Pies z problemami trawiennymi – co robić?

Przewód pokarmowy psów jest na swój sposób zadziwiający. Musi być wszechstronny, aby poradzić sobie ze wszystkimi obrzydliwymi przekąskami, które Twój pies zbiera podczas codziennych spacerów. Niestety, nic nie jest idealne, a więc i psi układ trawienny czasami zawodzi.

Więcej

Nadmiar jedzenia, infekcje, stres lub zjedzenie czegoś na spacerze może spowodować problemy. Ponadto u psów coraz częściej diagnozowane są nietolerancje i alergie pokarmowe. Niezależnie od przyczyny problemu objawy są często podobne i łatwe do wykrycia.

Jakie objawy wykazuje pies z wrażliwym żołądkiem?

Objawy zaburzeń trawiennych nie należą do zbyt przyjemnych. Zwyczaje toaletowe Twojego psa są najlepszą wskazówką o stanie jego żołądka — dobrze jest więc regularnie je kontrolować. Najczęstszym objawem rozstroju żołądka jest zmiana konsystencji kału i tzw. "luźne stolce". W rzeczywistości określenie to może odnosić się do wszystkiego, od lekko miękkiego do całkowicie płynnego stolca. Dzieje się tak, ponieważ ciało psa wykryło coś złego i próbuje się tego pozbyć. Innym drogą jest pozbycie się problemu przez jamę ustną, a więc poprzez wymioty.

Zdarzają się również przypadki odwrotne, jeśli jedzenie pozostaje zbyt długo w okrężnicy, woda jest ponownie wchłaniana do organizmu, przez co stolec jest twardy i trudno jest go wydalić.

Kiedy należy się martwić problemami trawiennymi psa?

Sporadyczne biegunki, wymioty i zaparcia nie są powodem do zmartwień. Jeśli jednak objawy nasilą się lub utrzymają dłużej niż kilka dni lub jeśli w stolcu pojawi się śluz (powszechny objaw zespołu jelita drażliwego) albo krew (zwykle w wyniku zapalenia jelita grubego), nadszedł czas, aby wprowadzić pewne zmiany.

Bez względu na przyczynę problemu, rezultatem będzie zaburzone wchłanianie składników odżywczych, w wyniku czego układ trawienny będzie mniej wydajny. Jeśli Twój pies wydalił płyny przez wymioty, może cierpieć z powodu utraty niezbędnych elektrolitów, takich jak wapń, magnez, potas, sód, fosfor i chlorki. Wszystko to spowoduje także utratę energii.

Jaka jest najlepsza karma dla psów z wrażliwym żołądkiem i biegunką?

Jak możesz sobie wyobrazić, dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Jeśli wystąpi problem, niewykluczone, że stosowana do tej pory dieta w pewnym stopniu się do niego przyczyniła. Najlepiej zacząć więc od wprowadzenia pewnych zmian. Pokarmy wspomagające trawienie nie zawierają składników, które najczęściej powodują problemy.

Psy z wrażliwym żołądkiem i innymi częściami układu pokarmowego potrzebują lekkostrawnych pokarmów o niewielkiej zawartości błonnika, aby mogły w maksymalnym stopniu wchłaniać składniki odżywcze. Niezbędna jest również podaż odpowiednich minerałów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, aby zrekompensować zmniejszoną zdolność do ich wchłaniania i uzupełnić elementy stracone w związku z wymiotami czy biegunką.

SPECIFICTM oferuje gamę karm dla psów z różnorakimi rodzajami problemów trawiennych. 

Dla psów cierpiących na większość problemów trawiennych zalecamy diety CID lub CIW Digestive support. Te diety są również odpowiednie dla psów z zapaleniem jelita grubego. Jeśli problemy Twojego psa są spowodowane alergią lub nadwrażliwością pokarmową, zalecamy jeden z naszych specjalistycznych produktów. Jeśli zaś Twój pies cierpi z powodu zaparć, zalecamy jedną z diet bogatych w błonnik zmniejszających masę ciała lub pozwalających kontrolować wagę.

Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe informacje na temat tych karm dla psów, a lekarz weterynarii pomoże Ci wybrać tę, która będzie dokładnie odpowiadała potrzebom Twojego psa.