i chęci do aktywności fizycznej. Efektem tego może być przybieranie na wadze. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić pupilowi zbilansowaną, niskokaloryczną dietę, dostosowaną do potrzeb psów po zabiegu kastracji oraz regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, dzięki której pozostanie w doskonałej formie!

Podsumowanie

Kastracja jest jednym z tych zabiegów, które – nie planując prowadzenia hodowli psów rasowych – warto rozważyć. Dzięki niej unikniesz nie tylko niezamierzonego rozrodu, ale też wielu groźnych chorób. Z racji tego, że jest to prosty zabieg, obarczony niewielkim ryzykiem, psy stosunkowo szybko wracają do pełni sił i sprawności. Pies wykastrowany, otoczony prawidłową opieką i miłością, będzie tak samo szczęśliwy, jak dotychczas!