zabawa ze szczeniakiem
zabawa ze szczeniakiem

Jak przygotować dom na szczeniaka?

Decyzja o zaproszeniu pod swój dach czworonożnego przyjaciela powinna być dokładnie przemyślana, bowiem wiąże się z przyjęciem na siebie ogromnej odpowiedzialności za bezbronne i całkowicie uzależnione od człowieka stworzenie. Kiedy już zapadnie, należy przygotować dom na przybycie nowego lokatora, aby pierwsze wspólne chwile były przepełnione szczęściem a nie stresem i frustracją! Jak to zrobić? Oto garść wskazówek.

Więcej

Szczeniak w domu – bezpieczeństwo ponad wszystko!

Posiadanie psa to wielkie szczęście, ale jednocześnie nie mniejsze wyzwanie. Większość szczeniąt jest bardzo ciekawa otaczającego je świata, dlatego po przybyciu w nowe miejsce maluch zapewne będzie chciał je dokładnie poznać. Odrobina niepokoju (wynikającego ze zmiany otoczenia) z ogromną ekscytacją to dość wybuchowe połączenie, które może skutkować różnego rodzaju zachowaniami wywołującymi uszkodzenia mienia, a nawet zagrażać zdrowiu niesfornego podopiecznego. Wystające kable, środki chemiczne stosowane na co dzień w domowych porządkach, kosmetyki, leki, kwiaty, jedzenie nieprzeznaczone dla psa, szklane wazony i inne bibeloty - wszystko to, choć pożyteczne dla człowieka, dla psa stanowi realne niebezpieczeństwo.

Zadbaj o to, aby szczeniak nie miał dostępu do potencjalnie groźnych przedmiotów. Zabezpiecz przewody i tymczasowo przenieś kwiaty do pomieszczenia, do którego pupil nie będzie wchodził (wiele popularnych roślin domowych ma silnie toksyczne właściwości!). Usuń ozdobne przedmioty, które mogą się stłuc i zranić czworonoga. Schowaj wszelkie środki chemiczne tak, aby uniemożliwić psu jakikolwiek kontakt z nimi. Ponadto, zanim szczenię przybędzie do Twojego domu, zacznij wyrabiać w sobie nawyk chowania jedzenia z blatu, zostawiania szklanek na stole etc. Dosuń meble do ściany, aby psiak nie wszedł pomiędzy nie i nie zaklinował się – zwłaszcza podczas nieobecności domowników! To naprawdę proste czynności, które jednak znacznie podniosą poziom bezpieczeństwa czworonożnego malucha.

Szczeniak w domu – jak się przygotować, aby ocalić dobytek?

Wiesz już, że należy schować/przenieść kwiaty, wazony i inne cenne rzeczy, które pies nie tylko mógłby zniszczyć, ale które stanowią realne zagrożenie dla jego zdrowia. Co jeszcze warto zabezpieczyć przed potencjalnym zniszczeniem i w jaki sposób to zrobić? Tymczasowo usuń wszelkie dywany i chodniczki, ponieważ szczeniakowi, zanim nauczy się czystości, bez wątpienia zdarzy się załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w domu. I zrobi to chętniej na miękkim dywanie niż na twardej podłodze. Podwiąż długie zasłony/firany lub zmień je na krótsze. Zabezpiecz meble. Fotele i sofę możesz nakryć wodoodpornym kocem lub narzutą. Aby uchronić je przed pogryzieniem, zadbaj o to, aby maluch miał interesujące go zabawki, o czym szerzej za chwilę. Rozważ także wydzielenie przestrzeni dostępnej dla psa przy pomocy specjalnych bramek.

Uwaga! Masz inne zwierzęta, takie jak koty, ptaki czy gryzonie? Klatki/akwaria umieść na tyle wysoko, aby pies nie miał do nich dostępu albo wynieś do innego pomieszczenia. Początkowo pies z kotem czy innym pupilem pod żadnym pozorem nie powinien zostawać sam!

Co kupić na start dla szczeniaka w nowym domu?

Przygotuj wyprawkę, zanim przywieziesz psa. Kup miski, wygodne legowisko, rozważ zakup klatki, która stanie się dla pupila bezpiecznym miejscem do odpoczynku. Zabawki (m.in. szarpaki, gryzaki – przeznaczone dla szczeniąt, solidne i bezpieczne) to absolutna podstawa. Dzięki nim czworonóg będzie mógł spożytkować energię, zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia i złagodzić dyskomfort w czasie wymiany uzębienia, oszczędzając tym samym ręce domowników i meble. Musisz jednak nauczyć podopiecznego prawidłowej zabawy, bo nie każdy pies wie, jak się bawić! Pamiętaj o tym, że zarówno miski, klatka i legowisko powinny stanąć w cichym, spokojnym miejscu domu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał pupilowi.

Podsumowanie

Przed Tobą długa droga, zanim codzienne życie z czworonogiem stanie się normą, bowiem musisz ustalić m.in. jego dietę, zadbać o kwestie medyczne oraz wychowawcze (szczegółowe zasady postępowania w domu, szkolenie, socjalizacja etc.). Najpierw poznaj jednak podstawy, czyli przygotowanie domu, aby uczynić z niego bezpieczną i przyjazną przestrzeń. Nie jest to trudne, ale wymaga podjęcia kilku niezbędnych działań. Dlatego nie zwlekaj i już teraz dobrze przygotuj się na powitanie czworonożnego domownika!