kot jedzący z misek
kot jedzący z misek

Właściwe żywienie kotów w różnym wieku

Dieta, obok aktywności fizycznej i dobrostanu psychicznego, jest jednym z najsilniej wpływających czynników na zdrowie kota, jego samopoczucie i wygląd. Jako świadomy i odpowiedzialny opiekun musisz zadbać o to, aby była zbilansowana. Co to znaczy? Czym karmić kota? Jak zmieniają się jego potrzeby żywieniowe na różnych etapach życia? Sprawdź!

Więcej

Czym karmić kota? To zależy od…

Wiesz już, że na pewno od wieku, ale nie tylko. Potrzeby Twojego mruczka są warunkowane również takimi czynnikami jak jego waga, stan zdrowia, poziom aktywności. Innego żywienia wymagają kocięta, kotki ciężarne i karmiące, koty z cukrzycą, chorobą nerek a często także sterylizowane czy kastrowane etc. Musisz zatem przygotować się na kilkakrotną zmianę karmy w ciągu życia swojego pupila. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci zapewnić zbilansowaną dietę, czyli taką, która dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych w danym okresie życia, jest wysokiej jakości gotowa karma, jak np. karmy SPECIFIC™ w saszetkach. Występują one zarówno w wersji dla kociąt, kotów dorosłych i seniorów.

Ale czy zmiana jedzenia dla kota rzeczywiście jest konieczna nawet wówczas, gdy zapewnisz mu doskonałej jakości karmę?

Tak, ponieważ kocięta potrzebują karmy wysokoenergetycznej, zapewniającej im wystarczająco dużo „paliwa” do rozwoju, który przecież jest niezwykle intensywny w pierwszych miesiącach życia. Pożywienie takie cechuje się wysoką zawartością białka i odpowiednią kompozycją witamin oraz minerałów, które wspierają prawidłowy wzrost. Ta sama karma, nawet najlepszej jakości, może doprowadzić np. do niekontrolowanego przybierania na wadze, jeśli będzie serwowana kotu dorosłemu, mającemu mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Może też być niewystarczająca dla kociego seniora, który powinien otrzymywać w pożywieniu składniki wspierające pracę jego serca, wątroby i nerek, a także pozytywnie wpływające na ruchomość stawów.

W związku z powyższym nie ma wątpliwości co do tego, że koty w różnym wieku powinny otrzymywać inaczej skomponowane posiłki.

Karma sucha czy mokra?

Zarówno karma dla kota sucha i mokra, jeśli tylko zostaną przez Ciebie właściwie dopasowane do jego potrzeb, świetnie spełnią swoje zadanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kot – np. z powodu chorób zębów lub/i dziąseł bądź braku uzębienia – nie może jeść karmy suchej. Nie jest natomiast prawdą, że karma dla kota mokra jest jedynym słusznym wyborem. Tak samo nieprawdziwe jest stwierdzenie, że wszystkie mruczki ją kochają. Istnieje wiele kotów, które uwielbiają karmę suchą i nie zamieniłyby jej na nic innego! Jeśli chodzi o suche karmy SPECIFIC™, istnieje szeroki wybór karm bytowych, specjalistycznych i organicznych dla kotów w różnym wieku.

Śmiało możesz więc zdać się na upodobania swojego pupila i zaproponować mu pełnoporcjową, aromatyczną karmę wolną od sztucznych barwników i dodatków smakowych, którą będzie zjadał z najwyższym uznaniem. W końcu przyjemność płynąca z jedzenia jest nie mniej ważna od jego jakości i równie mocno wpływa na samopoczucie!