kot u weterynarza
kot u weterynarza

Kamienie moczowe u kota – co robić?

Kamica u kota jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego u tych zwierząt. Nieleczona powoduje silny ból i może doprowadzić do niewydolności nerek – choroby zagrażającej życiu! Z uwagi na to, że koty – niezależnie od wieku, rasy i płci – są predysponowane do tej dolegliwości, niezmiernie ważne są obserwacja i podjęcie szybkiego działania po zaobserwowaniu objawów. Jakie są symptomy kamicy moczowej? Jak postępować po jej stwierdzeniu? Jak zapobiegać? Dowiedz się!

Więcej

Kamica u kota – co to jest?

Kamica moczowa u kota jest patologią układu moczowego. Objawia się ona tworzeniem litych złogów, łączeniem się ich w większą całość i powstawaniem kamieni, których istnieje wiele rodzajów, o czym szerzej poniżej. Kamienie, przemieszczając się w stronę pęcherza moczowego, powodują silny ból w czasie oddawania moczu. Mogą ponadto uszkadzać ściany układu moczowego i prowadzić do niedrożności czy wspomnianej wyżej niewydolności nerek.

Kamica moczowa u kota – rodzaje kamieni

Najczęściej diagnozowanymi kamieniami są struwity, inaczej trójfosforany amonowo-magnezowe. Początkowo niewielkie kryształki łączą się i tworzą większe kamienie, gdy mocz ma za wysokie pH (jego odczyn jest zasadowy). Na szczęście ten rodzaj kamieni jest stosunkowo łatwy do wyleczenia przy pomocy diety i leków. Innym rodzajem kamieni – nierozpuszczalnych, tworzących się w moczu o odczynie kwaśnym – są oksalaty, inaczej szczawiany wapnia. Występują głównie u starszych kotów, wymagają usunięcia chirurgicznego.

Jeszcze inne, zdecydowanie rzadziej występujące rodzaje kamieni nerkowych to kamienie: cystynowe, moczanowo-amonowe, fosforanowo-wapniowe. Lekarz, zanim podejmie leczenie, musi dokładnie ustalić, z jakim rodzajem kamicy ma do czynienia, gdyż każdy wymaga innego podejścia.

Kamienie moczowe u kota – przyczyny

Bez względu na to, jakie kamienie u kota występują, ich powstawanie wiąże się z kilkoma istotnymi czynnikami, do których należą:

  • zbyt niski lub za wysoki poziom pH;
  • nadwaga lub otyłość – są one wynikiem niewłaściwej diety lub/i braku aktywności fizycznej, który jest dużym problemem zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących;
  • niechęć do picia wody – koty w naturze zaspokajają zapotrzebowanie na wodę przede wszystkim dzięki pokarmowi, natomiast samej wody piją stosunkowo niewiele. Koty domowe, pomimo tego, że mają bezproblemowy dostęp do świeżej, czystej wody, często stronią od niej, co skutkuje zagęszczeniem moczu, zmianą jego parametrów i w konsekwencji rozwojem kamicy;
  • karma cechująca się za niską wilgotnością – jak powyżej, jeśli kot nie tylko niewiele pije, ale do tego otrzymuje wyłącznie suchą karmę, jego mocz się zagęszcza, jest oddawany z mniejszą częstotliwością i w mniejszej ilości;
  • stan zdrowia i wiek – jak zostało nadmienione we wstępie, kot niezależnie od wieku, płci czy rasy jest narażony na rozwój kamicy, ale im jest starszy i im częściej ulega infekcjom (w tym chorobom dróg moczowych), tym prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni moczowych wzrasta.

Obserwuj swojego podopiecznego i przeanalizuj jego codzienny tryb życia. Jeśli występuje u niego choć jeden z powyższych czynników, warto wykonać profilaktyczne badania.

Kamienie moczowe u kota – objawy

Kamica u kota w początkowym stadium rozwoju, gdy kamienie są jeszcze niewielkie i jest ich niedużo, może nie dawać żadnych objawów. Z czasem mogą natomiast wystąpić takie symptomy jak m.in.:

  • wypróżnianie się poza kuwetą;
  • nietrzymanie moczu;
  • krwiomocz;
  • posikiwanie w różnych miejscach w domu, które może być mylone ze znaczeniem;
  • ból podczas oddawania moczu – kot może go sygnalizować miauczeniem;
  • uporczywe wylizywanie genitaliów;
  • apatia.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, udaj się na konsultację.

Kamienie moczowe u kota – leczenie

Podstawą jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz, po wykonaniu badań, postawi diagnozę i wybierze najlepszy sposób leczenia. Czasem wystarczy zmiana diety na specjalistyczną karmę, która – dzięki odpowiedniemu składowi – rozrzedzi mocz i pozwoli rozpuścić złogi, jak np. karma SPECIFIC™. Specjalista może ponadto włączyć określone leki. Jeżeli natomiast kamienie okażą się za duże lub/i nierozpuszczalne, konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Uwaga! Specjalistyczna karma dedykowana kotom z kamicą powinna być dobrana po konsultacji z lekarzem. Może być stosowana przez określony czas, dlatego przestrzegaj wytycznych lekarza.

Po wyleczeniu kamicy u kota regularnie odwiedzaj lekarza, serwuj pupilowi wysokiej jakości karmę i znajdź sposób na to, aby systematycznie go nawadniać. Zadbaj też o jego prawidłową masę ciała i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, by problem kamieni moczowych nie powrócił!