pies głaskany przez dziecko
pies głaskany przez dziecko
O psach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Zapalenie ucha u psa

Zapalenie uszu u psa to przykre, bolesne schorzenie, które dotyka czworonogi stosunkowo często. Które rasy są szczególnie na nie narażone? Jak objawia się ból ucha u psa? Jak leczyć chorobę i jak zapobiegać jej rozwojowi w przyszłości? Poznaj fakty!

Więcej

Zapalenie ucha u psa – rasy w grupie ryzyka

Istnieje szereg czynników (szerzej o nich poniżej), które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób uszu niezależnie od rasy, wieku czy płci. Niemniej szczególnie narażone na zapalenie ucha są tzw. rasy zwisłouche, czyli posiadające uszy opadające, przylegające do głowy. Należą do nich m.in. basset hound, spaniel, labrador, jamnik, chart afgański. Dlaczego właśnie one znajdują się w grupie ryzyka?

Długie, opadnięte uszy zamykają dostęp powietrza do kanału usznego. Uniemożliwienie stałej wentylacji skutkuje tym, że gromadząca się wilgoć nie odparowuje. Jak zaś wiadomo, ciepło i wilgoć to świetne warunki do rozwoju drobnoustrojów, jakich jak m.in. drożdżaki i bakterie. W przypadku ras z uszami stojącymi ten problem nie występuje, gdyż są one regularnie wentylowane, ale oczywiście mogą one zmagać się z zapaleniem z innych powodów.

Zapalenie ucha u psa – przyczyny

Ucho u psa nie choruje samo z siebie. Wśród najczęściej występujących przyczyn chorób uszu u psa należy wymienić takie czynniki jak:

  • Choroby alergiczne – alergia środowiskowa (atopia), alergia pokarmowa czy alergia kontaktowa powodują początkowo zapalenie jałowe, a w związku ze zmianami parametrów środowiska w uszach – wtórne namnożenie się mikroorganizmów;
  • Choroby endokrynologiczne – np. niedoczynność tarczycy może prowadzić do nadmiernej produkcji woskowiny, a to do zmiany środowiska ucha, co może skutkować namnożeniem się mikroorganizmów;
  • Nieprawidłowa pielęgnacja, kąpiele w stojącej wodzie – w szczególności, gdy dochodzi do zalania uszu;
  • Gromadzenie się nadmiernej ilości woskowiny w związku z innymi chorobami i zaburzeniami – zapychanie przewodu słuchowego również może skutkować stanami zapalnymi, np. sebaceus adenitis;
  • Obecność ciała obcego – pies podczas aktywności na zewnątrz jest narażony na kontakt z rozmaitymi ciałami obcymi, takimi jak np. źdźbła traw czy kolce roślin. Jeśli ciało obce utknie w przewodzie słuchowym lub wbije się w skórę, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju stanu zapalnego;
  • Nadmierne zwężenie przewodu słuchowego, nadmierne owłosienie – stan ten ma najczęściej podłoże genetyczne;
  • Pasożyty – np. świerzb – to uporczywa dolegliwość wywoływana przez roztocza – świerzbowce. Jeśli zauważysz czerwone ucho u psa i intensywne drapanie, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Inne możliwe przyczyny zapalenia ucha u psa to m.in. obecność nowotworów, choroby autoimmunologiczne, uszkodzenie mechaniczne błony bębenkowej.

Zapalenie ucha u psa – objawy

Zapalenie uszu, niezależnie od przyczyny, jest najczęściej niezmiernie dokuczliwe. Objawy są łatwo zauważalne, charakterystyczne i nie budzą wątpliwości, a należą do nich m.in.:

  • intensywne drapanie – w przypadku silnego bólu lub/i świądu pies niejednokrotnie drapie się tak uporczywie, że na uszach powstają rany i wyłysienia;
  • trzepanie głową – to typowy objaw schorzeń uszu, który występuje z dużą częstotliwością;
  • nieprzyjemny zapach z ucha;
  • widoczna nadmierna ilość wydzieliny na małżowinie usznej;
  • ból podczas dotyku – pies może skomleć, piszczeć, a nawet warczeć i gryźć, broniąc się przed próbą dotknięcia ucha przez opiekuna;
  • zaczerwienienie i zgrubienie małżowiny usznej – zaatakowana przez stan zapalny skóra ma wyraźnie ciemniejszy, czerwony odcień.

Zapalenie ucha u psa powoduje pogorszenie nastroju, brak chęci do zabawy i obniżenie apetytu.

Zapalenie ucha u psa – leczenie i zapobieganie

Gdy tylko stwierdzisz ból ucha u pupila, udaj się do lekarza weterynarii. Nie podejmuj samodzielnych prób leczenia, ponieważ w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę. Może to zrobić wyłącznie lekarz na podstawie przeprowadzonych badań.

Pamiętaj, że możesz zminimalizować ryzyko choroby, stosując kilka prostych zasad. Jeśli jest taka potrzeba to regularnie i dokładnie czyść psie uszy. Używaj do tego celu wyłącznie profesjonalnych preparatów poleconych przez specjalistę. Dbaj o to, aby wnętrze ucha było zawsze suche i czyste – przy kąpieli uważaj, aby nie dostała się tam woda! Jeżeli za zapalenie ucha i inne przykre dolegliwości odpowiada np. alergia pokarmowa, stosuj zalecone przez lekarza leczenie i serwuj psu wysokiej jakości karmę odpowiednią do diety eliminacyjnej, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™.

Zdrowie pupila jest w Twoich rękach. Obserwuj i reaguj w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, aby możliwie najszybciej wyleczyć chorobę i zapewnić psu komfort!