

Szczepienia u psa – na co warto zaszczepić pupila?
Posiadanie psa wiąże się nie tylko z ogromną przyjemnością, ale z równie wielką odpowiedzialnością za niego. To bowiem żywe stworzenie całkowicie uzależnione od opiekuna i jego decyzji. Jedną z najważniejszych jest ta o świadomym, regularnym kontrolowaniu stanu zdrowia podopiecznego i poddawaniu go niezbędnym procedurom medycznym. Szczepienia, bo to na nich się skupimy, stanowią podstawę zdrowia i punkt wyjścia do prawidłowego rozwoju. Jak wygląda kalendarz szczepień psa? Dowiedz się i nie przegap!
Spis treści
Szczepienia dla psa – podstawowe, dodatkowe, prawnie wymagane…
Jako początkujący opiekun czworonoga możesz się nieco pogubić, zatem warto usystematyzować tę elementarną wiedzę. Szczepienia szczeniaka i psa dorosłego dzielą się na:
- podstawowe – nie są regulowane prawnie, ale absolutnie koniecznie z uwagi na to, że zapobiegają bardzo groźnym chorobom, szczególnie niebezpiecznym dla szczeniąt, psów starszych i schorowanych, czyli wszystkich tych, których układ odpornościowy jeszcze bądź już nie działa w pełni sprawnie i nie może samodzielnie, efektywnie bronić się przed chorobotwórczymi czynnikami;
- dodatkowe – to szczepienia, które warto wykonać, aby zabezpieczyć pupila w sytuacji, gdy jest bardziej niż inne psy narażony na zachorowanie na określone schorzenia;
- wymagane prawnie – niezaszczepienie psa grozi konsekwencjami prawnymi.
Dowiedz się teraz, na co szczepić psa i kiedy to zrobić.
Kalendarz szczepień psa
Pierwsze szczepienie psa powinno się odbyć nie wcześniej niż w 6. tygodniu jego życia. Oto szczegółowy harmonogram.
Szczepienia podstawowe
Szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha (szczepionka skojarzona) wygląda następująco:
- I dawka – w 6-8 tygodniu życia;
- II dawka – w 9-11 tygodniu życia;
- III dawka – w 12-15 tygodniu życia;
- IV dawka – w 15-18 tygodniu życia;
- dawka przypominająca – po roku od ostatniego szczepienia;
- kolejne dawki – co 2-3 lata.
Należy zachować 2-4-tygodniowy odstęp pomiędzy dawkami. Czasem, gdy szczepienia rozpoczynane są później, przeprowadza się 3 szczepienia (zamiast 4) w wieku szczenięcym. Każda z tych wysoce zakaźnych chorób rozwija się bardzo szybko i może prowadzić do śmierci czworonożnego pacjenta. Warto więc zaszczepić psa, aby uniknąć zachorowania lub – w przypadku jego wystąpienia – zminimalizować ryzyko powikłań.
Szczepienia dodatkowe
Obecnie dostępne są szczepienia dodatkowe przeciwko kaszlowi kenelowemu, leptospirozie i boreliozie, które podaje się w następujący sposób:
- kaszel kenelowy – I dawka w 8-9 tygodniu, II dawka po 2-4 tygodniach, kolejne co rok;
- leptospiroza – I dawka w 8-9 tygodniu, II dawka po 2-4 tygodniach, kolejne co rok;
- borelioza – I dawka nie wcześniej niż w 12 tygodniu, II dawka po 2-4 tygodniach, kolejne dawki przypominające co rok.
Porozmawiaj z lekarzem i poproś, aby ocenił, czy Twój pupil wymaga podania dodatkowych szczepień. Jest to zasadne w kilku przypadkach. Przykładowo na kaszel kenelowy często zapadają czworonogi żyjące w większych grupach – w schroniskach lub odwiedzające hotele dla psów. Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, których rezerwuarem są m.in. stojące wody, szczury, dziko żyjące zwierzęta. Borelioza to natomiast poważna choroba odkleszczowa. Przeciw dwóm ostatnim z pewnością warto zaszczepić m.in. czynnie pracujące psy myśliwskie i pasterskie, a także wszystkie czworonogi regularnie korzystające z uroków kąpieli w stawach, jeziorach, odwiedzające łąki, lasy etc.
Szczepienia wymagane prawnie
Jedynym wymaganym przez prawo szczepieniem w Polsce jest to przeciwko wściekliźnie. To choroba, która zawsze jest śmiertelna (również dla człowieka!) i nie istnieje na nią skuteczny lek. Szczepienie psa wykonuje się po ukończeniu przez niego 12. tygodnia życia, ale nie później niż 30 dni od tego momentu. Kolejne dawki należy powtarzać co roku.
Zobacz również: Jak podać psu tabletkę? Radzimy!
Podsumowanie
Znasz już dokładny kalendarz szczepień psa. Sprawdź, czy Twój pupil na pewno posiada wszelkie niezbędne szczepienia. Rozważ podanie dodatkowych, jeśli zachodzi ku temu uzasadniona potrzeba. W przypadku, gdy pies z jakiegoś powodu nie może przyjąć szczepienia w terminie (np. z uwagi na chorobę i proces leczenia), ustal szczegóły z lekarzem weterynarii.