starszy pies na łące
starszy pies na łące

Ile żyje pies? Sprawdź, co wpływa na długość życia Twojego przyjaciela

Długość życia psa uwarunkowana jest bardzo wieloma czynnikami. Wpływają na nią m.in. rasa, wielkość, styl życia i środowisko czy poziom opieki weterynaryjnej. Poznaj szczegóły i sprawdź, jaka jest przeciętna długość życia najlepszego przyjaciela człowieka!

Więcej

Ile żyje pies? Poznaj przeciętną długość życia psa

Przeciętna długość życia psa to około 10 do 15 lat. Najdłużej żyją psy ras małych i miniaturowych, jak np. popularny szpic miniaturowy czy chihuahua, średnio od 15 do nawet ponad 20 lat, choć nie jest to regułą, o czym szerzej poniżej. Znacznie krótsza przewidywana długość życia należy do ras dużych i olbrzymich. Dog niemiecki, wilczarz irlandzki czy bernardyn przeżywają przeciętnie od 6 do 10 lat.

Długość życia psa – ciekawostki kynologiczne

Natura już niejednokrotnie udowodniła, że potrafi zaskoczyć. Nie inaczej jest w przypadku długości życia naszych czworonożnych przyjaciół. Przez długi czas za najstarszego psa na świecie uznawany był Bluey, australijski owczarek pasterski. Miał on urodzić się 7 czerwca 1910 roku i umrzeć 14 listopada 1939 roku, przeżywszy aż 29 lat i 160 dni! Rekord ten został pobity w 2023 roku przez Bobiego, portugalskiego psa stróżującego, który przeżył rzekomo 31 lat 163 dni. Został on nawet wpisany do księgi rekordów Guinnessa, ale początkiem 2024 roku odebrano mu tytuł najstarszego psa na świecie z uwagi na brak rozstrzygających dowodów potwierdzających jego wiek.

Długość życia psa – jakie czynniki mają na nią wpływ?

Zastanawiasz się, jak długo może żyć Twój pupil i co warunkuje długość jego życia? Na niektóre z poniższych czynników nie masz wpływu. Wiedz jednak o tym, że możesz zrobić naprawdę wiele, aby przedłużyć życie czworonoga i uczynić je naprawdę komfortowym!

Rasa i wielkość psa

Wiesz już, że jednym z najistotniejszych czynników wpływających na długość życia psa jest jego wielkość. Psy małe i miniaturowe (teoretycznie oczywiście) żyją dłużej niż czworonogi duże i olbrzymie. Niektóre rasy (z uwagi na uwarunkowania genetyczne) są natomiast bardziej podatne na konkretne schorzenia, co może znacząco skracać ich życie. Tak jest chociażby w przypadku niewielkiego buldoga francuskiego, należącego do tzw. ras brachycefalicznych, którego przewidywana długość życia to zaledwie 10 do 12 lat.

Dieta

Zbilansowana dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb i wymagań czworonoga, ma absolutnie kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i długości życia. Zapewnij więc swojemu podopiecznemu wartościowe pożywienie, jak np. karmy SPECIFIC™, uwzględniające jego wiek, wagę, poziom aktywności i ewentualne dolegliwości.

Aktywność fizyczna

Pies, który ma zapewnioną możliwość ruchu i realizacji swoich potrzeb, żyje dłużej. Systematyczna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, poprawia wydolność organizmu, wpływa na samopoczucie, które jest równie istotne w walce o zdrowie. Jej zalety można by wymieniać długo! Zbyt mało ruchu prowadzi do otyłości i związanych z nią poważnych schorzeń.

Opieka weterynaryjna

Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia i badania mogą znacząco wydłużyć życie psa. Zwiększają też szansę na wczesne wykrycie chorób i podjęcie skutecznego leczenia. Pamiętaj więc o profilaktyce i nigdy nie bagatelizuj objawów choroby.

Styl życia i środowisko psa

Pies, który ma zapewnioną zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, opiekę lekarską oraz żyje w spokojnym, bezpiecznym środowisku, ma szansę żyć dłużej. Pamiętaj o tym, że stres i nieodpowiednie warunki niekorzystnie wpływają na zdrowie i komfort psychiczny pupila!

Podsumowanie

Długość życia psa jest uzależniona od wielu czynników, w tym od rasy, diety, poziomu aktywności fizycznej czy dostępu do opieki weterynaryjnej. Świadoma opieka i troska o pupila mogą znacząco wydłużyć jego życie. Zadbaj o swojego czworonożnego przyjaciela, aby mógł pozostać z Tobą przez długie lata!