Niewydolność nerek u kota – co warto wiedzieć?
Niewydolność nerek u kota to jedno z częściej diagnozowanych schorzeń u tych zwierząt. Choć nie zawsze można zapobiec rozwojowi choroby, warto dołożyć starań, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty w gabinecie weterynaryjnym? Jak przebiega leczenie i jakie są rokowania? Poznaj najważniejsze fakty!
Rola nerek w kocim organizmie
Warto zacząć od wyjaśnienia tego, czym jest i jaką funkcję pełni ten narząd. Dzięki temu zrozumiesz, dlaczego jest tak istotny, a wszelkie nieprawidłowości w jego obrębie tak niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu. Nerki, będące narządem parzystym (co oznacza, że są dwie), są częścią układu moczowego. Podstawowe zadania nerek to:
- usuwanie z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii;
- utrzymanie optymalnego poziomu gospodarki wodnej i elektrolitowej;
- regulacja ciśnienia tętniczego;
- wytwarzanie hormonów;
- utrzymanie prawidłowego poziomu pH.
W związku z powyższym, jeśli zostanie wykryta choroba, leczenie niewydolności nerek u kota jest niezbędne dla zachowania jego zdrowia i życia!
Chore nerki u kota – objawy
Niewydolność nerek u kota może objawiać się w różnoraki sposób. Do najczęściej występujących symptomów należą:
- biegunka/zatwardzenie;
- wymioty;
- częste oddawanie moczu;
- oddawanie moczu w większej ilości niż dotychczas (objaw trudny do zaobserwowania, jeśli kot nie wypróżnia się poza kuwetą);
- wypróżnianie się poza kuwetą;
- nieprzyjemny, ostry zapach moczu;
- duże pragnienie (nietypowe dla kotów, łatwe do zauważenia zwłaszcza w przypadku mruczków, które do tej pory stroniły od wody);
- wylizywanie okolic genitaliów;
- dolegliwości bólowe w obrębie nerek (widoczne np. w czasie głaskania kota);
- utrata apetytu i związany z nią spadek masy ciała;
- nieprzyjemny zapach z pyska lub/i owrzodzenia jamy ustnej;
- wypadanie sierści;
- przygnębienie, izolowanie się.
Pamiętaj o tym, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie. Mogą też mieć różne natężenie w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Niewydolność nerek u kota – rokowania i leczenie
Niewydolność nerek u kota to poważne schorzenie, które – jeśli nie będzie leczone – może w krótkim czasie prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Im szybciej zauważysz objawy i udasz się do lekarza, tym większe prawdopodobieństwo powstrzymania rozwoju choroby, a nawet całkowitego powrotu do zdrowia. Lekarz, po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy, zaleci najbardziej skuteczną w danym przypadku terapię – najczęściej farmakologiczną. Istotną częścią procesu leczenia jest również zmiana diety, o czym szerzej poniżej.
Chore nerki u kota – dieta
Karma dla kota z chorymi nerkami to karma specjalistyczna, jak np. karmy SPECIFIC™, która znacznie różni się od standardowych karm bytowych. Czym powinna się charakteryzować? Przede wszystkim ograniczoną zawartością fosforu, którego poziom ulega podwyższeniu w chorobie nerek. W zależności od fazy choroby, może być konieczne zmniejszenie zawartości białka, aby odciążyć nerki. W składzie karmy muszą znaleźć się dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i odpowiednie związki mineralne, tauryna, L-karnityna. Karma powinna być wolna od sztucznych barwników i dodatków smakowych, a jednocześnie smakowita, aby kot borykający się z utratą apetytu chętnie po nią sięgał.
Koniecznie omów kwestię żywienia z lekarzem i przestrzegaj ustalonych wytycznych. Regularnie wykonuj profilaktyczne badania, aby mieć pod kontrolą stan zdrowia podopiecznego i… bądź dobrej myśli, bowiem kot z chorymi nerkami, otoczony właściwą opieką, może żyć długo i szczęśliwie!