kobieta przytulająca psa
kobieta przytulająca psa

Jak rozpoznać i jak leczyć cukrzycę u psa?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy cukrzyca u psa jest możliwa. Niestety tak, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są jej objawy i jakie leczenie podjąć. Obserwuj swojego pupila i nie bagatelizuj nawet najmniejszych oznak schorzenia. Im szybciej zostanie ono wykryte, tym większa szansa na zapewnienie czworonożnemu przyjacielowi niezbędnej pomocy i komfortowego funkcjonowania na co dzień pomimo choroby!

Więcej

Cukrzyca u psa – podstawowe fakty

Cukrzyca u psa, tak samo jak u człowieka, jest przewlekłą chorobą endokrynologiczną, z którą czworonóg będzie zmagał się przez całe życie (nie wliczając w to szczególnych przypadków tzw. cukrzycy ciążowej występującej u suk w ciąży lub/i w czasie cieczki, która jest stanem tymczasowym). Schorzenie to wynika – w dużym skrócie i uproszczeniu – z zaburzenia produkcji insuliny bądź nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez organizm. Współczesna medycyna weterynaryjna zapewnia jednak skuteczną terapię czworonożnym diabetykom, minimalizując objawy i zapobiegając wyniszczeniu organizmu.

Objawy cukrzycy u psa

Objawy cukrzycy u psa w jej początkowej fazie rozwoju bywają na tyle subtelne i niebudzące niepokoju, że łatwo je zbagatelizować lub w ogóle przeoczyć. Należą do nich m.in. duże pragnienie, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, a także większy niż dotychczas apetyt (w niektórych przypadkach jego brak). Choć cukrzyca często kojarzy się z przybieraniem na wadze, pies może chudnąć – nawet jeśli zjada bardzo dużo. Wynika to z faktu, że organizm nie wchłania składników odżywczych odpowiedzialnych za jego właściwe funkcjonowanie. Inne objawy choroby, które mogą wystąpić z czasem, to przede wszystkim utrata energii i apatia.

Pamiętaj! Nagły brak zainteresowania codziennymi aktywnościami i widocznie gorsze samopoczucie zawsze powinny wzbudzić czujność opiekuna i skłonić go do konsultacji z lekarzem weterynarii, gdyż mogą one być symptomami rozwoju wielu groźnych chorób.

Cukrzyca u psa – leczenie

Pies cierpiący na cukrzycę powinien być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Specjalista, po wykonaniu niezbędnych badań, ustali plan leczenia i diety, ponieważ – jak dowiesz się poniżej – karma dla psa z cukrzycą musi być odpowiednio dobrana do jego potrzeb. Przepisane przez lekarza zastrzyki (rzadziej tabletki) znacząco poprawią samopoczucie czworonoga i – co najistotniejsze – zminimalizują następstwa choroby.

Uwaga! Pomimo tego, że cukrzycy nie da się całkowicie wyleczyć, terapia jest konieczna, bowiem jej zaniechanie prowadzi do wyniszczenia organizmu i cierpienia zwierzęcia.

Cukrzyca u psa – dieta

Dietę dla chorego psa należy ustalić z lekarzem weterynarii lub/i dietetykiem zwierzęcym. Najbezpieczniejszym wyborem jest specjalistyczna karma dla psa diabetyka, jak np. karmy SPECIFIC™. Jaka jest najlepsza karma dla psa cukrzyka? Czym powinna się cechować? Powinna zawierać dużo błonnika, najwyższej jakości składniki o niskim indeksie glikemicznym, dobroczynne kwasy omega-3 i być wolna od sztucznych barwników i dodatków smakowych. Niezmiernie istotne są wielkość i liczba posiłków w ciągu dnia, które będą zapobiegać dużym wahaniom cukru – tę kwestię koniecznie trzeba ustalić ze specjalistą!

Cukrzyca u psa – rokowania

Pies ze stwierdzoną cukrzycą, tak samo jak człowiek, może żyć długo i komfortowo, o ile zostanie mu zapewniona właściwa opieka. Choroba ta, choć wymusza określony sposób postępowania, w tym rezygnację z jednych nawyków i konieczność zastąpienia ich innymi, nie jest szczególnie uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli Twój czworonóg ma cukrzycę, nie poddawaj się i walcz o kolejne wspaniałe, wspólnie spędzone lata!