Jak przestawić kota na inną karmę?
Każdy opiekun musi liczyć się z tym, że co najmniej dwukrotnie przyjdzie mu zmierzyć się z tematem bardzo trudnym, jakim jest zmiana karmy dla kota. Wiele mruczków, ku rozpaczy właścicieli, kategorycznie odmawia przyjmowania nowego pokarmu, sprowadzając na siebie ryzyko niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Co zrobić, aby tego uniknąć? Jak wprowadzić nową karmę bez niepotrzebnego stresu i narażania relacji z pupilem? Oto prosty przepis!
Spis treści
Czy zmiana karmy jest konieczna?
Tak – w najlepszym przypadku – minimum dwa razy w ciągu życia pupila. Pierwszy raz, gdy zakończy się jego wzrost i rozwój, a zatem przestanie być kocięciem i stanie się dorosłym osobnikiem. Drugi raz, gdy wejdzie w okres geriatryczny, czyli zostanie kocim seniorem. Kot na różnych etapach życia ma różne potrzeby żywieniowe, dlatego zmiana diety jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Nie pozostawaj więc przy ulubionym pokarmie podopiecznego tylko dlatego, że go lubi i ostentacyjnie odmawia skosztowania nowej karmy. Nie poddawaj się, bo jej wprowadzenie jest naprawdę proste i „bezbolesne”!
Kiedy zmiana karmy u kota jest konieczna?
Wiesz już, że musisz zmodyfikować dietę pupila, gdy wchodzi w okres dorosłości a następnie starości. Istnieje jednak szereg innych okoliczności, które powodują, że zmiana karmy u kota jest konieczna, a należą do nich m.in.:
- choroba – kot, który zmaga się np. z chorobą nerek, musi otrzymywać pożywienie bogate w składniki wpierające funkcjonowanie tego narządu i nieobciążające go, z kolei mruczek cierpiący na nadwagę musi przejść na dietę o zmniejszonej ilości kalorii;
- alergia/nadwrażliwość pokarmowa – znalezienie karmy, która nie powoduje dolegliwości skórnych lub/i jelitowych, często jest trudne i wymaga wypróbowania wielu produktów;
- rekonwalescencja – po wyniszczających chorobach lub operacjach konieczne jest podawanie specjalistycznych karm, które pomagają szybko i skutecznie powrócić zwierzęciu do zdrowia;
- kastracja – wiele kotów po zabiegu ma skłonność do przybierania na wadze, dlatego pokarm powinien cechować się obniżoną zawartością tłuszczu i kalorii;
- ciąża/karmienie kociąt – karma dla kotek ciężarnych i karmiących musi być z kolei wysokoenergetyczna, aby organizm był w stanie podołać zadaniu, przed jakim staje.
Boisz się, że podopieczny nie polubi nowej diety? Wybierz wysokiej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Są nie tylko zdrowe, ale niezwykle aromatyczne i smakowite.
Zobacz również: Właściwe żywienie kotów w różnym wieku
Jak wprowadzić nową karmę?
Gwałtowna zmiana diety może nie tylko nie spodobać się pupilowi, ale skutkować przykrymi dolegliwościami. Najczęstszą z nich jest biegunka u kota przy zmianie karmy. Kluczem do sukcesu jest stopniowe wprowadzanie nowego pożywienia. Rozłóż ten proces na około 10 dni. Pierwszego dnia dodaj zaledwie 10% nowego pokarmu – o tyle też pomniejsz porcję dotychczasowej karmy. Drugiego dnia dodaj 20%, trzeciego 30% etc. Dzięki temu istnieje spora szansa, że kot przywyknie do nowego smaku, zanim w ogóle zdąży się zorientować, że coś się zmieniło!
A co w sytuacji, gdy ten „podstęp” nie zadziała? Nigdy nie próbuj brać kota „na przetrzymanie” i czekać, aż zgłodnieje. Głodówka w przypadku tych zwierząt jest niezwykle niebezpieczna i może prowadzić do poważnych schorzeń. Jeśli masz taką możliwość, zaproponuj podopiecznemu inną karmę, bo ta, którą aktualnie wprowadzasz, być może zwyczajnie mu nie smakuje. Możesz ponadto spróbować „dosmaczać” posiłek, np. mięsnym wywarem. W przypadku, gdy pupil nadal konsekwentnie będzie buntował się przeciw nowej diecie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub/i dietetykiem zwierzęcym.