kot i pies razem
kot i pies razem

Kot i pies pod jednym dachem – jak serwować im posiłki?

Zdeklarowani miłośnicy zwierząt twierdzą z przekonaniem, że im więcej, tym lepiej! Gromadka psów, kotów i innych stworzeń pod jednym dachem powoduje, że zawsze jest wesoło i nie ma mowy o nudzie. Świadomy opiekun musi jednak wiedzieć, że więcej zwierząt, to także więcej obowiązków i ogromna odpowiedzialność. Okazuje się, że jednym z częstszych problemów jest kwestia serwowania posiłków. Jak tego dokonać w bezpieczny sposób, posiadając zarówno kota i psa? Oto garść podpowiedzi!

Więcej

Kot i pies – odwieczni wrogowie?

W świadomości większości osób stereotyp ten funkcjonuje całkiem dobrze. Rzeczywiście zdarza się, że konkretny pies nie przepada za konkretnym kotem i odwrotnie, ale z drugiej strony można mnożyć historie opiekunów, których psy i koty wprost się uwielbiają. Jeśli pies goni obcego kota, nie robi tego po to, aby go zjeść. Zachowanie takie jest podyktowane jego instynktem łowieckim. Jeśli kot syczy i prycha na obcego psa, nie robi tego dlatego, że nie przypadł mu do gustu, ale zwyczajnie dlatego, że się go boi i próbuje zwiększyć dystans.

Koty i psy mogą żyć pod jednym dachem w pełnej zgodzie i wzajemnej sympatii. Jest to bardzo prawdopodobna sytuacja, gdy wychowują się ze sobą od pierwszych tygodni życia. Oczywiście starsze zwierzęta, przy odrobinie zaangażowania i właściwych metod, również można ze sobą oswoić i sprawić, że – nawet jeśli nie będą się kochać – będą się tolerować. Najważniejsze jest bowiem to, aby nie stanowiły dla siebie zagrożenia.

Wzajemna miłość, ale tylko do pory karmienia…?

Żyjąc z psem i kotem pod jednym dachem, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię karmienia. Nawet jeśli zwierzęta generalnie lubią się i nie dochodzi pomiędzy nimi do starć, pojawienie się jedzenia może wywołać napięcie i ostre reakcje. Dzieje się tak dlatego, że pokarm jest niezmiernie cennym zasobem, którego zwierzęta instynktownie pilnują i o który są skłonne walczyć. Jak zatem nie dopuścić do rozlewu krwi?

Czas na posiłek – jak karmić psa i kota?

Odpowiednio wychowane i zsocjalizowane zwierzęta z powodzeniem mogą jeść jednocześnie obok siebie, nie przepędzając się i nie podkradając sobie pokarmu. Jeśli jednak w porze karmienia widać napięcie lub wręcz dochodzi do „przepychanek” między pupilami, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest napełnienie misek i postawienie ich w różnych częściach pomieszczenia albo nawet w innych pomieszczeniach. Każde zwierzę powinno mieć możliwość spokojnego zjedzenia posiłku – bez stresu i pośpiechu. Kiedy miski zostaną opróżnione, powinny zniknąć z zasięgu wzroku (i węchu) podopiecznych.

Tak Cię kocham, że się podzielę!

Zdarza się, że kot i pies lubią się i ufają sobie do tego stopnia, że dzielą się jedzeniem. Pies nie atakuje kota, gdy ten częstuje się jego obiadem i odwrotnie. Obrazek z pewnością uroczy, ale… nie dopuszczaj do tego! Kot i pies to różne gatunki o odmiennych potrzebach żywieniowych. Jednorazowe zjedzenie kociej karmy przez psa, i odwrotnie, nie powinno zaszkodzić, ale w dłuższej perspektywie może doprowadzić m.in. do niedoborów poszczególnych składników odżywczych. Podaruj swoim podopiecznym wysokiej jakości karmy, jak karmy SPECIFIC™. W bogatej ofercie znajdziesz zarówno karmy bytowe i specjalistyczne dla psów i kotów, jak i pyszne, zdrowe smakołyki.