pływający pies
pływający pies

Zabawa i trening z psem w wodzie – o czym należy pamiętać?

Wakacyjny nastrój i przyjemna aura zachęcają do aktywnego spędzania czasu z czworonogiem na świeżym powietrzu. Jeśli Twój pupil lubi wodę, świetnym pomysłem są rozmaite wodne zabawy i treningi. Jak zorganizować taką aktywność? O czym pamiętać, aby była ona w pełni bezpieczna? Dowiedz się już teraz!

Więcej

Zabawa i trening z psem w wodzie – garść faktów

Zabawa z psem w wodzie niesie za sobą mnóstwo korzyści – także terapeutycznych! Ze względu na to, że poruszanie się w wodzie wymaga większego wysiłku niż poza nią, mięśnie cały czas intensywnie pracują, a przez to ulegają wzmocnieniu. Jednocześnie stawy podlegają znacznie mniejszemu obciążeniu niż w czasie „treningu lądowego”, dlatego np. pies z chorymi stawami jak najbardziej może oddawać się wodnym rozrywkom. Podczas kąpieli stymulowane są również liczne układy organizmu, w tym m.in. oddechowy i krwionośny. Ponadto zabawy w wodzie są świetną odskocznią od codziennych zajęć, relaksują i łagodzą stres.

Chcąc przeprowadzić trening psa w wodzie, musisz mieć na uwadze to, że niesie ona za sobą także pewne zagrożenia. W związku z tym niezmiernie ważny jest roztropny wybór miejsca kąpieli. Unikaj niesprawdzonych stawów, jezior i rzek, zwłaszcza tych głębokich, z trudnym dostępem do brzegu. Przestrzegaj przepisów i nie oddawaj się wodnym szaleństwom w akwenach, w obrębie których jest to zabronione.

Nie wrzucaj psa na głęboką wodę, czyli nauka… chodzenia!

Niektóre rasy, jak np. popularny labrador, nowofundland czy portugalski pies dowodny, miłość do wody mają w genach. Mogłyby spędzać w niej długie godziny, są świetnymi pływakami. Inne czworonogi mogą bać się wody lub bynajmniej nie przepadać za nią. Twoim zadaniem jest pokazanie pupilowi, że zabawa w niej może być bezpiecznym i przyjemnym doświadczeniem. Nie zmuszaj psa do wchodzenia do wody, a tym bardziej nie wrzucaj go do niej. Takie działanie może spowodować, że pies zacznie wręcz panicznie bać się wody i już nigdy nie zechce do niej wejść!

Udaj się nad jezioro lub rzekę, wybierz miejsce na bezpieczne zabawy dla psa i pozwól mu zapoznać się z otoczeniem. Jeśli początkowo nie zechce zamoczyć łap, daj mu czas. Możesz go delikatnie zachęcać do podejścia do brzegu. Spacerujcie wspólnie brzegiem, ale pozwól psu kontrolować sytuację i wycofać się, jeśli poczuje taką potrzebę. Mając wybór i poczucie kontroli, znacznie chętniej podejmie kolejną próbę!

Zabawa z psem w wodzie – przydatne akcesoria

Decydując się na trening psa w wodzie, zadbaj o jego wygodę i bezpieczeństwo. Jeśli czworonóg dopiero uczy się pływać lub zwyczajnie nie czuje się pewnie, zainwestuj w specjalny kapok. Na czas wodnych zabaw zakładaj szelki – są bezpieczniejsze od obroży. Zaopatrz się ponadto w długą linkę treningową, dzięki której pupil będzie miał nieco swobody pomimo tego, że będzie pozostawał pod Twoim nadzorem. Jeżeli planujesz bawić się z psem zabawkami, kup te stworzone do zabaw wodnych. Zabawka powinna unosić się na wodzie, mieć odpowiednią wagę, wielkość i kształt, aby pies mógł ją bez trudu złapać i dotrzeć z nią do brzegu bez picia nadmiernej ilości wody.

Pamiętaj o tym, że zabawa w wodzie, choć niesamowicie przyjemna, wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym, dlatego – nawet jeśli pupil chce więcej – dawkuj mu tę przyjemność. Pobawcie się lub poćwiczcie np. przez 10 minut i zrób przerwę. Jeśli zamierzasz spędzić poza domem wiele godzin, zabierz ze sobą czystą wodę i jedzenie, bowiem odpowiednie żywienie psa to podstawa. Zapewnij mu wysokiej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™. Nie pozwól też czworonogowi oddawać się wodnemu szaleństwu zaraz po posiłku.

Bawcie się dobrze i bezpiecznie!