Rasy psów domowych, które najczęściej wybieramy
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje blisko 400 ras psów. Poza nimi istnieje wiele nieuznanych, w tym tzw. ras hybrydowych. Jeśli planujesz zaprosić pod swój dach czworonożnego przyjaciela, ale nie masz jeszcze swojego typu, wybór może okazać się trudny. Postaramy się ułatwić go, przedstawiając najpopularniejsze rasy psów. Sprawdź, czy jest wśród nich kandydat na pupila!
Miniaturowe i małe rasy psów
Rasy małych psów cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród rodzin z dziećmi, osób starszych i prowadzących średnio aktywny tryb życia. Uznawane są bowiem przed większość ludzi za mniej kłopotliwe w wychowaniu i mniej wymagające niż duże psy. Czy tak jest w rzeczywistości? O tym za chwilę. Najczęściej wybierane czworonogi to m.in.:
- buldog francuski;
- mops;
- szpic miniaturowy;
- yorkshire terrier;
- maltańczyk.
Największym błędem, jaki może popełnić przyszły opiekun, jest „kupowanie oczami”. Mali przedstawiciele psiego gatunku mają bardzo różne charaktery i potrzeby wynikające z ich pochodzenia oraz pełnionych w przeszłości funkcji. O ile buldog francuski czy mops to faktycznie typowe psy kanapowce, które nie potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej (intensywna lub/i długotrwała jest wręcz niewskazana z uwagi na budowę brachycefaliczną), o tyle już przykładowo popularny york, uchodzący za psa ozdobnego i do towarzystwa, czy szpic miniaturowy to aktywne, żywiołowe zwierzęta, które z powodzeniem mogą nawet trenować rozmaite sporty kynologiczne!
Średnie rasy psów
Jeśli chcesz zaprosić pod swój dach nieco większego czworonożnego towarzysza, ale wyznaczasz jednocześnie pewien „limit” wagi i wielkości, poznaj bliżej średnie rasy psów domowych. Do bardzo popularnych należą m.in.:
- cocker spaniel angielski;
- border collie;
- beagle;
- samoyed;
- bokser.
Zarówno cocker spaniel, niezwykle popularny w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, jak i beagle to psy myśliwskie. Border jest psem pasterskim, bokser to urodzony stróż, a samoyed, choć obecnie jest psem rodzinnym, dawniej był wykorzystywany zarówno jako pies zaprzęgowy, myśliwski i pasterski. Każdy z tych czworonogów odznacza się nie tylko innym wyglądem, ale także usposobieniem. Zanim zdecydujesz się na konkretną rasę, dokładnie poznaj jej potrzeby i wymagania, aby nie okazało się, że nie jest Wam po drodze!
Duże i olbrzymie rasy psów
Rasy psów dużych i olbrzymich cieszą się zainteresowaniem z uwagi na to, że budzą podziw i respekt. Wiele z nich, ze względu na swoją siłę i gabaryty, to zwierzęta wykorzystywane m.in. do obrony i pilnowania dobytku, wykazujące silny instynkt terytorialny i nieufne wobec obcych. Istnieje jednak równie wiele potężnych czworonogów o niezwykle łagodnym usposobieniu, które nie tylko… wpuściłyby złodzieja, ale też pomogłyby mu wynieść wyposażenie domu na grzbiecie! Najpopularniejsze rasy psów dużych i olbrzymich to m.in.:
- owczarek niemiecki;
- berneński pies pasterski;
- labrador retriever;
- nowofundland;
- dog niemiecki.
Owczarka niemieckiego i labradora chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To czworonogi, które swego czasu opanowały polskie ulice, choć obecnie można zauważyć, że ustępują innym rasom, takim jak chociażby wyżej wymienione maltańczyk czy border collie. Rasy te już od dawna traktowane są jako psy do towarzystwa. Trzeba jednak pamiętać, że owczarek niemiecki to pies wszechstronnie użytkowy – m.in. obronny, stróżujący, wojskowy i tropiący. Z kolei poczciwy labrador, uznawany za rasę idealną dla rodzin z małymi dziećmi, to urodzony myśliwy! Doskonale sprawdza się również jako pies ratowniczy i pies terapeuta. Są to czworonogi pracujące, które potrzebują solidnej dawki aktywności fizycznej i umysłowej.
Berneński pies pasterski, jak sama nazwa wskazuje, to wspaniały pasterz. Nowofundland jest uznawany za jedną z najłagodniejszych i najbardziej przyjaznych ras na świecie. Dog niemiecki to natomiast olbrzym o wrażliwej psychice, łagodny i zrównoważony.
Zobacz również: Groźne rasy psów – przewodnik po rasach
Podsumowanie
Znasz już najpopularniejsze rasy psów do domu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz którąś z powyższych lub zupełnie inną, pamiętaj o tym, aby najpierw dobrze ją poznać i przeanalizować, czy Twój styl życia będzie odpowiadał przyszłemu pupilowi. Zastanów się, czy podołasz jego potrzebom i wymaganiom, aby już na początku wspólnej drogi nie stworzyć problemów, które będą kładły się cieniem na Waszej relacji!