pies i algeria
pies i algeria

Psy dla alergików – poznaj rasy, które nie uczulają

Wiele osób kocha psy i pragnie mieć własnego pupila, ale – ze względu na problemy alergiczne – obawia się realizacji tego marzenia. W związku z tym coraz częściej mówi się o tzw. psach hipoalergicznych. Czy rzeczywiście istnieją rasy psów dla alergików? Dowiedz się więcej!

Więcej

Co powoduje alergię?

Istnieje głęboko zakorzenione przekonanie, że czynnikiem wywołującym alergię jest psia sierść. Dlatego też wielu miłośników psów decyduje się na wybór rasy posiadającej włosy lub rasy bezwłosej, jak np. grzywacz chiński (odmiana bezwłosa) czy nagi pies meksykański. Tymczasem, co zostało dowiedzione naukowo, główne czynniki alergizujące to nie szata, ale psia ślina i złuszczający się naskórek, a dokładniej rzecz biorąc – zawarte w nich białka. Liczne badania pokazują także, że osoby, które miały kontakt z psem od najmłodszych lat, rzadziej doświadczają objawów alergii lub w ogóle nie zmagają się z uczuleniem.

Objawy alergii

Alergia „na psa” może przebiegać bezobjawowo, co oznacza, że osoba uczulona nie doświadcza żadnych przykrych objawów. Jeśli natomiast te wystąpią, najczęściej należą do nich m.in.: astma, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry i zapalenie spojówek. Mogą one mieć różny stopień nasilenia, w zależności od odporności danej osoby oraz poziomu alergizujących składników w ślinie i naskórku.

Jaki pies dla alergika?

Jak się okazuje, akurat psy to ten gatunek zwierząt, który uczula stosunkowo rzadko w porównaniu z innymi zwierzętami. Ponadto objawy alergii najczęściej są niegroźne (choć bez wątpienia bywają uciążliwe). Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pies od wieków żyje bardzo blisko człowieka, jest obecny w ludzkiej przestrzeni, dlatego – nawet jeśli nie mamy własnego psa – na co dzień stykamy się w różnych miejscach z alergenami, które roznosi.

Niestety nie ma zbyt wielu wiarygodnych badań wskazujących na to, jakie rasy są „bezpieczne” dla alergika. Pomimo tego, że niektóre z nich (teoretycznie) wykazują mniejszy potencjał alergenny ze względu na to, że ich organizmy wytwarzają mniejszą ilość czynnika uczulającego, tak naprawdę nie istnieje pies całkowicie hipoalergiczny. Choć – jak lubią mawiać lekarze i hodowcy pytani o to, jaki pies dla alergika – może istnieje jeden, a jest nim pies… pluszowy! Oczywiście pod warunkiem, że alergik nie jest uczulony na roztocza kurzu domowego lub/i maskotka jest dostatecznie często prana.

Czy alergik może mieć psa?

To tak naprawdę zależy od tego, jak organizm reaguje na kontakt z psem. Jeśli objawy nie są szczególnie uciążliwe, a pies np. nie wchodzi do sypialni i nie śpi w łóżku z opiekunem, być może posiadanie czworonoga nie musi pozostać w sferze marzeń. Jeżeli jednak symptomy już po krótkotrwałym kontakcie z psem są wyjątkowo uciążliwe (włącznie np. z astmą), lepiej pogodzić się z faktem, że czworonożny przyjaciel nie zagości w domu.

Psy także bywają alergikami!

Alergikami są nie tylko ludzie. Psy także cierpią na rozmaite alergie czy nietolerancje, np. pokarmowe. W przypadku czworonogów alergia bądź nietolerancja mogą objawiać się m.in. biegunką, zmianami skórnymi, wypadaniem sierści, wypływem z nosa i oczu. Pies może być niespokojny, drapać się, a nawet wygryzać, powodując powstawanie głębokich, rozległych ran. Konieczna jest wówczas konsultacja lekarska i przeprowadzenie badań (w tym diety eliminacyjnej, która jest złotym standardem w diagnostyce alergii pokarmowej), które pomoże odkryć, co uczula psa. Istotne jest także przyjrzenie się psiej diecie. Powinna ona być zbilansowana. Karma musi odznaczać się najwyższą jakością, jak np. karma dla psa na sierść, skórę i układ immunologiczny SPECIFIC™, która wspiera organizm, pozwalając mu lepiej radzić sobie z alergenami środowiskowymi.