biegające psy w obrożach
biegające psy w obrożach
O psach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Różne kolory obroży u psów – co mogą oznaczać?

Psie obroże występują obecnie w przeróżnych kolorach. Jak się okazuje, nie jest to wyłącznie kwestia mody czy gustu opiekuna! Warto poznać znaczenie kolorów obroży psów, aby wiedzieć, co chce przekazać opiekun czworonoga i jak zachować się w jego obecności.

Więcej

Kolory obroży a zachowanie psa

Choć w Polsce nadal nie jest to wiedza powszechna, istnieją obroże oznaczające charakter psa i informujące o innych istotnych dla otoczenia kwestiach. Świadomy miłośnik czworonogów na podstawie koloru obroży, szelek lub dodatkowych akcesoriów (o których szerzej poniżej) może ocenić, czy do danego zwierzęcia może się zbliżyć, czy może to zrobić sam lub ze swoim psem, czy pies jest np. w trakcie szkolenia lub jest niepełnosprawny. Najczęściej poszczególne kolory interpretowane są w następujący sposób.

Czerwony

Jeśli pies wyposażony jest w czerwoną obroże lub w inne czerwone dodatki, oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się, jeśli nie jest to konieczne. Najczęściej w ten sposób oznaczane są psy agresywne, nietolerujące innych psów i ludzi.

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy, zgodnie z ustaleniami, oznacza psa, który nie jest nieprzyjazny wobec ludzi, ale nie akceptuje innych psów. Widząc pomarańczową obrożę, dla komfortu jej właściciela i bezpieczeństwa własnego pupila, lepiej nie doprowadzać do spotkania.

Zielony

Jak można się domyślić, kolor zielony to sygnał, że pies jest przyjaźnie nastawiony wobec ludzi i zwierząt. Mimo to zawsze warto zachować ostrożność w kontakcie z obcym psem. Nawet bowiem najbardziej przyjacielski i łagodny czworonóg, w wyniku różnych zdarzeń, może zachować się agresywnie, jeśli poczuje się zagrożony!

Żółty

Ten kolor jest obecnie zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny wśród miłośników psów za sprawą projektu Yellow Dog. Pies noszący żółty dodatek potrzebuje przestrzeni. Najczęściej oznacza się w ten sposób czworonogi lękliwe, nerwowe i nieprzepadające za towarzystwem psów i ludzi, które mogą zachować się nieprzewidywalnie podczas kontaktu.

Niebieski

Niebieski kolor sugeruje, że mamy do czynienia z psem na służbie lub będącym w trakcie szkolenia. Do takiego czworonoga, nawet jeśli jest przyjaźnie nastawiony i szuka kontaktu, nie należy podchodzić bez zgody opiekuna, aby go nie rozpraszać.

Biały

Kolor biały jest zarezerwowany dla psów niepełnosprawnych. Nie zawsze od razu wiadomo, z jakiego rodzaju niepełnosprawnością zmaga się pies, więc także do niego nie należy podchodzić, głaskać czy brać na ręce bez wyraźnego pozwolenia właściciela!

Czy kolor obroży zawsze odnosi się do charakteru psa?

Wiesz już, jak rozpoznać charakter psa po obroży, ale jej kolor nie zawsze świadczy o usposobieniu czworonoga, a np. o upodobaniach kolorystycznych opiekuna. Właściciele bardzo często kupują np. czerwone obroże, bo czerwień to nie tylko kolor miłości – w wielu kulturach stanowi ochronę przed negatywną energią i niebezpieczeństwem. Zdecydowanie nie jest to wówczas obroża ostrzegawcza dla psa, a swego rodzaju „amulet”. Z kolei odblaskowa obroża pomarańczowa lub żółta ma zapewniać pupilowi bezpieczeństwo i widoczność.

Dodatkowe oznaczenia

O ile kolor obroży nie zawsze zdradza charakter psa, o tyle pewne dodatki nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Popularnym dodatkiem są np. wstążki przywiązywane do obroży lub szelek oraz chusty. Niektóry właściciele – w obawie o to, że sam kolor to za mało, aby przekazać informację o psie – decydują się na szelki, obroże lub chusty z nadrukami, np. o treści „stop”, „nie dotykaj”.

Podsumowanie

Różne kolory obroży u psów mogą informować o ich charakterze, pełnionej funkcji czy niepełnosprawności. Częściej jednak nie niosą za sobą informacji, stanowiąc jedynie ozdobę. Bez względu na to, czy czworonóg, obok którego przechodzisz, nosi obrożę w widocznym, zwracającym uwagę kolorze, czy nie, zasługuje na spokój i przestrzeń, dlatego nigdy się nie narzucaj – dla jego komfortu i własnego bezpieczeństwa!