pies jedzący warzywa i owoce
pies jedzący warzywa i owoce

Dieta wegańska dla psa

Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm są obecnie „w modzie”. Wiele osób decyduje się nie tylko na ograniczenie spożycia mięsa, ale na całkowitą rezygnację z niego, a często także z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy pupil wegetarianina bądź weganina również może być… wege? Czy pies może nie jeść mięsa? Poznaj najważniejsze fakty!

Więcej

Weganizm i wegetarianizm – co to jest?

Teoretycznie każdy to wie, ale warto uściślić pewne kwestie. Wegetarianizm, w dużym skrócie i uproszczeniu, zakłada rezygnację ze spożywania mięsa (w tym ryb, owoców morza etc.), jednocześnie jednak dopuszcza jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak np. jajka czy mleko. Z kolei w diecie wegańskiej te ostatnie są niedozwolone. Co więcej, wielu wegan za produkt pochodzenia zwierzęcego uważa nawet miód.

Dieta wege dla psa – czy to dobry pomysł?

Należy powiedzieć to wprost – dieta wegańska nie jest dietą właściwą dla psa. Nie tylko nie przyczyni się do poprawy jego zdrowia, samopoczucia i wyglądu, ale znacznie je pogorszy. Białka pochodzenia roślinnego cechują się innym składem niż białka pochodzenia zwierzęcego, poza tym psi organizm nie radzi sobie z ich efektywnym trawieniem. Czworonóg zmuszony do takiej diety szybko zacznie zmagać się z niedoborami składników odżywczych i w konsekwencji – z wynikającymi z nich schorzeniami. Pies na diecie wege to generalnie zły pomysł, a tym gorszy w przypadku m.in. szczeniąt, suk karmiących i ciężarnych, psów aktywnych i pracujących.

A co z dietą wegetariańską? Choć mniej drastyczna do diety wegańskiej, nadal jest nieodpowiednia dla psa. Choć rzeczywiście istnieją przypadki, gdy czworonóg musi tymczasowo przejść na taką dietę, gdy np. zmaga się z nietolerancją pewnych białek mięsa. O tym jednak, czym karmić psa w przypadku stwierdzenia określonego problemu medycznego, decyduje lekarz. Sprawdź, jakie są objawy alergii pokarmowej u psa.

Czym karmić psa?

Nawet najbardziej zagorzali wegetarianie i weganie muszą pogodzić się z tym, że pies nie jest roślinożercą. Dieta „sztuczna”, podyktowana modą lub/i filozofią, inna niż ta wynikająca z potrzeb jego gatunku jest zwyczajnie niewłaściwa i szkodliwa. Z drugiej strony pies – czego warto mieć świadomość, aby nie popadać ze skrajności w skrajność – nie jest bezwzględnym mięsożercą. Dlatego w jego jadłospisie z powodzeniem mogą pojawiać się produkty pochodzenia roślinnego. Nie mogą natomiast stanowić podstawy diety, a zaledwie niewielki procent całości dziennej dawki pokarmu.

Jeśli nie wiesz, jak skomponować posiłki dla psa, aby były zbilansowane i wspierały funkcjonowanie psiego organizmu, sięgnij po wysokiej jakości karmy, jak np. karmy SPECIFIC™. Zaufaj specjalistom, nie kieruj się chwilową modą czy przekonaniami w kwestii żywienia czworonoga.
Nie eksperymentuj, aby nie narażać go na utratę zdrowia!