wilczak czechosłowacki
wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki – usposobienie, żywienie, choroby

Wilczak czechosłowacki, nazywany również wilczurem czechosłowackim, to powstała stosunkowo niedawno czeska rasa psa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poznaj usposobienie tego czworonoga i jego potrzeby, aby przekonać się, czy jest to rasa właśnie dla Ciebie!

Więcej

Wilczak czechosłowacki – pochodzenie

Wilczak czechosłowacki to przepiękna rasa, która powstała ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem eurazjatyckim. To jedna z dwóch krzyżówek psa z wilkiem uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Drugą rasą jest wilczak Saarloosa (Saarlooswolfhond). Czechoslovakian wolfdog został stworzony w 1955 roku w czeskiej hodowli wojskowej. Rasa została uznana przez FCI w 1989 roku. Po rozpadzie Czechosłowacji patronat nad rasą został przejęty przez Słowację.

Wilczak czechosłowacki – wygląd

Wilczak czechosłowacki to duży pies, który osiąga wysokość w kłębie minimum 65 cm i waży od 35 do 40 kg w przypadku psów oraz minimum 60 cm i 30 kg w przypadku suk. Dymorfizm płciowy jest u tej rasy wyraźnie zaznaczony. Wilczur swoim wyglądem, zarówno budową i umaszczeniem, ma – zgodnie z wzorcem – możliwe najbardziej przypominać wilka. Występuje on głównie w umaszczeniach: srebrzystoszarym i żółtawoszarym z maską (jaśniejszy pysk), rzadziej w ciemnoszarym z maską. Dwuwarstwową sierść tworzą: gruby, gęsty podszerstek i średniej długości, prosty włos okrywowy.

Wilczak czechosłowacki – charakter

Rasa, choć jest stosunkowo młoda, już słynie m.in. z inteligencji, niezwykłej lojalności i odwagi. Jest też bardzo czujna, podejrzliwa, żywiołowa, nieufna wobec obcych i wytrzymała. Osobniki wykazujące nadmierną lękliwość lub agresję są wykluczane z dalszej hodowli. Podobnie jak owczarek niemiecki, wilczak jest psem wszechstronnie użytkowym.

Wilczak czechosłowacki – żywienie

Zdrowy przedstawiciel rasy nie wymaga specjalnej diety. Karma dla wilczaka czechosłowackiego powinna być dostosowana do jego wieku, wagi i trybu życia. Wilczakowi, jak każdemu psu, należy serwować pokarm wysokiej jakości, który dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach, jak np. karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™.

Wilczak czechosłowacki – zdrowie i pielęgnacja

Rasa przeżywa przeciętnie 12 lat. Jest dość zdrowa, raczej niepodatna na choroby genetyczne. Utrzymanie sierści jest proste i nie wymaga dużych nakładów czasu. Wystarczy ją szczotkować 1-2 razy w tygodniu, częściej w okresie linienia. Ważna jest regularna kontrola stanu uszu, oczu, zębów, łap i pazurów.

Wilczak czechosłowacki a dzieci i inne zwierzęta

Prawidłowo socjalizowany i szkolony wilczak czechosłowacki jest psem zrównoważonym i łagodnym wobec swojej rodziny. Jak każdego psa, nie należy jednak zostawiać z nim małych dzieci i innych zwierząt (zwłaszcza obcych!) bez opieki i kontroli. Czworonóg, który poczuje się zagrożony, osaczony i zostanie pozbawiony możliwości ucieczki, może zaatakować, aby się bronić.

Podsumowanie

Wilczak czechosłowacki to wspaniały pies, który nie nadaje się jednak na domowego pupila dla każdego. Potrzebuje on przewodnika aktywnego, doświadczonego, konsekwentnego i łagodnego zarazem. Jeśli masz pewność, że to czworonożny przyjaciel właśnie dla Ciebie, znajdź sprawdzoną, godną zaufania hodowlę, zanim zdecydujesz się na zakup!