Pies jadący autem
Pies jadący autem

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Nie każdy pies entuzjastycznie reaguje na zaproszenie opiekuna do samochodu. Jeśli Twój podopieczny ewidentnie stresuje się w trakcie jazdy, koniecznie odkryj przyczynę, okaż zrozumienie i… wykonaj kilka prostych kroków, dzięki którym pupil przyzwyczai się do podróżowania i będzie traktował je jak każdą inną, zupełnie normalną czynność!

Więcej

Pies w aucie – przyczyny lęku i niechęci

Punktem wyjścia do jakichkolwiek działań mających na celu pokonanie lęku czy niechęci psa i przyzwyczajenie go do jazdy samochodem jest uświadomienie sobie, że czynność ta nie jest dla zwierzęcia naturalna. W związku z tym może budzić obawy, niepewność, a nawet wywoływać panikę. Oto najczęstsze przyczyny problemu.

Przykre doświadczenia z przeszłości

Wywołują one złe skojarzenia, stres i strach. Czasem wystarczy tylko jedno trudne wydarzenie, które pozbawia psa psychicznego spokoju i komfortu podróżowania autem. Nawet jeśli Twój pupil jest z Tobą od szczenięcia, nie wiesz, czego doświadczył w pierwszych tygodniach życia. Co ciekawe, niechęć do samochodu czy wręcz strach przed nim wcale nie muszą być spowodowane wypadkiem, gwałtownym hamowaniem, w trakcie którego maluch doznał urazu, czy innymi poważnymi okolicznościami. Pies podczas siedzenia w aucie mógł wystraszyć się np. zbyt głośnej muzyki lub skojarzyć jazdę z wizytą u lekarza weterynarii, która była dla niego bardzo nieprzyjemna.

Choroba lokomocyjna

To dokuczliwa choroba, z którą psy – wbrew pozorom – zmagają się naprawdę często. Czworonóg, który doświadcza wymiotów, bólu brzucha lub/i zawrotów głowy w trakcie jazdy, szybko uczy się, że to właśnie samochód jest przyczyną przykrych dolegliwości.

Nieznajomość samochodu

Ogromny, dziwnie pachnący i wydający niepokojące dźwięki obiekt może być dla każdego zwierzęcia przerażającym stworem, budzącym naturalną chęć obrony i ucieczki. Jeśli opiekun nie zapewni czworonogowi przestrzeni do swobodnego poznania samochodu i samodzielnego stwierdzenia, że nie stanowi on zagrożenia, ale zmusi go do bliskiego kontaktu (dojdzie do tzw. zalania bodźcem, z ang. flooding), osiągnie efekt odwrotny do zamierzonego.

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem? Instrukcja krok po kroku

Przyzwyczajenie pupila do jazdy samochodem jest prostsze niż myślisz. Naukę najlepiej rozpocząć w okresie szczenięcym, by móc uczyć właściwych zachowań, a nie zmagać się z koniecznością oduczania tych niepożądanych, już silnie zakorzenionych. Umiejętność spokojnego podróżowania z powodzeniem może jednak nabyć także starszy pies. Od czego zacząć? Oto plan działania!

Pozwól psu poznać samochód

Nie zmuszaj, a początkowo nawet nie zachęcaj pupila do podejścia do samochodu. Po prostu podążaj za nim i sprawdź, jaka odległość od pojazdu jest dla niego komfortowa. Dla jednego psa będą to 2 metry, dla innego 10 lub więcej. Pracuj na ustalonym przez pupila dystansie – przechadzaj się z nim, serwuj smakołyki, nagradzaj słownie za spokojne zachowanie i zrelaksowaną postawę. Możesz też zainicjować zabawę.

Zmniejszaj dystans stopniowo. Jeśli na którymś etapie pies poczuje się nieswojo i zechce się oddalić, pozwól mu na to. I ponownie, jeden psiak będzie potrzebował 1-2 dni na to, aby zbliżyć się do samochodu, inny 10 lub więcej. Niczego nie przyspieszaj, bo zniweczysz efekty dotychczasowej pracy!

Zachęć psa do bliższego kontaktu/wejścia do samochodu

Kiedy już pierwszy etap będzie za Wami i pies bez obaw stanie przy samochodzie, otwórz wszystkie drzwi. Zachęć pupila, aby zajrzał do środka, wykorzystaj smakołyki i zabawę. Ćwicz tak długo, aż pies swobodnie będzie wchodził do auta.

Pracuj w samochodzie

Stopniowo przedłużaj czas pobytu psa w pojeździe „na sucho”, czyli bez włączania silnika i ruszania. Przynieś do środka ulubione legowisko, kocyk lub/i zabawki. Kolejno zamykaj drzwi i bacznie obserwuj reakcję podopiecznego.

Pracuj z włączonym silnikiem

Ponownie wykonaj powyższy krok, ale tym razem na włączonym silniku. Powoli możesz dodawać kolejne bodźce, jak np. włączenie wycieraczek, radia (nie za głośno!) etc.

Wyrusz na bardzo krótką wycieczkę

Początkowo przejedź zaledwie kilka metrów. Zatrzymaj się i nagrodź psa, jeśli będzie spokojny i zrelaksowany. Wypuść go z samochodu, przespaceruj się kawałek, wróć do samochodu i ponownie jedź samochodem przez chwilę. Wydłużaj przejażdżki stopniowo.

Pies w aucie – bezpieczeństwo to podstawa!

Podróżując z czworonożnym przyjacielem, nawet na krótkich trasach, odpowiednio go zabezpiecz. Do wyboru masz takie produkty jak m.in.:

  • pasy dla psa do samochodu;
  • klatka;
  • transporter;
  • fotelik;
  • torba.

Decydując się na klatkę czy transporter, nie zapomnij o zakupie legowiska dla psa do samochodu, by podróż była nie tylko bezpieczna, ale też wygodna. Psa możesz przewozić w aucie zarówno w bagażniku, jak i na kanapie. Wypróbuj różne opcje i dowiedz się, w której pies czuje się najlepiej. Niektóre psiaki potrzebują stałego kontaktu z opiekunem – wówczas sprawdzi się pas. Inne czworonogi znacznie bezpieczniej czują się na ograniczonej przestrzeni – dla nich idealny będzie transporter.

Podsumowanie

Wiesz już, jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem. Ćwicz i wykaż się sporą dawką cierpliwości oraz zrozumienia. Chwal pupila za najmniejsze postępy. Nie dopuść do tego, aby przewożenie psa w aucie kojarzyło się mu wyłącznie z wizytą u lekarza. Organizuj aktywności w różnych ciekawych miejscach, do których musicie dojechać i czerp przyjemność ze wspólnie spędzonych chwil!