owczarek niemiecki leżący na moście
owczarek niemiecki leżący na moście
O psach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Owczarek niemiecki – charakter, wygląd, żywienie

Pomimo tego, że w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie dotychczas mało znanymi rasami psów, nadal we wszystkich rankingach popularności zdecydowanie wygrywa owczarek niemiecki! Rasa ta jest uwielbiana przez Polaków już od dziesięcioleci. Poznaj ją bliżej i sprawdź, jakiej opieki wymaga.

Więcej

Owczarek niemiecki – pochodzenie

Jak sama nazwa wskazuje, popularny ONek pochodzi z Niemiec. Rasa powstała końcem XIX wieku jako odpowiedź na wzrost przestępczości w niemieckich miastach. Od początku istnienia rasy selekcjonowano ją pod kątem idealnego psa służbowego na potrzeby policji i wojska.

Owczarek niemiecki – wygląd

Owczarek niemiecki, potocznie nazywany owczarkiem alzackim lub wilczurem, to duży pies, który osiąga wagę od 30 kg do 45 kg w przypadku psów i 22 kg do 32 kg w przypadku suk oraz wysokość w kłębie kolejno od 60 cm do 65 cm i 55 cm do 60 cm. Istnieje odmiana krótkowłosa i długowłosa. Dwuwarstwowa sierść posiada miękki i obfity podszerstek oraz gęsty, twardy, prosty, krótki lub długi włos okrywowy. Owczarki występują w różnych typach umaszczenia, m.in. w umaszczeniu brązowym, czarnym podpalanym, czerwonym, czarnym z rudym czy wilczastym.

Owczarek niemiecki – charakter

Owczarek niemiecki słynie ze swojej inteligencji, żywiołowości, oddania i chęci współpracy z człowiekiem. Szybko i ochoczo uczy się nowych komend, jest wytrwały i łatwo dostosowuje się do zmiennych warunków. Prawidłowo socjalizowany od szczenięcia, nie jest wrogo nastawiony do obcych ludzi i zwierząt. To pies wszechstronnie użytkowy, wykorzystywany nie tylko w wojsku i policji, ale także m.in. jako pies lawinowy, tropiący, przewodnik niewidomych i oczywiście pies rodzinny. Owczarek wymaga solidnej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Jeśli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone, może zacząć przejawiać problemy wychowawcze i behawioralne.

Owczarek niemiecki – żywienie

Dieta owczarka niemieckiego powinna być dostosowana do jego wieku, stylu życia (przede wszystkim poziomu aktywności) i ewentualnych problemów. Owczarki miewają skłonności do alergii pokarmowych. Wiele osób zastanawia się, czym karmić owczarka niemieckiego. Warto postawić na wysokiej jakości karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™, które dostarczą pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dzienną dawkę karmy należy podzielić na 2-3 porcje.

Owczarek niemiecki – zdrowie i pielęgnacja

Przeciętna długość życia owczarka niemieckiego to 9-13 lat, choć znane są przypadki znacznie starszych przedstawicieli tej rasy. Owczarki są narażone na takie choroby i dolegliwości jak m.in. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, alergie, gnilec. Pielęgnacja polega na regularnym szczotkowaniu sierści (wzmożonym w okresie linienia), kontroli stanu uszu, zębów, pazurów i opuszków. Kąpiel powinna odbywać się w razie potrzeby.

Owczarek niemiecki – problemy wynikające z popularności rasy

Wyżej opisane cechy owczarka niemieckiego to cechy charakteru i wyglądu, jakimi powinien odznaczać się ten czworonóg wedle wzorca ustalonego przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Jak jednak wynika z praktyki trenerów i behawiorystów, wiele owczarków to psy lękliwe, wykazujące zachowania agresywne i inne problemy behawioralne. Taki stan rzeczy w dużej mierze wynika z faktu, że – z uwagi na ogromne zainteresowanie rasą – istnieje mnóstwo pseudohodowli, w których psy nie są hodowane, ale masowo produkowane. Często przebywają w skrajnie złych warunkach, co przekłada się niekorzystnie zarówno na stan ich zdrowia i zachowanie.

Podsumowanie

Owczarek niemiecki to piękny, niezwykle inteligentny i lojalny czworonożny towarzysz. Jeśli rozważasz zakup psa tej rasy, koniecznie znajdź renomowaną hodowlę, w której dobro zwierząt stawiane jest na pierwszym miejscu. Nie wspieraj pseudohodowli!