dwa katy bawią się na drapaku
dwa katy bawią się na drapaku

Czym jest koci etogram i dlaczego jest tak ważny?

Koci etogram to zespół zachowań kota jako gatunku, realizowanych w jego naturalnym środowisku. Poznanie etogramu kota domowego jest dla Ciebie jako opiekuna bardzo istotne, jeśli chcesz, aby Twój mruczek był szczęśliwy i nie wykazywał problemów behawioralnych.

Więcej

Koci etogram – co czyni kota kotem?

W naukach związanych z zoologią etogram jest listą cech naturalnych dla danego gatunku zwierzęcia. Są to cechy opisane i sklasyfikowane. Pozwalają w dużej mierze określić przyczyny konkretnych zachowań obserwowanych u zwierząt, a także problemów behawioralnych. Te ostatnie często biorą się bowiem właśnie z zaburzeń w etogramie, czyli z niezrealizowania jakichś potrzeb gatunkowych.

Poznanie kociego etogramu ułatwia identyfikację poszczególnych zachowań i ich podłoża – słowem, jest swego rodzaju mapą po kocim świecie i słownikiem kociego behawioru. Dzięki znajomości etogramu łatwiej jest zapewnić kotu warunki, które będą realizowały jego potrzeby oraz uniknąć zaburzeń zachowania. A jeśli już te się pojawią, przestudiowanie etogramu pomoże Ci w ustaleniu przyczyn problemów, o ile nie mają one podłoża medycznego.

Co zawiera koci etogram?

Najbogatszym w szczegóły kocim etogramem jest lista ponad 120 kocich zachowań i ich opisów opracowana przez Animal Behavior & Cognition Lab na Uniwersytecie Wyoming. Zgodnie z tym wykazem można podzielić koci etogram na konkretne grupy zachowań. Do etogramu zaliczamy więc takie elementy jak:

  • zachowania łowieckie;
  • zabawa;
  • zachowania społeczne;
  • jedzenie;
  • pielęgnacja/toaleta;
  • znaczenie terenu;
  • obserwacja terenu;
  • eksploracja;
  • sen;
  • ukrywanie się;
  • zachowania prokreacyjne.

Niemal wszystkie te zachowania z pewnością każdego dnia obserwujesz u swojego pupila. Ale czy wiesz, jak je interpretować? Etogram Ci w tym pomoże!

Cykl dnia u kota a koci etogram

Jak możesz wykorzystać wiedzę zawartą w kocim etogramie w celu poprawienia dobrostanu pupila? Im lepiej poznasz naturalne zachowania i potrzeby kota – kształtowane ewolucyjnie przez miliony lat – tym łatwiej będzie Ci zrozumieć, dlaczego kot zachowuje się tak, a nie inaczej i co zrobić, żeby uniknąć problemów.

Pierwszą kwestią jest typowa dla kotów rutyna. Regularność cyklu dnia u kota można zauważyć bardzo łatwo u zwierząt, które znają bezbłędnie swoje pory karmienia. Koci cykl dnia to cecha, którą możesz wykorzystać, modelując nieco codzienne rytuały pod swoim kątem. Kocia natura drapieżnika krepuskularnego każe mruczkowi być aktywnym o zmroku oraz o świcie, ale jeśli wypracujesz u niego pewien cykl, np. wieczorna zabawa – karmienie – toaleta – sen, a rano posiłek po wstaniu z łóżka, możesz uniknąć kocich harców o 4 rano. Oczywiście wiele zależy od cech samego kota oraz Twojej własnej cierpliwości!

Przykłady dostosowania środowiska do kociego etogramu

Koci etogram to przewodnik bardzo bogaty, ale warto podać choć kilka przykładów działań, które pomogą Ci zaspokoić naturalne potrzeby zwierzaka.

Zabawa łowiecka

Jest ona niezbędna dla realizacji instynktu łowieckiego i sprawności fizyczno-intelektualnej kota. Dzięki niej masz szansę uniknąć innych form zabijania nudy przez kota. Zabawa łowiecka składa się z sekwencji zawierającej etapy polowania i powinna skończyć się schwytaniem zdobyczy, po którym najlepiej podać posiłek. Bardziej naturalne dla kota są zabawy kilkuminutowe, ale prowadzone kilkukrotnie w ciągu dnia, niż długa zabawa „na wymęczenie”.

Ustawienie drapaka

Drapak, który stoi gdzieś w kącie, nie będzie wykorzystywany. Koty poprzez drapanie pozostawiają na obiektach znaczniki zapachowo-wizualne. To „kocie słupy ogłoszeniowe”, które znajdują się w rejonie korytarzy komunikacyjnych, czyli tam, gdzie koty (i ludzie) przemieszczają się najczęściej.

Strefy jedzenia

Koty to drapieżniki polujące samotnie, samotnie konsumujące posiłek i zagrożone ryzykiem odebrania posiłku przez innego drapieżnika. Dlatego wolą spożywać posiłki bez towarzystwa. W domach z wieloma kotami często zachodzi potrzeba wydzielenia stref karmienia dla poszczególnych kotów. Jeśli w domu jest pies, który mógłby niepokoić kota podczas posiłku, warto pomyśleć o wyżej położonym stanowisku karmienia mruczka.

To tylko przykładowe elementy kociego etogramu i tego, jak przełożyć dane na praktykę domową. Warto poznać lepiej etogram kota, aby zapewnić mu życie zgodne z jego potrzebami gatunkowymi!

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest etogram, dlatego czym prędzej po niego sięgnij i poznaj jego tajniki! To niezwykle fascynująca lektura, która z pewnością wciągnie Cię jako miłośnika kotów, a do tego pozwoli Ci zrozumieć podopiecznego i wypracować jeszcze lepszą relację!