corgie leżący na kanapie
corgie leżący na kanapie
O psach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Psietykieta – jak psy się ze sobą komunikują?

Pomimo tego, że psy nie mówią ludzkim językiem, komunikują się zarówno z człowiekiem, jak i z przedstawicielami swojego gatunku na wiele innych sposobów. Co więcej, robią to niezwykle skutecznie! Poznaj psietykietę i wybrane sygnały, aby lepie zrozumieć, jak pies „rozmawia” z innymi czworonogami.

Więcej

Komunikacja psów – jak porozumiewają się psy między sobą?

Jak zostało nadmienione we wstępie, pies nie mówi ludzkim językiem, ale to dla niego żaden problem, bowiem dysponuje wieloma innymi narzędziami, które pozwalają mu na bardzo jasne wyrażenie swoich emocji, potrzeb i zamiarów. Należą do nich zarówno mowa ciała, wokalizacja (dźwięki), jak i porozumiewanie się za pośrednictwem zapachów. Jeśli obserwujesz swojego pupila lub inne czworonogi i zauważasz różne „dziwne” zachowania, możesz mieć pewność, że nie są one bezcelowe ani przypadkowe – znaczą i wyrażają więcej, niż możesz sobie wyobrazić!

Psietykieta – czemu służy?

Komunikacja psów to bardzo złożony i szalenie ciekawy temat. Psy właściwie socjalizowane, o dobrych kompetencjach emocjonalno-społecznych, świetnie się rozumieją. Z kolei czworonogi o trudnych doświadczeniach, niesocjalizowane, odizolowane od innych przedstawicieli gatunku miewają problemy z komunikacją – nie potrafią odpowiednio komunikować swoich potrzeb i intencji, jak również nie zawsze właściwie je odczytują.

Warto pamiętać o tym, że psy są zwierzętami społecznymi, tworzącymi grupy zarówno z ludźmi, jak i z innymi czworonogami. W ramach danej grupy obowiązują pewne normy społeczne, których muszą przestrzegać, chcąc budować prawidłowe relacje i unikać konfliktów. Jeśli pupil ewidentnie nie radzi sobie na tym gruncie, należy mu pomóc i nauczyć go, „jak być psem”, aby mógł swobodnie, bezpiecznie funkcjonować i po prostu dobrze się czuć.

Jak porozumiewają się psy – przykłady psiej komunikacji

Wiesz już, że czworonogi porozumiewają się między sobą (przekazują i odbierają komunikaty) przy pomocy mowy ciała, wokalizacji i zapachów. Poznaj kilka przykładów komunikacji, aby lepiej zrozumieć, co oznacza zachowanie psa.

Mowa ciała psów

Mowa ciała jest jednym z najważniejszych sposobów komunikacji. Czworonogi do przekazania określonych informacji wykorzystują zarówno postawę ciała, jak i mimikę. Cennym źródłem wiedzy o nastroju i zamiarach jest m.in. psi ogon. Wysoko postawiony, poruszający się swobodnie i energicznie oznacza zazwyczaj radość i ekscytację (np. ze spotkania z psem lub człowiekiem). Obniżony, napięty, poruszający się powoli może oznaczać zdenerwowanie, a opuszczony lub podkulony – strach.

Równie wiele „mówią” psie uszy. Stojące i skierowane do przodu mogą wyrażać czujność lub/i zaciekawienie. Skierowane do tyłu i położone na boki (tzw. samolotowe uszy) to informacja o tym, że pies jest zdenerwowany lub co najmniej zaniepokojony. Jeśli będziesz bacznie obserwować psy, np. w parku, zauważysz, że przechodzące obok siebie nieznające się zwierzęta bardzo często nie idą na wprost, ale po łuku. To informacja, że nie mają złych zamiarów i nie chcą konfrontacji.

Pies, który kładzie się naprzeciw innego psa lub wykonuje „ukłon” z radośnie machającym ogonem pokazuje, że ma dobre zamiary. Z kolei czworonóg, który stoi wyprostowany, ma szeroko rozstawione łapy, jest napięty, pokazuje, że jest gotowy do konfrontacji i lepiej z nim nie zadzierać.

Uwaga! Poszczególne zachowania, postawę i mimikę należy analizować wraz z sytuacją, w której występują. Przykład: pies otrzepujący się po przejściu obok innego czworonoga, który go obszczekał, „zrzuca” w ten sposób stres – oznacza to, że spotkanie nie było dla niego przyjemne. Pies otrzepujący się po kąpieli w rzece, którą uwielbia, po prostu zrzuca z siebie wodę – zachowanie to nie ma związku z żadnymi nieprzyjemnymi emocjami.

Wokalizacja

Psy chętnie komunikują się ze sobą za pomocą dźwięków, bo są one bardzo wymowne i trudno je źle zinterpretować. Szczekają, aby zwrócić na siebie uwagę (i np. zachęcić do zabawy), ostrzec przed niebezpieczeństwem lub… dla towarzystwa. Tak! Istnieją różne rodzaje szczekania, ale psy świetnie je rozróżniają. Warczą, by zwiększyć dystans i odstraszyć potencjalne zagrożenie, a nierzadko wyją, by przekazać, jak bardzo są sfrustrowane czy samotne.

Informacje zapachowe

Zdarza Ci się odciągnąć pupila od krzaczka lub trawnika, na który przed chwilą nasikał inny pies? Nie rób tego! Zapach to niezwykle ważna forma komunikacji. Psy posiadają doskonale rozwinięty zmysł węchu, dzięki któremu z łatwością „odczytują” informacje dotyczące m.in. zdrowia innego psa, jego emocji czy gotowości do rozmnażania.

Podsumowanie

Psy doskonale komunikują się ze sobą bez użycia mowy. Jeden ruch ogonem, jedno spojrzenie czy warknięcie przekazują więcej danych na temat nastroju i zamiarów niż tysiąc słów! Im szybciej i lepiej zrozumiesz psietykietę, tym bardziej ułatwisz pupilowi budowanie relacji z otoczeniem i wyrażanie siebie, które są niezbędne do prawidłowego, szczęśliwego funkcjonowania.