pies jedzący z miski
pies jedzący z miski

Czy drób jest zdrowy dla psa?

Żywienie psów to temat szeroki i interesujący, a do tego wywołujący… kontrowersje! Jeśli poszerzasz wiedzę o prawidłowym odżywianiu swojego pupila, z pewnością było Ci dane słyszeć lub czytać liczne sprzeczne opinie. Jedną z żywiej dyskutowanych kwestii, wokół której narosło wiele mitów, jest obecność drobiu w diecie. Czy pies może jeść kurczaka? Jakimi wartościami odżywczymi cechuje się mięso drobiowe i jaki ma wpływ na zdrowie? Rozprawmy się ze stereotypami!

Więcej

Drób dla psa – najpopularniejszy wybór

Niezależnie od tego, czy ktoś zgadza się z tą praktyką, faktem jest, że drób to najpowszechniej wykorzystywane mięso w produktach żywnościowych dedykowanych zarówno psom, jak i kotom. Warto pamiętać, że pod tym hasłem kryje się nie tylko popularny i łatwo dostępny kurczak. Do drobiu zaliczane są także m.in. gęś, kaczka i indyk. Stosowanie mięsa drobiowego na szeroką skalę, siłą rzeczy, musiało zrodzić dyskusję, w wyniku której powstało wiele krzywdzących mitów. Nadszedł czas, aby je obalić!

Drób dla psa – „bogaty” w hormony i antybiotyki?!

To jeden ze zdecydowanie najczęściej powtarzanych mitów. Fakt natomiast jest taki, że na terenie Unii Europejskiej istnieje zakaz stosowania hormonów wzrostu już od 1996 roku. Polskie prawo zakazujące wykorzystywania stymulatorów w hodowli drobiu obowiązuje od 2006 roku. Złamanie tego zakazu wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, które znacznie przewyższają korzyści. Innymi słowy, podawanie nielegalnych substancji jest dla hodowców zwyczajnie nieopłacalne.

Podobnie rzecz wygląda z antybiotykami. Mogą one być podawane wyłącznie pod nadzorem lekarza weterynarii i tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność – nie podaje się antybiotyków profilaktycznie, gdyż jest to kosztowne. Jeśli natomiast lek zostanie zaaplikowany, zwierzęta muszą być poddane karencji do czasu, gdy antybiotyk zostanie całkowicie usunięty z organizmu.

Ścisła kontrola żywności pochodzenia zwierzęcego przeznaczonej do sprzedaży wyklucza możliwość jakichkolwiek uchybień.

Zobacz również: Dieta wegańska dla psa

Drób dla psa – śmiertelne zagrożenie dla alergików?

Kolejny mit to ten sugerujący, że drób jest najbardziej alergizującym rodzajem mięsa, podczas gdy w rzeczywistości jest nim wołowina. Oczywiście pies może wykazywać objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej na białko drobiowe, a należą do nich m.in.:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • wzdęcia i gazy;
  • świąd;
  • zaczerwienienie skóry i inne zmiany skórne.

Jeśli nie odnotowujesz takich symptomów, oznacza to, że Twój pupil toleruje ten rodzaj mięsa. W przypadku, gdy wystąpią niepokojące oznaki, udaj się do lekarza weterynarii, aby potwierdzić lub wykluczyć uczulenie. Pamiętaj o tym, że sam fakt obecności drobiu w danej karmie czy smakołyku nie musi oznaczać, że to on mu szkodzi, ponieważ za niepożądane reakcje może odpowiadać każdy inny składnik pokarmu! Dlatego koniecznie podawaj podopiecznemu najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe lub specjalistyczne SPECIFIC™. W bogatej ofercie znajdują się m.in. karmy dedykowane psom ze stwierdzoną nietolerancją pokarmową i alergią.

Drób dla psa – wartości odżywcze

I jeszcze jeden mit do obalenia – to nieprawda, że drób jest mniej wartościowym pokarmem od innych rodzajów mięsa! Stanowi on skarbnicę niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i naturalnych przeciwutleniaczy. Za jego podawaniem przemawia także fakt, że jest mięsem niskotłuszczowym i lekkostrawnym. W związku z tym świetnie sprawdzi się w przypadku psów o wrażliwym układzie pokarmowym.

Zastanawiasz się, czy surowy kurczak dla psa lub inny rodzaj drobiu to dobry pomysł? Jeśli na co dzień Twój pupil otrzymuje gotową karmę, odrobina mięsa raz na jakiś czas w formie nagrody czy przekąski z pewnością go ucieszy. Pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie serwować podopiecznemu drobiowych kości – zwłaszcza tych ugotowanych, bo po obróbce termicznej stają się kruche, a ich odłamki są bardzo ostre.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do podawania drobiu, skonsultuj tę kwestię z lekarzem weterynarii.