

Jak podać psu tabletkę? Radzimy!
Podawanie leków psu to dla wielu opiekunów prawdziwe wyzwanie. Czworonogi mają bowiem wprost niezwykły dar wykrywania tabletek w karmie lub smakołykach i… wypluwania! Jak podać lekarstwo pupilowi, aby mieć pewność, że je połknął? Czy można uniknąć przymusowego karmienia, które jest czynnością nieprzyjemną zarówno dla psa i właściciela? Poznaj fakty i przygotuj się do tego zadania!
Spis treści
Czy Twój pies na pewno nie zje tabletki?
Większość opiekunów, bazując głównie na zasłyszanych opowieściach innych posiadaczy psów, wychodzi z założenia, że ich pupil też zapewne nie zechce przyjąć leku dobrowolnie. Zamiast spróbować go po prostu podać, od razu posuwają się do wymyślnych metod lub stawiają na rozwiązanie siłowe, które sprowadza się do przytrzymania czworonoga i wepchnięcia tabletki do gardła. Psy to inteligentne stworzenia, które uczą się w dużej mierze poprzez obserwację i doświadczenie. Widząc kolejny raz opiekuna z niecnymi zamiarami i tabletką w ręku, będą się bronić.
Stoisz właśnie przed koniecznością zaserwowania podopiecznemu tego wątpliwego przysmaku? Spróbuj to zrobić bez „kombinowania”. Wysuń dłoń z tabletką (może być podana w towarzystwie kilku smakołyków) i zaproponuj ją psu. Być może jej nie weźmie, a może Cię zaskoczy i zje. Nic z tego? Czytaj dalej!
Pies nie chce przyjąć leku – co zrobić?
Istnieją pewne rozwiązania, ale to, które zastosujesz, zależy od tego, w jaki sposób można podawać dany preparat. Wiele tabletek nadaje się do kruszenia, łamania, a nawet rozcierania na proszek, inne natomiast bezwzględnie muszą być podane w całości, bo w przeciwnym wypadku tracą swoje właściwości. Ustal to ze swoim lekarzem lub/i przeczytaj ulotkę. Jak podać tabletkę psu, gdy ten kategorycznie odmawia jej przyjęcia? Oto kilka pomysłów:
- rozkruszenie i ukrycie w posiłku – podziel lek na mniejsze części i ukryj każdą z nich w smakołykach wydawanych z ręki lub wymieszaj z mokrą karmą i podaj w misce;
- roztarcie na proszek – jeśli pies wypluwa nawet niewielkie kawałki tabletki, rozetrzyj ją na proszek i wymieszaj z pysznym, aromatycznym jedzeniem, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™;
- przygotowanie zawiesiny – ten sposób może okazać się konieczny, jeżeli pies, np. z powodu choroby, zmaga się z osłabieniem apetytu i nie ma pewności, czy zje całą porcję pokarmu z lekiem, rozetrzyj tabletkę na drobny proszek i wymieszaj z wodą, następnie naciągnij przygotowaną zawiesinę do strzykawki i zaaplikuj psu;
- przymusowe podanie leku – poproś kogoś o pomoc, aby przytrzymał psa, lub ustaw pupila przy ścianie, następnie przytrzymaj jedną ręką dolną część pyska, delikatnie wsuń palce drugiej dłoni do pyska, by pies rozluźnił uścisk, postaraj się umieścić tabletkę jak najgłębiej, najlepiej u nasady języka, zamknij pyszczek, odchyl głowę do tyłu i przez chwilę pomasuj gardło, by wywołać odruch przełykania.
Ostatnie z proponowanych rozwiązań jest przykre, ale musisz po nie sięgnąć, jeśli żadne inne metody nie skutkują, a zdrowie Twojego podopiecznego zależy od podania leku.
Zobacz również: Pies nie chce jeść – jakie mogą być tego powody?
Podsumowanie
Opiekunowie – metodą wielokrotnych prób i błędów – zazwyczaj w końcu osiągają sukces. Psy są jednak wyjątkowo kreatywne i potrafią zaskoczyć manewrami uniemożliwiającymi zaserwowanie tabletki. Co w sytuacji, gdy pupil jest tak sprytny, że za nic nie można go przechytrzyć? Jak podawać leki psu, który wykazuje zachowania agresywne względem właściciela? Co zrobić, gdy jest tak słaby i chory, że niewykonalne jest nawet zaaplikowanie zawiesiny? Wówczas bezzwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaproponuje inną drogę leczenia.