Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Pies nie chce jeść – co zrobić?
Zdecydowana większość czworonogów ma wręcz nieposkromiony apetyt i nigdy nie odmawia jedzenia. Sytuacje, gdy pies dobrowolnie rezygnuje z posiłku, są rzadkie. Jeśli Twój pupil do tej pory był wielkim miłośnikiem jedzenia, a teraz odchodzi od pełnej miski, nie bagatelizuj tego! Poznaj możliwe przyczyny i dowiedz się, co zrobić, aby podopieczny odzyskał apetyt!
Pies nie chce jeść – dlaczego?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Niektóre są naprawdę błahe i możesz je wyeliminować w bardzo prosty sposób. Inne mogą okazać się poważne. Początkowo nie możesz wiedzieć, co powoduje utratę apetytu u pupila, dlatego nigdy nie ignoruj tego, że pies pozostania nienaruszoną karmę w misce! Nie tylko obserwuj, ale także działaj!
Karma niskiej jakości
Mogłoby się wydawać, że psy – które nierzadko gustują m.in. w leżących przy śmietniku zepsutych resztkach – nie należą do gatunku szczególnie wybrednego pod kątem menu. Zdarza się jednak, że z różnych względów serwowana pupilowi karma nie spełnia jego wymagań i nie zaspokaja potrzeb. Może być dla niego zwyczajnie niesmaczna, może mieć nieodpowiedni zapach czy konsystencję.
Nieprawidłowo przechowywane pożywienie
Karma, która jest źle przechowywana (np. w nieszczelnym pojemniku, narażona na działanie słońca), szybko wietrzeje, tracąc tym samym swój smak i aromat. Ponadto łatwo może ulec zepsuciu i stać się niebezpieczna dla zdrowia. Pies ma doskonały węch, zatem bezbłędnie wyczuje, że ten posiłek już nie nadaje się do spożycia.
Dokarmienie pomiędzy posiłkami
Zauważasz, że pies nie chce jeść suchej karmy z miski, ale czy kontrolujesz to, ile różnych smakołyków i resztek ze stołu dostaje pomiędzy swoimi posiłkami? Pupil może odmawiać spożycia karmy, jeśli będzie tak najedzony, że więcej nie zdoła zjeść. Może też w ten sposób „szantażować” Cię i wymuszać inny pokarm – bo jak karma w misce ma konkurować z pysznymi resztkami z obiadu?!
Przejedzenie
Pies z obrzydzeniem spogląda w stronę miski, ale Ty masz pewność, że to nie wina dokarmiania pomiędzy posiłkami, bo nic od Ciebie nie dostaje? A czy masz taką samą pewność, że nie wyjada śmieci podczas spacerów bez smyczy lub nie jest dokarmiany np. przez sąsiadów zza płotu? Duży problem stanowi również pozostawianie czworonogowi pełnej miski do dyspozycji przez cały dzień i dosypywanie pokarmu. Wówczas opiekun nie ma kontroli nad tym, ile rzeczywiście pies zjada.
Problemy zdrowotne
Pies może odmawiać jedzenia nawet wtedy, gdy odczuwa głód, ale dolegliwości bólowe są silniejsze od apetytu. Tak dzieje się np. w przypadku problemów stomatologicznych. Bolące zęby i dziąsła nie pozwalają na zjedzenie suchej karmy. Pies zrezygnuje z posiłku także wówczas, gdy będzie cierpiał m.in. z powodu problemów trawiennych, choroby nerek (powodującej nudności) i wielu innych problemów.
Stres
Stres, zwłaszcza silny lub/i długotrwały, bez względu na to, jaka jest jedno przyczyna, skutecznie odbiera apetyt. Oczywiście brak łaknienia nie jest wówczas jedynym objawem problemów.
Próba zwrócenia na siebie uwagi
Twój pies nie chce jeść z miski tylko z ręki? To częsty objaw tego, że czworonóg próbuje zwrócić na siebie uwagę opiekuna, bo czuje się osamotniony. W ten sposób może zaś spędzić z nim więcej czasu i otrzymać tak ważne dla niego zainteresowanie człowieka.
Upał
W okresie upałów psy bardzo często ograniczają jedzenie lub nawet całkowicie z niego rezygnują. Ile pies może nie jeść w takiej sytuacji? Jeśli młody, zdrowy pies – pod warunkiem, że pije odpowiednio dużo płynów – nie zje kilku posiłków, nie powinno wydarzyć się nic złego. Podczas upałów należy szczególną opieką otoczyć szczenięta, zwierzęta starsze i schorowane. Jeśli szczeniak lub chory, starszy pies nie chce jeść, należy znaleźć sposób, aby przyjął pokarm.
Pies nie chce jeść – co zrobić?
Przede wszystkim postaraj się dotrzeć do przyczyny utraty apetytu. Jeśli jednak zauważasz inne niepokojące symptomy, jak np. biegunka, wymioty, apatia i inne niekorzystne zmiany w zachowaniu, nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem weterynarii. Gdy lekarz wykluczy przyczyny zdrowotne, podejmij kilka prostych kroków.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na karmę – jej jakość i sposób przechowywania. Serwuj czworonogowi wyłącznie najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Przechowuj jedzenie prawidłowo – suchą karmę trzymaj w szczelnym pojemniku z dala od światła, mokrą karmę po otwarciu przechowuj w lodówce (możesz ją przełożyć do szczelnego słoiczka, aby zachowała świeżość). Podawaj pupilowi wyliczoną dzienną dawkę karmy (w 2-3 porcjach), aby go nie przekarmić. Jeśli raczysz czworonoga smakołykami, pamiętaj o tym, że nie powinny one przekraczać 10% codziennej porcji pokarmu. Nie dokarmiaj podopiecznego między posiłkami i upewnij się, że nikt inny też tego nie robi.
Uwaga! Zatroszcz się o „sferę duchową” psa, aby nie zmagał się ze zgubnymi skutkami stresu. Zapewnij mu codzienną aktywność fizyczną i umysłową dostosowaną do jego potrzeb i możliwości.
Zobacz również: Problemy żołądkowo-jelitowe u psa
Podsumowanie
Wiesz już, co robić, gdy pies nie chce jeść. A czego nie robić? Nigdy nie głodź psa, aby go „złamać”! Jeżeli mimo podjętych kroków pupil nadal odmawia jedzenia, udaj się ponownie do lekarza weterynarii. W przypadku, gdy podejrzewasz, że przyczyna problemu może tkwić w psiej psychice, rozważ konsultację z behawiorystą zwierzęcym.