leżący smutny pies
leżący smutny pies

Problemy żołądkowo-jelitowe u psa

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psa to stosunkowo częsta przypadłość. Istnieje wiele możliwych przyczyn – od błahych i łatwych do wyeliminowania po całkiem poważne – dlatego istotne jest jak najszybsze ustalenie czynnika wywołującego przykre dolegliwości. Poznaj fakty i pomóż psu odzyskać komfort codziennego funkcjonowania!

Więcej

Problemy z żołądkiem i jelitami u psa – objawy

Niezależenie od przyczyny symptomy problemów żołądkowo-jelitowych są zazwyczaj bardzo podobne. Należą do nich przede wszystkim:

  • biegunka – jeśli jest silna i długotrwała, bardzo szybko powoduje odwodnienie, które realnie zagraża zdrowiu i życiu czworonoga;
  • wymioty – są nie tylko nieprzyjemne i wyczerpujące, ale także grożą odwodnieniem;
  • ulewanie (regurgitacja) – zwracanie pokarmu niestrawionego, bez udziału mięśni brzucha;
  • bolesność w okolicy brzucha – pies może nerwowo reagować na próby dotykania go, unikać aktywności fizycznej i w ogóle jakichkolwiek ruchów;
  • brak apetytu – większość chorób obejmujących żołądek i jelita powoduje osłabienie lub nawet całkowitą utratę łaknienia.

Symptomy te nie muszą wystąpić jednocześnie i mogą mieć różne natężenie. Jeśli pies wyraźnie źle się czuje, jest apatyczny, do tego gorączkuje, należy jak najszybciej udać się po pomoc.

Problemy z żołądkiem i jelitami u psa – przyczyny

Jak zostało nadmienione we wstępnie, istnieje całkiem pokaźna lista możliwych przyczyn problemów żołądkowo-jelitowych. Poznaj te najczęściej diagnozowane

Błędy żywieniowe

Zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza do psiego organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach, to jeden z najistotniejszych czynników warunkujących zdrowie. Owa dieta rzeczywiście będzie zbilansowana i będzie spełniać swoją rolę dopiero wówczas, gdy zostanie właściwie dobrana do wieku psa, masy ciała, trybu życia, aktualnego stanu zdrowia (np. ciąża, karmienie, alergia, choroba). Czworonóg karmiony niedostosowaną karmą lub/i resztkami ze stołu, będzie zmagał się z przewlekłymi problemami układu pokarmowego.

Zatrucia

Zagraża ono przede wszystkim czworonogom, które – ku rozpaczy opiekunów – zjadają wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyska. Jest to szczególnie duży problem w czasie spacerów, bo właściciel nie jest w stanie samodzielnie ustalić, co zjadł pupil, jeśli tego nie widział.

Zakażenia wirusowe

Niezliczona ilość wirusów sprawia, że niesamowicie ciężko wdrożyć terapię celowaną, która szybko i skutecznie pokona czynnik chorobotwórczy. W większości chorób wirusowych stosuje się więc leczenie objawowe, mające na celu łagodzić symptomy i zapobiec powikłaniom. Bardzo groźne zakażenia wirusowe wywołujące dotkliwe problemy żołądkowe, na które narażone są przede wszystkim szczenięta, to parwowiroza, nosówka i choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby psów). Dlatego właśnie szczepi się przeciwko nim w kilku dawkach psiaki już po ukończeniu 6. tygodnia życia.

Zakażenia bakteryjne

Czworonogi narażone są m.in. na zakażenie bakterią Campylobacter wywołującą kampylobakteriozę i Salmonellą, która prowadzi do salmonellozy. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosuje się odpowiednio dobrane antybiotyki.

Choroby pasożytnicze

Tasiemczyca, glistnica, lamblioza (inaczej giardioza), toksoplazmoza, leptospiroza – to najczęściej diagnozowane u psów choroby pasożytnicze. Początkowo mogą rozwijać się bezobjawowo, ale w późniejszym stadium mogą prowadzić do biegunek, wymiotów, spadku masy ciała, utraty apetytu.

Problemy żołądkowo-jelitowe u psa – leczenie

Pies z problemami jelitowymi, zwłaszcza gdy dolegliwości są bardzo intensywne, długotrwałe lub/i nawracające, powinien trafić do gabinetu weterynaryjnego. Najczęściej bowiem opiekun nie jest w stanie samodzielnie ustalić źródła problemu, a tym bardziej ocenić, jakiej pomocy udzielić psu. Lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i uzyskaniu wyników badań, postawi diagnozę i wyda zalecenia, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Podsumowanie

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to poważny i męczący problem zarówno dla psa i opiekuna. Ustalenie diagnozy często nie jest proste z uwagi na mnogość możliwych przyczyn. Dbaj o swojego pupila, wykonuj regularne badania, szczepienia ochronne, zapewnij zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i higieniczne warunki życia. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości!