kot przytulający się z właścicielem
kot przytulający się z właścicielem

Odgłosy kota – sprawdź, co oznaczają

Miauczenie i mruczenie to doskonale wszystkim znane, najbardziej charakterystyczne dźwięki wydawane przez koty. Zwierzęta te, wbrew pozorom, mają jednak znacznie bogatszy repertuar, bowiem niejednokrotnie trylują, syczą, prychają, trajkotają, a nawet… ćwierkają! Każdy z tych odgłosów wyraża coś ważnego. Jeśli masz „wygadanego” kota, koniecznie dowiedz się, jak interpretować jego mowę, aby jeszcze lepiej go zrozumieć i odpowiadać na jego potrzeby!

Więcej

Po co kot wydaje poszczególne dźwięki?

Kocie odgłosy, niezależnie od rodzaju, zawsze związane są z emocjami. Jedne wyrażają radość, ekscytację, inne zaniepokojenie, strach czy złość. Stanowią informację, którą doskonale rozumie większość przedstawicieli ich gatunku – w szczególności koty o dobrych kompetencjach emocjonalno-społecznych, które przeszły prawidłową socjalizację pierwotną, innymi słowy nauczyły się od swojej matki, „jak być kotem”, jak wysyłać i odczytywać określone komunikaty. Kocie odgłosy wchodzą w skład sygnałów afiliacyjnych (zachęcających do kontaktu i zmniejszenia dystansu), agonistycznych (zwiększających dystans) i demonstracyjnych. Jeśli nauczysz się rozpoznawać je i odróżniać, unikniesz wielu nieporozumień i znacząco ułatwisz życie zarówno sobie, jak i podopiecznemu.

Kocie odgłosy i ich znaczenie

Zastanawiasz się czasem, dlaczego Twój pupil wydaje „dziwne” dźwięki? Nie wiesz, czy to normalne, czy nie dzieje się mu krzywda? Poznaj znaczenie poszczególnych odgłosów.

Miauczenie

Ten najbardziej znany człowiekowi i najczęściej wydawany przez koty dźwięk ma bardzo wiele znaczeń, głównie jednak służy zwróceniu na siebie uwagi. Poprzez miauczenie kot może domagać się głaskania lub jedzenia, okazywać radość i ekscytację z powodu powrotu opiekuna do domu, ale też alarmować, że w otoczeniu zachodzą zmiany, które go niepokoją.

Mruczenie

Co oznacza mruczenie u kota? Większość osób, w tym spore grono kocich opiekunów, zapewne bez wahania odpowie, że odgłos ten jest wyrazem zadowolenia. W końcu koty mruczą głównie wtedy, gdy leżą na kolanach, są głaskane, zrelaksowane i czują się bezpiecznie. Mruczenie jest jednak także… formą wyrażania bólu i jednocześnie sposobem jego łagodzenia! Często mruczą rodzące kotki, bo – jak udowadniają naukowcy – dźwięk ten uspokaja, prowokuje uwalnianie się endorfin i łagodzi dolegliwości bólowe. Ponadto mruczenie jest informacją dla człowieka lub innego kota o przyjaznych zamiarach, pomaga w komunikacji pomiędzy matką i kociętami, pojawia się w sytuacjach stresowych, gdy zwierzę chce sobie dodać otuchy.

Prychanie

Prychanie kota, podobnie jak syczenie i warczenie (zgadza się, nie tylko psy potrafią warczeć!), nie ma aż tak wielu znaczeń jak wyżej opisane odgłosy. Kocie parskanie to sygnał typowo agonistyczny lub demonstracyjny, mający na celu zwiększenie dystansu, odstraszenie potencjalnego wroga, który zdaniem mruczka stanowi zagrożenie dla niego, jego bliskich, terytorium i innych cennych zasobów. Jeśli kot syczy jak wąż, parska i prycha może też wyrażać w ten sposób strach i złość.

Trylowanie

Trylowanie, określane również często jako gruchanie u kota, to bardzo ciekawy, dość wysoki dźwięk, który jest wydawany przez koty w czasie ekscytacji – np. z powodu powrotu opiekuna czy pojawienia się miski z jedzeniem. Kocie tryle u niektórych zwierzaków występują nawet częściej niż miauczenie i mruczenie.

Trajkotanie

Trajkotanie, nazywane klekotaniem, to kolejny charakterystyczny, przerywany dźwięk, który mruczek wydaje głównie podczas obserwacji potencjalnej zdobyczy.

Ćwierkanie

Ten odgłos częstokroć pojawia się wraz z trajkotaniem, zwłaszcza wtedy, gdy kot nie może upolować upatrzonej zdobyczy, np. ptaków za oknem, nadmiernie się ekscytuje a nawet frustruje. Bywa ponadto wykorzystywany do witania się.

Zawodzenie

Zawodzenie kojarzy się głównie z kocią frustracją, bólem czy smutkiem. Rzeczywiście jest ono eksponowane w trudnych dla kota sytuacjach, ale nierzadko pojawia się także np. podczas intensywnej zabawy czy zalotów.

UWAGA! Pamiętaj o tym, że kocie odgłosy należy interpretować w kontekście, w którym występują, bowiem (z pozoru) te same dźwięki w różnych sytuacjach mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Podsumowanie

Wiesz już, że Twój podopieczny wydając rozmaite dźwięki, zdradza swoje uczucia i zamiary. Obserwuj i ucz się, aby doskonale go rozumieć i budować więź. Spróbuj, a przekonasz się, jak bardzo jest to fascynujące i jak ogromnie pomaga w codziennym funkcjonowaniu z kotem u boku!