pies przybijający piątkę
pies przybijający piątkę
O psach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Jak nauczyć psa podstawowych komend – poradnik dla początkujących

Wspólne życie z psem niesie za sobą ogromnie wiele zalet. Należy jednak pamiętać o tym, że opiekun jest odpowiedzialny za swojego pupila – za jego zdrowie i dobre samopoczucie, ale też za bezpieczeństwo otoczenia, w którym pies funkcjonuje. Jakie podstawowe komendy dla psa należy wyćwiczyć, aby codzienność z czworonogiem u boku niosła za sobą tylko dobre przygody i pozytywne niespodzianki? Dowiedz się!

Więcej

Jakie komendy powinien znać pies i kiedy rozpocząć naukę?

Naukę podstaw posłuszeństwa, czyli kilku absolutnie podstawowych, potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu komend, należy rozpocząć jak najszybciej. Najlepiej od razu, gdy szczenię zamieszka w swoim nowym domu. Oczywiście nauka powinna odbywać się poprzez zabawę, w przyjaznej atmosferze i bezpiecznym otoczeniu, w którym maluch będzie czuł się swobodnie. Jakie komendy powinien znać każdy pies? Oto lista:

  • siad – to komenda, która powinna być doskonale wyćwiczona (pies nie może wstawać bez wyraźnego pozwolenia opiekuna), bo przydaje się w wielu sytuacjach dnia codziennego, gdy spokojne siedzenie psa w jednym miejscu ułatwia wiele czynności;
  • leżeć/waruj – jest tak samo przydatna jak „siad”, ponadto pozwala m.in. uspokoić psa i nauczyć go relaksowania się np. w klatce lub na legowisku;
  • do mnie – perfekcyjnie wyćwiczone przywołanie pozwala na bezpieczne spacerowanie z pupilem bez smyczy, dzięki czemu zyskuje on sporo swobody i możliwość eksploracji;
  • zostaw – mało który psiak oprze się smakowitemu kąskowi leżącemu na trawniku czy przy śmietniku, ale możesz nauczyć podopiecznego, aby nie ruszał lub puścił zdobycz bez konieczności siłowego wyciągania śmieci z pyska;
  • na miejsce – każdy pies powinien mieć w domu bezpieczną przestrzeń, w której może odpocząć i wyciszyć się, komenda „na miejsce” pozwoli psu zrozumieć, że czas na uspokojenie emocji i relaks.

Ponadto od samego początku należy uczyć pupila m.in. czystości oraz prawidłowego chodzenia na smyczy (bez ciągnięcia i zapierania się).

Pierwsze komendy dla szczeniaka – jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Choć może się to wydawać skomplikowane, tak naprawdę każdy może nauczyć swojego podopiecznego podstawowych komend. Jak nauczyć szczeniaka komend? Przede wszystkim należy wykazać się dużą dawką cierpliwości i wyrozumiałości. To, czy Twój pies będzie wykonywał polecenia, zależy od Ciebie. Od tego, czy wystarczająco się zaangażujesz, zapewnisz właściwe warunki do nauki, czy będziesz postępować konsekwentnie.

Postaw na wzmocnienie pozytywne – nagradzaj za prawidłowe reakcje i nigdy nie karć! Jak nauczyć psa siadania? To proste! Przygotuj smaczki i zadbaj o to, aby nic nie rozpraszało zwierzęcia. Pokaż psu smakołyk i przeciągnij go dłonią od nosa psa do tyłu. Pupil powinien instynktownie podążyć za smaczkiem i przyjąć postawę siedzącą. Gdy tylko jego zad opadnie na podłogę, nagrodź go! Ćwicz wielokrotnie. Gdy pies będzie już reagował na gest dłoni, wprowadź komendę słowną „siad”. Jeśli pies opanuje już samą „technikę” siadania, możesz przejść do wydłużania siadu – każ mu usiąść i wydawaj smakołyki, aby zatrzymać go w pozycji.

Gdy ten etap będziecie mieli już za sobą (pies będzie umiał wysiedzieć bez zrywania komendy minimum pół minuty), czas na ćwiczenie dystansu. Poproś podopiecznego, aby usiadł i wykonuj ruchy nogami, jednocześnie podając smaczki. Stopniowo oddalaj się od psa, robiąc 1, 2, 3 kroki w tył, aby zrozumiał, że możesz odejść, a on ma pozostać na miejscu do czasu zwolnienia z komendy. Aby zwolnić pupila z komendy, wybierz hasło, np. „wolny”, „biegaj”, i wyrzuć smakołyk, by pies po wypowiedzeniu komendy wstał.

Wielu innych komend, w tym warowania czy udawania się na miejsce, możesz nauczyć właśnie poprzez naprowadzanie smakołykiem. A jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Ta komenda również składa się z kilku etapów. Początkowo ćwicz w domu, bez smyczy. Wołaj psa po imieniu, aby podążał za Tobą – gdy to zrobi, wydawaj smakołyki. Później to samo ćwiczenie wykonuj z przypiętą smyczą. Co w sytuacji, gdy pies podczas spaceru zacznie ciągnąć? Nie idź w stronę, w którą Cię ciągnie! Zatrzymaj się i zaczekaj, aż smycz nie będzie napięta. Jest to warunek konieczny, aby ruszyć dalej. Jeśli pupil uparcie ciągnie, odwróć jego uwagę, zawołaj go i udajcie się w inną stronę.

Uwaga! Nigdy nie szarp smyczy i nie przyciągaj psa do siebie. Zadbaj o wystarczająco długą smycz, minimum 3-metrową, optymalnie 5-metrową, aby czworonóg mógł stosunkowo swobodnie eksplorować otoczenie.

Podsumowanie

Nauczenie psa podstawowych komend może wydawać się trudne – zwłaszcza osobom, które do tej pory nie opiekowały się czworonożnym przyjacielem i nie miały do czynienia ze szkoleniem. Wbrew pozorom nie jest to zadanie skomplikowane, choć wymaga zaangażowania, konsekwencji i stanowczości. Zdobądź niezbędną wiedzę i spróbuj. Pamiętaj o tym, że nauka powinna być przyjemna – wówczas efekty pojawią się szybciej i będą trwalsze. A jeśli masz trudności…. Skontaktuj się z profesjonalnym trenerem!