smutny leżący pies
smutny leżący pies

Zespół Cushinga u psów

Zespół Cushinga u psów to zaburzenie endokrynologiczne, charakteryzujące się nadmierną produkcją kortyzolu w organizmie. Schorzenie to dotyka przede wszystkim psów w średnim i podeszłym wieku. Wczesne rozpoznanie utrudnia fakt, że początkowe symptomy łatwo przeoczyć lub/i zbagatelizować, zrzucając je na karb starości. Dowiedz się więcej na temat zespołu Cushinga, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zaoszczędzić podopiecznemu stresu i dyskomfortu!

Więcej

Zespół Cushinga u psa – objawy

Wczesne wykrycie i właściwie ukierunkowane leczenie zespołu Cushinga u psów może znacznie poprawić jakość życia zwierzęcia, zminimalizować liczbę towarzyszących zaburzeń, a tym samym wydłużyć czas przeżycia. W przypadku diagnozy w zaawansowanym stadium lub/i niepodjęcia leczenia choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, utrata wzroku, zakrzepica czy problemy neurologiczne.

Typowe objawy zespołu Cushinga u psów to:

  • zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu – wynikają z nadmiernego wydzielania kortyzolu, który silnie wpływa na metabolizm;
  • zwiększony apetyt, który może skutkować wzrostem masy ciała;
  • brak energii, senność i apatia – może być to skutkiem osłabienia organizmu, walczącego z chorobą;
  • charakterystyczna sylwetka ciała z tzw. żabim lub baryłkowatym brzuchem – spowodowana nagromadzeniem tłuszczu w okolicach brzucha, osłabieniem mięśni oraz powiększeniem wątroby;
  • symetryczne wyłysienia, zaskórniki, wapnica skóry – wynikające z działania kortyzolu na komórki skóry;
  • podwyższone ciśnienie krwi – jest konsekwencją nadmiernego wydzielania aldosteronu, hormonu wpływającego na regulację ciśnienia krwi;
  • cukrzyca – wynika z zaburzeń metabolizmu glukozy;
  • problemy neurologiczne (drgawki, zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy ze wzrokiem) - spowodowane są uszkodzeniem mózgu i układu nerwowego.

Objawy te mogą mieć różne natężenie i nie wszystkie muszą występować jednocześnie.

Zespół Cushinga u psa – przyczyny

Wiesz już, żezespół Cushinga u psów to zbiór objawów, wynikający z nadmiernej produkcji kortyzolu w organizmie, najczęściej w przebiegu choroby nowotworowej. Istnieją dwie główne przyczyny zespołu Cushinga u psów: guz przysadki mózgowej lub kory nadnerczy.

Guzy przysadki mózgowej to główna przyczyna zespołu Cushinga u psów. Guzy te powodują nadmierną produkcję hormonu ACTH, który stymuluje nadnercza do produkcji kortyzolu. Z kolei guzy kory nadnerczy powodują bezpośrednią nadprodukcję kortyzolu, co prowadzi do objawów zespołu Cushinga. Inną możliwą przyczyną zespołu Cushinga u psów jest leczenie kortykosteroidami, które działają w obrębie organizmu jak kortyzol.

W przypadku podejrzenia zespołu Cushinga u psa istotna jest szeroka diagnostyka, która pozwoli wykluczyć inne przyczyny tych nieswoistych objawów. Wczesne rozpoznanie i leczenie zespołu Cushinga u psów jest kluczowe dla zapewnienia zwierzęciu jak najwyższej jakości życia.

Diagnoza zespołu Cushinga u psa

Diagnoza zespołu Cushinga u psów jest procesem skomplikowanym i wymaga przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych. Podstawą do rozpoznania zespołu Cushinga jest obecność objawów klinicznych. Następnie wykonywane są badania krwi i moczu, określające ogólny stan zwierzęcia i wykluczające inne choroby.

Badaniami potwierdzającymi chorobę są endokrynologiczne testy czynnościowe. Polegają one na podaniu psu substancji wpływających na produkcję kortyzolu i ocenie reakcji organizmu. Badania obrazowe, takie jak badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, pozwalają na zobrazowanie guzów przysadki mózgowej lub kory nadnerczy.

Leczenie zespołu Cushinga u psa

Podstawową terapią w zespole Cushinga jest leczenie farmakologiczne. Leki, które hamują produkcję kortyzolu, pomagają ograniczać i kontrolować objawy choroby, polepszając samopoczucie psa.

Inne możliwości to:

  • usunięcie guza – ze względu na lokalizację zmiany i trudność zabiegu nie zawsze jest możliwa;
  • radioterapia – polega ona na naświetlaniu guza, głównie w przypadku zmian przysadki. Jest podejmowana w przypadku guzów, które nie mogą być usunięte chirurgicznie lub jako wsparcie po zabiegu.

Pamiętaj o tym, że wczesne rozpoznanie i leczenie jest kluczowe dla zapewnienia zwierzęciu jak najlepszej jakości życia oraz ograniczenia długofalowych skutków choroby.

Więcej o zespole Cushinga u psów: Podejrzani o Cushinga

Zespół Cushinga u psa - dieta

Dieta w przebiegu zaburzeń przewlekłych i wyniszczających (w tym zespołu Cushinga) jest bardzo ważna dla zdrowia psa i ograniczenia niekorzystnych skutków choroby. Odpowiednia karma dostarczy niezbędnych składników odżywczych, które wesprą pupila w walce. Jednymi z ważniejszych składników są kwasy omega-3 pozyskiwane z ryb i kryla (psi organizm bardzo słabo wykorzystuje oleje roślinne, natomiast kryl jest obecnie najlepszym dostępnym źródłem olejów) i działające m.in. przeciwzapalnie i proodpornościowo. Korzystne z pewnością będą wyciągi z drożdży (działanie wspierające układ immunologiczny), L-karnityna (poprawa pracy serca) i wszelkie niezbędne witaminy działające wspomagająco na jedną z ważniejszych barier ochronnych organizmu, czyli barierę skórną. Naturalne antyoksydanty (przeciwutleniacze), w tym ekstrakt z rozmarynu, są dobroczynne dla każdego pupila. Karmą, w której znajdą się wszystkie wymienione składniki, jest SPECIFIC CED-DM Endocrine Support.