kot odpychający miskę
kot odpychający miskę
O kotach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Kot nie chce jeść – jakie mogą być tego powody?

Brak apetytu u kota to zjawisko stosunkowo częste. Zwierzęta te bywają niezwykle wrażliwe i wymagające, więc niewiele trzeba, aby odmówiły posiłku. Sytuacji tej nie należy bagatelizować i czekać, aż kot zgłodnieje, bo to może nie nastąpić! Dlaczego Twój pupil nie chce jeść? Dowiedz się!

Więcej

Brak apetytu u kota – przyczyny

Poznaj najczęstsze przyczyny braku apetytu i sprawdź, czy któraś z nich dotyczy Twojego pupila.

Karma

Kiedy karma nie spełnia kocich wymagań do tego stopnia, że jest on skłonny zaniechać jej konsumpcji? To proste – gdy jest zepsuta, zwietrzała, odznacza się niską jakością, jest niesmaczna i nieprzyjemnie pachnie. Musisz mieć świadomość tego, że kot ma doskonały węch, zatem rozpozna nienadający się do spożycia pokarm, zanim Ty zorientujesz się, że jest zepsuty. Pupilowi może nie odpowiadać także np. konsystencja. Choć większość kotów uwielbia mokrą karmę, są i takie, które chętnie oddałyby ją za garść suchych chrupek. Wybieraj wyłącznie najlepszej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™, które odznaczają się wysoką smakowitością i zbilansowaną porcją niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych.

Miska

Nawet jeśli karma jest pyszna, mruczek może mieć obiekcje do miski, w której ją serwujesz. Dostępne są różne rodzaje misek – szklane, metalowe, ceramiczne, z tworzywa sztucznego a nawet z włókien bambusowych. Mają różne kształty i rozmiary. Któryś z tych parametrów może pupilowi nie odpowiadać. Kłopot może ponadto stanowić to, że naczynie jest brudne lub/i ustawione w nieodpowiednim miejscu, np. obok kuwety. Czasem problemem jest dotykanie wibrysów do brzegów miski – niektóre koty za tym nie przepadają.

Przejedzenie

Przejedzenie grozi w szczególności kotom posiadającym stały dostęp do pokarmu (który jest dosypywany do miski bezustannie, aby zawsze była pełna) oraz tym wychodzącym. Nawet największy miłośnik jedzenia w końcu go odmówi do czasu, gdy… zwolni się miejsce w żołądku na kolejną porcję. Kot, który swobodnie wychodzi z domu i spędza poza nim długie godziny, z powodzeniem może natomiast stołować się na zewnątrz i po powrocie nie mieć już ochoty na karmę z miski.

Zakłaczenie

Do tzw. zakłaczenia dochodzi wówczas, gdy w przewodzie pokarmowym zwierzęcia zalegają utworzone z sierści pilobezoary, inaczej kule włosowe. Większość kotów najczęściej samodzielnie radzi sobie z ich usuwaniem (m.in. poprzez wywoływanie wymiotów). Nagromadzenie „kłaczków” może jednak doprowadzić do niedrożności układu pokarmowego i zagrozić życiu. Zakłaczony kot zazwyczaj charakterystycznie charczy, nie wymiotuje pomimo podejmowanych prób, nie je, jest apatyczny. Taki stan wymaga interwencji lekarskiej.

Upał

Koty bardzo lubią ciepło, ale nawet one bywają zmęczone, gdy żar bezlitośnie leje się z nieba. Jeśli pupil odmówi jednego posiłku w gorący letni dzień, nie jest to powód do niepokoju, choć oczywiście należy obserwować.

Infekcje i choroby

Problemy z łaknieniem są objawem większości schorzeń – w tym poważnych, jak m.in. choroby nerek, wątroby, cukrzyca. Zazwyczaj jednak współwystępują z innymi objawami. Stan ten może pojawić się także w przypadku silnego zarobaczenia. Czasem można zaobserwować brak apetytu u kota po odrobaczaniu.

Dolegliwości stomatologiczne

Kamień nazębny i zapalenie dziąseł to najczęstsze schorzenia dentystyczne. Powodują one ból uniemożliwiający przyjmowanie pokarmów – w szczególności suchej karmy. Choroby jamy ustnej zagrażają zdrowiu całego organizmu, dlatego wymagają natychmiastowego podjęcia leczenia.

Stres

Co może wywołać stres u kota? Zasadniczo wszystko. Przeprowadzka, remont, pojawienie się nowego członka rodziny (człowieka lub zwierzęcia), jego odejście, a nawet zmiana kuwety.

Szczepienie

Brak apetytu u kota po szczepieniu jest możliwy. O ile wystąpi, powinien być krótkotrwały. Utrata łaknienia w tym dniu może być spowodowana też ogólnym stresem po wizycie w lecznicy.

Problemy z węchem

Mogą one wystąpić np. przy przeziębieniu i innych infekcjach górnych dróg oddechowych. Osłabienie węchu dotyka ponadto starsze koty. Ratunkiem są wówczas wysokiej jakości karmy, bardzo aromatyczne i smakowite.

Podsumowanie

Nie masz pewności, czy Twój pupil jest narażony na któryś z powyższych czynników? Dokładnie przeanalizuj sytuację, obserwuj kota i wyeliminuj potencjalne przyczyny, z którymi możesz uporać się samodzielnie, jak ustawienie miski czy kontrola stanu karmy. W przypadku braku poprawy, udaj się do lekarza.