Jaką karmę wybrać dla kociąt i kotów dorosłych?

Prawidłowe żywienie jest zawsze ważne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia Twojego kota. Zbilansowana dieta na początku jego życia zapewni mu bezpieczny start w przyszłość, a dorosłemu kotu dostarczy zdrowia i wigoru na wiele lat. Przeczytaj jaką karmę wybrać dla obu tych grup wiekowych!

Więcej

Karma dla kociąt

Kocięta są niezwykle aktywne i szybko rosną, dlatego potrzebują dużej ilości białka i kalorii. Ich żołądki mają jednak niewielkie rozmiary, dlatego karma dla kociąt musi być skoncentrowana — niewielka objętość musi dostarczać dużo wartości odżywczych. To właśnie dlatego kociętom należy podawać karmę przygotowaną z myślą o ich potrzebach.

Kiedy należy podawać karmę dla kociąt?

Karmę dla kociąt należy podawać od momentu odstawienia do czasu kastracji. Jeśli zaś kot nie będzie poddany temu zabiegowi, do 8-12 miesiąca życia. Co ważne, koty dużych ras osiągają dojrzałość nieco później.

Poznaj wskazówki w zakresie karmienia kociąt

Kocięta mają małe żołądki, a więc nie są w stanie zjeść dużej ilości karmy na raz.  Na początku należy podawać 4 lub nawet 5 posiłków dziennie — w 6 miesiącu można już przejść do 2 posiłków dziennie.

Mokre jedzenie można pozostawiać w misce na maksymalnie 20-30 minut. Następnie należy wyrzucić wszelkie niezjedzone resztki. Otwarte tacki można przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez 3 dni. Jeśli trzymasz pokarm w lodówce, najlepiej zagrzać go do temperatury pokojowej przed podaniem, ponieważ kocięta preferują go w takiej postaci.

Płytkie miski są najlepsze, ponieważ wibrysy kociąt nie będą się o nie ocierać — wibrysy są bardzo wrażliwymi receptorami dotykowymi.

Kot musi mieć zawsze dostęp do świeżej, czystej wody. Należy postawić ją z dala od miski z jedzeniem, aby karma nie wpadała do wody.

Jaka karma dla kotów po kastracji?

Kastracja znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na energię, dlatego podawanie po zabiegu karmy przeznaczonej dla kociąt może prowadzić do nadwagi i w efekcie innych problemów zdrowotnych. 

Karma dla zdrowych kotów dorosłych

Koty kastrowane oraz te żyjące w domu, zużywają mniej energii, co zwiększa ryzyko przybierania na wadze. Karmy dla kotów dorosłych SPECIFIC™ charakteryzują się mniejszą wartością energetyczną, co pozwala utrzymać idealną masę ciała.

Dbanie o zdrowe drogi moczowe u kotów

Koty są podatne na tworzenie się kamieni w pęcherzu moczowym. Karmy SPECIFIC™ dla dorosłych kotów mają m.in. niską zawartość magnezu i fosforu, co pomaga zapobiegać tworzeniu się niebezpiecznych dla zwierzęcia kamieni.

Kontrolowanie tworzenia się kul włosowych (pilobezoarów)

Zwiększony poziom błonnika w karmie dla kotów dorosłych SPECIFIC™ zapobiega problemom związanym z tworzeniem się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Kontrola nieprzyjemnych zapachów

W dzisiejszych czasach wiele kotów mieszka w domu i korzysta z kuwet, a więc zapach ich odchodów stanowi problem. Nasze suche karmy zawierają jukkę, która pomaga ograniczyć nieprzyjemne zapachy.

Poznaj karmy SPECIFIC™ dla zdrowych kotów dorosłych

Karma dla kotów dorosłych SPECIFIC™ to kompletne i doskonale zbilansowane pożywienie, które charakteryzuje się wysoką zawartością olejów rybnych oraz umiarkowanym poziomem energii. Pozwala utrzymać idealną masę ciała a jej składniki wspomagają zdrowe drogi moczowe i zapobiegają tworzeniu się kul włosowych — to doskonała karma sprzyjająca zdrowemu i aktywnemu życiu.