człowiek bawiący się z kotem
człowiek bawiący się z kotem

Profilaktyka przeciwpasożytnicza u kota

Pasożyty u kota, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. W przypadku stwierdzenia ich obecności konieczne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Można też skutecznie zapobiegać inwazji „robaków”, stosując właściwą profilaktykę przeciwpasożytniczą. Na czym ona polega? Dowiedz się więcej!

Więcej

Pasożyty u kota – które zwierzęta są narażone?

Wielu kocich opiekunów wychodzi z błędnego założenia, że na zarobaczenie narażone są wyłącznie koty wychodzące i bezdomne. To nieprawda. Na kontakt z różnego rodzaju pasożytami wystawione są także koty przebywające w domu. Nawet jeśli nie wychodzą, istnieje ryzyko spożycia jaj pasożytów (np. obecnych w surowym mięsie, na brudnych warzywach), przyniesienia ich na butach, ubraniu, brudnych rękach czy na psich łapach, jeśli w domu mieszka pies. W związku z tym także w przypadku mruczków domowych nie można zapominać o profilaktyce przeciwpasożytniczej.

Pasożyty u kota – rodzaje

Najczęściej diagnozowanym u kotów pasożytem jest należąca do nicieni glista kocia (Toxocara cati). Bardzo często zarażone są nią maleńkie kocięta, ponieważ do zarobaczenia dochodzi m.in. poprzez ssanie mleka matki. Jest ona obecna również w zanieczyszczonej wodzie i pożywieniu, np. w surowym mięsie. Kolejnym często stwierdzanym pasożytem jest tasiemiec – w szczególności tasiemiec psi (Dipylidium caninum) atakujący psy, koty, inne mięsożerne ssaki i rzadziej ludzi.

Inne pasożyty atakujące koty to: tęgoryjce, nicienie płucne i sercowe, pierwotniaki. W przypadku tych ostatnich przede wszystkim Toxoplasma gondii wywołujący toksoplazmozę i Giardia duodenalis, bardziej znany jako Giardia lamblia, wywołujący giardiozę.

Pasożyty u kota – objawy

Objawy, które mogą wskazywać na obecność pasożytów to m.in.:

  • częste biegunki – w przypadku silnego zarobaczenia pasożyty są widoczne w kale, ponadto może pojawić się w nim śluz lub/i krew;
  • wymioty – jw. jeśli kot jest mocno zarobaczony, jaja oraz pasożyty lub ich części mogą być widoczne w zwróconej treści;
  • osłabienie;
  • apatia;
  • brak apetytu i spadek masy ciała;
  • wzmożony apetyt i spadek masy ciała;
  • anemia;
  • kaszel i duszności;

Nie wszystkie z wyżej wymienionych symptomów muszą wystąpić, a te, które się pojawią, mogą mieć różne natężenie w zależności od stopnia zaawansowania zarobaczenia i ogólnego stanu zdrowia kota.

Pasożyty u kota – leczenie

Jeśli podejrzewasz lub masz pewność, że Twój pupil został zaatakowany przez pasożyty, koniecznie czym prędzej udaj się do lekarza weterynarii. Pamiętaj o tym, że wieloma z nich kot może zarazić człowieka! Aby skutecznie odrobaczyć kota, należy dowiedzieć się, jaki rodzaj pasożytów grasuje w jego organizmie. W tym celu trzeba wykonać badanie kału. Specjalista przekaże Ci wszystkie szczegóły i ustali plan leczenia.

Pasożyty u kota – zapobieganie

Co do zasady koty wychodzące należy odrobaczać częściej niż mruczki przebywające w domu. Obecnie dostępne są tabletki na odrobaczanie, krople spot-on, preparaty w formie pasty i żelu. Nie chcesz aplikować kotu środków przeciwpasożytniczych, bo nie obserwujesz niepokojących objawów i uważasz, że nie ma takiej potrzeby?

Alternatywą jest częste wykonywanie badań i podawanie określonych preparatów wyłącznie w chwili stwierdzenia obecności robaków. Niestety, trzeba mieć również z tyłu głowę informację, że nie zawsze pasożyty mogą wyjść w badaniu. Pamiętaj również o tym, że leczenia nie należy prowadzić na własną rękę! Aby zminimalizować ryzyko zarobaczenia, nie serwuj kotu surowego mięsa z niepewnego źródla, dbaj o czystość, często wymieniaj żwirek, zawsze myj ręce po przyjściu do domu.

Nie zaniedbuj profilaktyki, bowiem – jak pokazują statystyki – większość kotów, niezależnie od tego, czy wychodzą, czy mieszkają w domu, przynajmniej raz w życiu zaraża się robakami!