Wilczak czechosłowacki – usposobienie, żywienie, choroby
Wilczak czechosłowacki, nazywany również wilczurem czechosłowackim, to powstała stosunkowo niedawno czeska rasa psa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poznaj usposobienie tego czworonoga i jego potrzeby, aby przekonać się, czy jest to rasa właśnie dla Ciebie!
Spis treści
Wilczak czechosłowacki – pochodzenie
Wilczak czechosłowacki to przepiękna rasa, która powstała ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem eurazjatyckim. To jedna z dwóch krzyżówek psa z wilkiem uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Drugą rasą jest wilczak Saarloosa (Saarlooswolfhond). Czechoslovakian wolfdog został stworzony w 1955 roku w czeskiej hodowli wojskowej. Rasa została uznana przez FCI w 1989 roku. Po rozpadzie Czechosłowacji patronat nad rasą został przejęty przez Słowację.
Wilczak czechosłowacki – wygląd
Wilczak czechosłowacki to duży pies, który osiąga wysokość w kłębie minimum 65 cm i waży od 35 do 40 kg w przypadku psów oraz minimum 60 cm i 30 kg w przypadku suk. Dymorfizm płciowy jest u tej rasy wyraźnie zaznaczony. Wilczur swoim wyglądem, zarówno budową i umaszczeniem, ma – zgodnie z wzorcem – możliwe najbardziej przypominać wilka. Występuje on głównie w umaszczeniach: srebrzystoszarym i żółtawoszarym z maską (jaśniejszy pysk), rzadziej w ciemnoszarym z maską. Dwuwarstwową sierść tworzą: gruby, gęsty podszerstek i średniej długości, prosty włos okrywowy.
Wilczak czechosłowacki – charakter
Rasa, choć jest stosunkowo młoda, już słynie m.in. z inteligencji, niezwykłej lojalności i odwagi. Jest też bardzo czujna, podejrzliwa, żywiołowa, nieufna wobec obcych i wytrzymała. Osobniki wykazujące nadmierną lękliwość lub agresję są wykluczane z dalszej hodowli. Podobnie jak owczarek niemiecki, wilczak jest psem wszechstronnie użytkowym.
Wilczak czechosłowacki – żywienie
Zdrowy przedstawiciel rasy nie wymaga specjalnej diety. Karma dla wilczaka czechosłowackiego powinna być dostosowana do jego wieku, wagi i trybu życia. Wilczakowi, jak każdemu psu, należy serwować pokarm wysokiej jakości, który dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach, jak np. karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™.
Wilczak czechosłowacki – zdrowie i pielęgnacja
Rasa przeżywa przeciętnie 12 lat. Jest dość zdrowa, raczej niepodatna na choroby genetyczne. Utrzymanie sierści jest proste i nie wymaga dużych nakładów czasu. Wystarczy ją szczotkować 1-2 razy w tygodniu, częściej w okresie linienia. Ważna jest regularna kontrola stanu uszu, oczu, zębów, łap i pazurów.
Wilczak czechosłowacki a dzieci i inne zwierzęta
Prawidłowo socjalizowany i szkolony wilczak czechosłowacki jest psem zrównoważonym i łagodnym wobec swojej rodziny. Jak każdego psa, nie należy jednak zostawiać z nim małych dzieci i innych zwierząt (zwłaszcza obcych!) bez opieki i kontroli. Czworonóg, który poczuje się zagrożony, osaczony i zostanie pozbawiony możliwości ucieczki, może zaatakować, aby się bronić.
Zobacz również: Owczarek niemiecki – charakter, wygląd, żywienie
Podsumowanie
Wilczak czechosłowacki to wspaniały pies, który nie nadaje się jednak na domowego pupila dla każdego. Potrzebuje on przewodnika aktywnego, doświadczonego, konsekwentnego i łagodnego zarazem. Jeśli masz pewność, że to czworonożny przyjaciel właśnie dla Ciebie, znajdź sprawdzoną, godną zaufania hodowlę, zanim zdecydujesz się na zakup!