kobieta karmiąca psa
kobieta karmiąca psa

Jak przestawić psa na inną karmę?

Każdy opiekun psa wcześniej czy później staje przed wyzwaniem, jakim jest zmiana karmy. Jak ją przeprowadzić, aby nie narazić pupila na nieprzyjemne konsekwencje? Dlaczego wprowadzenie nowego pokarmu wymaga odpowiedniego przygotowania? Co zrobić, gdy czworonóg nie akceptuje oferowanego pożywienia? Poznaj odpowiedzi, aby nic Cię nie zaskoczyło!

Więcej

Zmiana karmy u psa – kiedy jest konieczna?

Istnieje kilka przesłanek ku temu, aby dotychczasowe pożywienie zastąpić innym. Należą do nich:

  • wiek – pies powinien otrzymywać inny rodzaj pokarmu na każdym etapie swojego życia, bowiem szczenięta, osobniki dorosłe i starsze mają zupełnie inne wymagania żywieniowe;
  • stan zdrowia – zmiany karmy wymagają np. psy wykastrowane (na mniej energetyczną), suki ciężarne (na wysokoenergetyczną), psy chore, po zabiegach, w okresie rekonwalescencji;
  • alergia/nietolerancja pokarmowa – karma, która wywołuje dyskomfort i niepożądane reakcje organizmu, musi być czym prędzej zastąpiona dobrze tolerowanym pożywieniem;
  • problemy stomatologiczne – jeśli pies zmaga się z dolegliwościami dentystycznymi lub/i traci zęby, niezbędne może okazać się przejście z karmy suchej na mokrą.

Należy wspomnieć także o kwestii bardzo prozaicznej jak finanse. Każdy świadomy opiekun psa doskonale wie, że utrzymanie podopiecznego kosztuje. Zdarzają się sytuacje, w których właściciel musi poszukać dobrej karmy w niższej cenie, zamienić karmę mokrą na suchą etc.

Zmiana karmy u psa – objawy, które powinny zaniepokoić

Wielu opiekunów zauważa w trakcie zmiany karmy takie objawy jak m.in.:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • ból brzucha, bulgotanie, gazy;
  • apatia;
  • utrata apetytu.

Wyżej wymienione przykre efekty często daje nieprawidłowa, nagła zmiana karmy u psa. Jeśli przestawienie na inny pokarm odbywa się zgodnie z zasadami, dolegliwości te nie powinny mieć miejsca. W przypadku psów bardzo wrażliwych, o delikatnym układzie pokarmowym, może wystąpić krótkotrwała biegunka. Z kolei reakcje skórne, jak zaczerwienienie, świąd czy wysypka, świadczą o tym, że organizm traktuje białka zawarte w nowym pożywieniu jak „obcego” i należy je odstawić.

Zmiana karmy u psa – jak zrobić to krok po kroku?

Niezależnie od tego, czy chcesz dokonać zmiany karmy u szczeniaka na karmę dla psów dorosłych, zastąpić karmę mokrą suchym odpowiednikiem (i odwrotnie), czy zmienić dietę czworonoga z uwagi na przebyty zabieg kastracji lub stwierdzenie ciąży u pupilki, zrób to stopniowo. Zmiana, o ile nie ma wyraźnych wskazań lekarza weterynarii, nie powinna być nagła.

Nowy pokarm należy wprowadzać etapami – nawet przez około 2 tygodnie. Przez pierwsze 2-3 dni podawaj 90% dotychczasowej karmy i 10% nowej. W kolejnych dniach zwiększaj udział nowego pożywienia o nie więcej niż 10%. Cały czas obserwuj zachowanie psa. Czy chętnie zagląda do miski? Nie wykazuje oznak alergii/nietolerancji? Jeśli wszystko jest w porządku, kontynuuj, aż nowa karma całkowicie zastąpi poprzednią.

Zmiana karmy u psa – kilka trików, które ułatwią zadanie

Zazwyczaj najmniejszy problem stanowi przejście z karmy suchej na mokrą – znacznie bardziej pachnącą, o przyjemnej konsystencji, szybko zapewniającą uczucie sytości. Ale co w sytuacji, gdy musisz zmienić mokrą na suchą lub przestawić podopiecznego na inny rodzaj suchego pokarmu, który wcale mu nie odpowiada?

Dolej do karmy suchej odrobinę ciepłej wody, która sprawi, że chrupki nieco zmiękną i staną się aromatyczne. Jeśli woda to za mało, „dopraw” porcję specjalnym sosem lub olejem dla psów. Pamiętaj o tym, aby przechowywać karmę w szczelnym opakowaniu. Dzięki temu nie wywietrzeje i pozostanie smakowita.

Zmiana karmy u psa – kiedy udać się po pomoc?

Jeśli pies wymiotuje po zmianie karmy, ma biegunkę, problemy skórne lub po prostu odmawia jedzenia nowego pokarmu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista z pewnością zaproponuje bezpieczne rozwiązanie problemu.