pies i jego zabawki
pies i jego zabawki

Psie zabawki – jakie wybrać?

Zabawa jest niezwykle ważnym elementem rozwoju szczenięcia oraz życia każdego dorosłego psa, ponieważ nawet psi seniorzy kochają psoty! Poprzez nią, dokładnie tak samo jak dziecko, szczeniak uczy się określonych zachowań, norm i reguł. Umiejętnie pokierowaną zabawą i właściwie dobranymi zabawkami możesz osiągnąć znacznie więcej niż wydaje się większości psich opiekunów. Jakie są najlepsze zabawki dla psa? Jaki masz wybór i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź!

Więcej

Rola zabawy – to musisz wiedzieć!

Zabawa w życiu psa to coś znacznie więcej niż tylko sposób na przełamanie nudy i przyjemne spędzenie wolnego czasu. Poprzez zabawę pies nabywa umiejętności prawidłowego funkcjonowania w obrębie swojego gatunku, komunikowania swoich potrzeb i zamiarów oraz odczytywania wysyłanych do niego komunikatów. Czy wiesz, że właśnie w trakcie zabawy szczenię uczy się także m.in. polowania, realizując kolejno elementy tzw. łańcucha łowieckiego? Zabawa to również doskonały sposób na obniżenie napięcia i stresu, zachowanie doskonałej kondycji. Z kolei zabawa z człowiekiem to – tuż obok szkolenia – najlepszy sposób na budowanie pewności siebie psa, więzi z opiekunem, poczucia bezpieczeństwa i zaufania do właściciela.

Psie zabawki i ich rola w zabawie

Psy chętnie się bawią. Niczym nadzwyczajnym jest widok nawet psiego seniora z przyjemnością podążającego za swoim opiekunem, gdy ten wymachuje szarpakiem lub rzuca piłkę. Zabawa u psów w dużej mierze, poza bieganiem czy przeciąganiem, polega na żuciu i gryzieniu, gdyż dla czworonoga są to czynności wyjątkowo odprężające i wprawiające w dobry nastrój. Gorsze samopoczucie ma jednak niejeden właściciel, którego ukochany pupil za doskonały „przedmiot” do gryzienia uznaje ręce, nogi, meble czy ulubioną parę butów. Jeśli odpowiednio wcześnie przekierujesz uwagę psa na zabawki mu dedykowane, zwłaszcza zanim ten nauczy się niszczenia dobytku (!), możesz uniknąć strat materialnych i stresu. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby pies miał dostęp do wielu różnych zabawek.

Jakie zabawki dla psa?

Wiele osób zastanawia się np. nad tym czy twarda, czy miękka zabawka dla psa będzie lepsza. To oczywiście zależy od psa, jego wieku, rozmiaru, potrzeb i możliwości. W przypadku szczeniąt i niedużych psów lepiej sprawdzą się nieco bardziej miękkie zabawki – zarówno te sztuczne (z tworzywa, pluszowe etc.), jak i naturalne (np. żwacze wołowe, suszone ryby). Zabawka, bez względu na to, na jaką się zdecydujesz, musi być dla psa przede wszystkim bezpieczna. Wybierając przedmiot z tworzywa, dokładnie sprawdź, czy jest wystarczająco solidny i czy nie ma np. elementów, które pies z łatwością odgryzie i przez przypadek połknie. Należy pamiętać, że zbyt twarde zabawki również mogą być niebezpieczne i prowadzić do ułamania lub ukruszenia zęba.

Warto zapewnić pupilowi różnorodne zabawki – zarówno pluszowe przytulanki (są nawet takie z opcją podgrzania!), szarpaki do wspólnej zabawy, zabawki interaktywne i węchowe, jak różnego rodzaju maty węchowe, zabawki ze schowkami na smakołyki itp. Zanim zostawisz psa sam na sam z zabawką, naucz go, jak się nią bawić. Jeśli bowiem nie będzie tego wiedział, zamiast odprężenia i świetnej zabawy, dozna stresu i frustracji! Dodatkowo, może po prostu zrobić sobie krzywdę. Decydując się na zabawki, w których umieszcza się jedzenie, zawsze wybieraj do nich najlepszej jakości smakołyki. Pamiętaj także o prawidłowej diecie swojego podopiecznego, bo to ona w dużej mierze odpowiada za jego właściwy rozwój, zdrowie i samopoczucie. Sięgaj wyłącznie po pełnowartościowe karmy dla psów, jak np. karmy SPECIFIC™.