

Psie oznaki smutku – sprawdź, czy Twój pies się smuci
Psy, pomimo tego, że nie posiadają zdolności mówienia, umieją w niezwykle wyrazisty sposób komunikować swoje uczucia. Czy pies umie się smucić? Tak! Smutek u psa może być wynikiem wielu niekorzystnych dla niego czynników. Sprawdź, dlaczego psy się smucą i jakie są objawy psiego przygnębienia, aby móc zapewnić pupilowi skuteczne wsparcie i odpowiednią opiekę!
Spis treści
Dlaczego pies jest smutny?
Istnieje wiele możliwych przyczyn obniżenia nastroju u psa. Należą do nich m.in.
- zmiana środowiska – spowodowana np. przeprowadzką, do której pies nie był przygotowany;
- utrata bliskiej osoby – smutek u psa może wywołać nie tylko śmierć bliskiego człowieka lub zwierzęcia, ale też np. dłuższy wyjazd opiekuna;
- pojawienie się nowego członka rodziny – obecność nowonarodzonego dziecka, kolejnego psa, kota czy gości, którzy przyjechali w kilkudniowe odwiedziny, również może być powodem smutku i silnego stresu czworonoga;
- brak aktywności fizycznej i nuda – znudzony pies, który nie ma możliwości rozładowania napięcia i spożytkowania energii poprzez szkolenie i zabawę z opiekunem, szybko stanie się psem sfrustrowanym i zestresowanym;
- niewłaściwa dieta – zaspokojenie głodu jest jedną z podstawowych potrzeb – jeśli karma serwowana pupilowi nie odpowiada mu, może nastąpić pogorszenie samopoczucia;
- problemy zdrowotne – chory pies, który zmaga się dolegliwościami np. bólowymi, nie będzie psem szczęśliwym, pełnym energii i chęci do zabawy.
Wiesz już, dlaczego pies jest smutny. Dowiedz się teraz, jak rozpoznać psi smutek i jak mu zaradzić!
Objawy smutku u psa
Poznaj objawy psiego przygnębiania, aby umieć szybko je rozpoznawać i czym prędzej podjąć działania mające na celu zażegnanie tego przykrego problemu.
Zachowanie
Zazwyczaj pierwsza zauważalna oznaka smutku u psa to zmiany w jego zachowaniu. Czworonóg, który dotychczas był radosny i pełen energii, może stać się apatyczny i unikać aktywności. Zamiast biegać za patykiem czy z entuzjazmem witać opiekuna wchodzącego do domu, może zaszyć się w ulubionym, bezpiecznym miejscu i spędzać czas w samotności. Psy zmagające się z obniżeniem nastroju często są niechętne do nawiązywania interakcji z otoczeniem (nie tylko z opiekunem, ale też np. innymi psami podczas spacerów), ignorują przywołanie czy próby zachęcenia do zabawy.
Apetyt
Smutek, stres, ale też np. ból, najczęściej objawiają się utratą zainteresowania miską. Zdarza się jednak, że pies – zamiast utracić apetyt – zacznie się kompulsywnie objadać. Wszelkie nagłe zmiany w łaknieniu powinny zwrócić uwagę opiekuna i skłonić do dokładnej analizy sytuacji.
Higiena
Psy nie są tak wielkimi miłośnikami czystości jak koty, ale również dbają o swoją higienę. Brak jakichkolwiek chęci do pielęgnacji sierści może oznaczać, niekorzystne zmiany w psiej psychice.
Rytm dobowy
Czworonogi śpią i drzemią nawet kilkanaście godzin na dobę. Rytm dobowy psa zależy od wielu czynników, w tym m.in. rasy, wieku, stanu zdrowia czy poziomu aktywności. Jeśli Twój pupil nagle zaczyna spać znacznie dłużej niż do tej pory, lub przeciwnie, nie może znaleźć sobie miejsca i ewidentnie cierpi na bezsenność, nie możesz zostawić go z tym problemem samego.
Mimika i mowa ciała
Samopoczucie pupila można wyczytać także z wyrazu jego pyska i postawy ciała. Smutny pies przyjmuje obniżoną postawę, ma spuszczony ogon i głowę, nieobecny wzrok.
Uwaga! Wyżej wymienione oznaki psiego smutku mogą wskazywać również dolegliwości chorobowe, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować!
Smutek u psa – co robić?
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian w wyglądzie i zachowaniu psa dołóż wszelkich starań, aby pomóc pupilowi. Przeanalizuj powyższe przyczyny psiego smutku i zastanów się, czy któraś z nich może dotyczyć Twojego podopiecznego. Jeśli stan przygnębienia będzie się utrzymywał lub/i pojawią się kolejne budzące wątpliwości objawy, udaj się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia ewentualnych chorób.
Gdy psu, poza smutkiem, nie dokucza żadne schorzenie, zapewnij mu spokojne, bezpieczne otoczenie, swoją uwagę, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej, aby się nie nudził i nie frustrował. Pamiętaj o zbilansowanej diecie. Sięgaj wyłącznie po najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy SPECIFIC™. Jeżeli podjęcie przez Ciebie działania nie przyniosą rezultatów, rozważ konsultację z behawiorystą zwierzęcym.
Podsumowanie
Psy, tak samo jak ludzie, odczuwają smutek i są podatne na stres. Gdy zauważysz niepokojące symptomy, nie zwlekaj z udzieleniem pomocy podopiecznemu. Każdy czworonóg zasługuje na miłość i uwagę opiekuna, a zrozumienie jego emocji to klucz do jego szczęścia!
Poczytaj także co zrobić gdy pies nie chce jeść?