jaka dieta dla szczeniaka
jaka dieta dla szczeniaka

Dieta BARF dla szczeniąt

Dieta BARF w ostatnich latach jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wielu opiekunów psów odchodzi od stosowania gotowych karm na rzecz tzw. naturalnego karmienia surowymi produktami. Choć psy w naturze nie otrzymują zbilansowanego pokarmu zamkniętego w wygodnej formie chrupek, karmienie BARF – jak się niejednokrotnie okazuje – nie jest dobrym wyjściem dla każdego psa. Rozważasz przejście pupila na tę dietę? Poznaj fakty!

Więcej

Dieta psa BARF – co to jest?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się samemu terminowi. Co to znaczy BARF? Jest to skrót z języka angielskiego, który oznacza Biologically Appropriate Raw Food, co można przetłumaczyć jako biologicznie odpowiednią surową żywność. Choć wielu opiekunów kojarzy BARF z podawaniem psu wyłącznie mięsa lub mięsa i kości, co nie jest prawdą. Oczywiście znajdują się one w jadłospisie i stanowią większą część posiłku, ale poza nimi powinien on zawierać także m.in. podroby, ryby, warzywa, owoce, oleje. Wszystkie składniki powinny być surowe i występować w określonych proporcjach. W diecie tej nie ma miejsca na produkty przetworzone i sztuczne dodatki. Czasem zachodzi ponadto konieczność suplementacji.

Dlaczego BARF nie zawsze się sprawdza?

BARF to sposób żywienia psa uznawany przez wiele osób za najdoskonalszy i najzdrowszy, bo najbardziej zbliżony do naturalnej diety psich przodków. Tak, ale pod warunkiem, że potrafisz skomponować każdy posiłek tak, by zawierał on wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne organizmowi do jego prawidłowego funkcjonowania, a w przypadku szczeniąt – dodatkowo do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar pociąga za sobą niekorzystne konsekwencje dla zdrowia psa, jego samopoczucia i wyglądu.

Chcąc zatem „barfować”, musisz posiadać niezbędną wiedzę z zakresu żywienia psów. Istnieje co prawda możliwość zamówienia gotowej diety BARF nawet na cały miesiąc (otrzymujesz wówczas najczęściej poporcjowane jedzenie na każdy dzień w postaci mrożonek), ale i tak nie zwalnia Cię to z obowiązku poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie i wykonywania regularnych badań w celu sprawdzenia kondycji psa. Musisz też mieć świadomość, że każdy pies jest inny. Dana kompozycja, która przypadnie do gustu jednemu psu i przysłuży się jego zdrowiu, wcale nie musi odpowiadać Twojemu czworonogowi. Prawidłowe stosowanie diety BARF to wyzwanie, któremu nie każdy może podołać.

Żywienie szczeniąt – co zamiast karmienia BARF?

BARF może i brzmi ciekawie, a właściwie prowadzona dieta służy psu, ale czy na pewno chcesz eksperymentować na swoim podopiecznym? Szczenięta, które przecież dopiero się rozwijają, są bardzo wrażliwe i przez to narażone na rozmaite komplikacje zdrowotne. W ich przypadku zbilansowana dieta jest szczególnie ważna.

Chcąc mieć pewność, że oferujesz maluchowi wszystko, czego potrzebuje, postaw dla najwyższej jakości karmę, jak np. karma dla szczeniąt SPECIFIC™. W przypadku gotowego, zbilansowanego produktu nie ma miejsca na obawy i wątpliwości. Jeśli jednak interesuje Cię temat BARF, zanim wprowadzisz dietę u swojego pupila, koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii i dobrym dietetykiem zwierzęcym!