stojący pies rottweiler
stojący pies rottweiler

Groźne rasy psów – przewodnik po rasach

Funkcjonuje przekonanie, że istnieją groźne rasy psów, które atakują bez wahania i ostrzeżenia, jak i te zupełnie łagodne, przyjazne, które nigdy nie zrobiłyby człowiekowi krzywdy. Jak jest w rzeczywistości? Czy pies należący do „rasy agresywnej” zawsze przypuści atak? Czy pies „pozbawiony agresji” nigdy tego nie zrobi, nawet jeśli poczuje zagrożenie? Poznaj wykaz ras psów uznawanych za agresywne i dowiedz się, kiedy i dlaczego pies może stać się niebezpieczny!

Więcej

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne

Lista psów agresywnych to potoczne określenie wykazu ras psów uznawanych za agresywne, który został wprowadzony na mocy art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Rozporządzenie, poza listą 11 psów, które potencjalnie mogą być agresywne, zawiera także warunki posiadania takiej rasy. W wykazie ujęto przede wszystkim psy obronne i psy stróżujące.

Amerykański pit bull terrier

Pitbull amerykański jest rasą nieuznaną przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Był hodowany m.in. do walk psów. Bardzo często, z uwagi na podobieństwo w wyglądzie, jest mylony z american staffordshire terrierem, czyli popularnym amstaffem.

Pies z Majorki

Nazywany też dogiem z Majorki lub bojowym psem z Majorki. Jego oryginalna nazwa to ca de bou, czyli pies na byki. W przeszłości był wykorzystywany właśnie m.in. do walk z bykami i innymi psami. To czworonóg spokojny i zrównoważony, wykorzystywany obecnie głównie do stróżowania.

Dog argentyński

Dogo argentino to piękny, duży pies, który występuje wyłącznie w białym umaszczeniu. Obecnie doskonale sprawdza się jako pies służbowy, dawniej był wykorzystywany w Argentynie do polowania na pumy i inne duże zwierzęta.

Buldog amerykański

American bulldog to kolejna na liście rasa nieuznana przez FCI. Jego przodkiem jest buldog angielski. Wyróżnia się kilka typów budowy buldoga amerykańskiego, w tym Scott type (mniejszy i lżejszy, podobny do amstaffa) i Johnson tyle (większy, masywniejszy, podobny do bulmastifa).

Rottweiler

Rottweiler to niemiecka rasa psów obronnych w typie mastifa, swego czasu bardzo popularna w Polsce. Mało kto wie, że pierwotnie była wykorzystywana jako pies pasterski i zaganiający. Doskonale sprawdza się jako pies służbowy, m.in. w wojsku i policji.

Tosa inu

Tosa, nazywany również mastifem japońskim, został wyhodowany w Japonii do walk psów. Choć zakazano ich w 1910 roku, obecnie ponownie są legalne i czworonóg ten bierze w nich udział. Tosa to doskonały pies stróżujący, w stosunku do najbliższych niezwykle łagodny i oddany.

Pies kanaryjski

Perro de presa Canario jest bardzo starą rasą wyhodowaną na Wyspach Kanaryjskich do walk psów, pilnowania bydła i stróżowania. To potężny molos w typie mastifa, który cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem.

Anatolian karabash

Anatolijski pies pasterski to turecka rasa stworzona do pilnowania owiec. Obecnie sprawdza się także jako pies obronny i stróżujący. Jest inteligentny, zrównoważony i wytrwały.

Akbash dog

Akbasz to następna turecka rasa pasterska. Występuje wyłącznie w białym umaszczeniu. Ma wspólne korzenie z innymi białymi psami pasterskimi, w tym z rodzimym owczarkiem podhalańskim. FCI nie uznaje akbasza jako odrębnej rasy, ale jako odmianę wyżej opisanego anatoliana.

Owczarek kaukaski

Piękny, duży owczarek o bujnej sierści został wyhodowany na Kaukazie jako pies pasterski. Później zaczął pełnić także rolę psa obronnego i stróżującego. Dawniej bardzo popularny w Niemczech.

Moskiewski stróżujący

Moskiewski stróżujący to potężny molos w typie górskim bardzo często mylony z bernardynem. Rasa powstała w Rosji po drugiej wojnie światowej. Stworzono ją na potrzeby milicji i wojska.

Przepisy dotyczące posiadania psa rasy psa uznawanej za agresywną

Zgodnie z przepisami polskiej ustawy o ochronie zwierząt należy posiadać zezwolenie na hodowlę lub utrzymanie rasy uznawanej za agresywną. Można je zdobyć w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania/prowadzenia hodowli. Urzędnik ma prawo nie wydać zezwolenia lub cofnąć je, jeśli zwierzę jest utrzymywane w niewłaściwy sposób, zagrażający ludziom lub/i zwierzętom.

Kiedy pies może stanowić zagrożenie?

Zwierzęta uznane za groźne rasy psów wcale nie muszą wykazywać agresji, a już z pewnością nie robią tego bez powodu. Warto pamiętać o tym, że najsilniejszym czynnikiem predysponującym zachowanie jest środowisko, w którym wychowuje się pies. Kluczowym elementem jest wczesna i prawidłowa socjalizacja. Należy też mieć świadomość tego, że zwierzę, które poczuje się zagrożone i nie będzie miało możliwości ucieczki, najpewniej zaatakuje, aby się bronić. W takiej sytuacji zagrożenie może stanowić nie tylko rottweiler czy tosa, ale niewielki maltańczyk czy uznawany na niezwykle łagodne stworzenie labrador!

Podsumowanie

Decydując się na posiadanie psa ujętego w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, musisz zatroszczyć się o pozwolenie i zorganizować hodowlę lub utrzymanie psa w sposób, który nie będzie zagrażał ludziom i zwierzętom. Przepis ten powinien jednak dotyczyć wszystkich właścicieli psów, bo – jak już wiesz – nie tylko czworonogi ujęte w wykazie mogą stanowić zagrożenie, jeżeli są wychowywane nieprawidłowo i nieodpowiedzialnie!