

Kreatywne zabawki dla kociaków – sprawdź, dlaczego są ważne w ich rozwoju
Zabawa odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju kociąt i niesie za sobą wiele korzyści w przypadku dorosłych oraz starszych kotów. Jak bawić się z pupilem? Jakie są najlepsze zabawki dla kota? Poznaj garść faktów i… inspiracji do wspólnych psot!
Spis treści
Czy kot musi mieć zabawki? Słowo o roli zabawy
Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie zapewnisz pupilowi odpowiednich zabawek, kot „zadowoli się” domowym wyposażeniem, które bez wątpienia zniszczy w czasie dzikich harców! Dlatego tak – kot musi mieć do dyspozycji zabawki. Z kolei Ty, jako świadomy i odpowiedzialny opiekun, musisz nauczyć mruczka, jak się nimi bawić i znaleźć czas na wspólne aktywności.
Zabawa pełni szereg funkcji i istotnie wpływa nie tylko na rozwój kociąt, ale na funkcjonowanie osobników dorosłych i starszych. Przede wszystkim zapewnia wysoki poziom aktywności fizycznej, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku zwierząt niewychodzących (to właśnie one najczęściej trafiają do gabinetów weterynaryjnych z nadwagą/otyłością i wynikającymi z nich dolegliwościami). Zabawa zredukuje napięcie, poprawia nastrój, relaksuje, zapobiega nudzie i pozwala realizować podstawowe potrzeby, w tym… potrzebę polowania!
Koty organizują sobie większość aktywności w taki sposób, aby realizować poszczególne elementy łańcucha łowieckiego – od namierzania „ofiary” (np. w postaci poruszającej się na wędce myszki) po jej upolowanie. Dlatego ważne jest, by każda zabawa kończyła się zjedzeniem smakołyka.
Kreatywne zabawki dla kota
Obecnie na rynku dostępne są rozmaite zabawki interaktywne dla kota. Na uwagę zasługują m.in. mniej lub bardziej rozbudowane maty węchowe, zabawki z przegródkami do chowania smakołyków, piłki z dozownikiem pokarmu.
Uwaga! Pamiętaj o tym, że kot – choć jest wyjątkowo sprytnym, wytrwałym i inteligentnym stworzeniem – nie od razu będzie wiedział, jaka jest zasada działania zabawki, szczególnie tej o skomplikowanej budowie. Jeżeli, pomimo licznych prób, nie uda mu się jej „rozpracować”, może ulec stresowi i frustracji. Dlatego zawsze upewnij się, że mruczek wie, co robić, lub naucz go prawidłowej zabawy.
Zabawki dla kotów DIY
Nie przypadła Ci do gustu żadna gotowa interaktywna zabawka dla kota? Nic straconego. Wygospodaruj odrobinę czasu, zorganizuj kilka tanich, łatwych do zdobycia materiałów (może nawet większość z nich masz w domu) i samodzielnie stwórz kreatywne zabawki dla kota, które Twój pupil pokocha! Co takiego możesz zrobić?
Absolutna klasyka, czyli wędka. Do jej stworzenia wystarczą Ci: patyk, sznurek, piórka, kawałki filcu. Przywiąż lub przyklej sznurek klejem na gorąco do patyka. Do wolnego końca sznurka przywiąż np. pióra, kawałki filcu i… gotowe! Inna ciekawa propozycja to zabawka z rolki po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym. Zagnij jej koniec, wsyp garść smakołyków, zagnij drugi koniec i pozwól kotu pomyśleć, jak wydobyć pyszności. Jeśli ta wersja jest dla pupila zbyt trudna i frustrująca, możesz wyciąć w rolce kilka niewielkich otworów, z których jedzenie będzie się wysypywać w czasie zabawy. Każdy kociak bez wątpienia pokocha także rozmaite zabawki z kocimiętką!
Zobacz również: Kocie gadżety – jakie wybrać?
Najlepsza zabawka? „Żywa” zabawka!
Spokojnie, nie musisz fundować podopiecznemu żywej myszki lub innego stworzenia, na które będzie mógł realnie zapolować. To Ty masz moc „ożywiania” każdej zabawki – wystarczy, że weźmiesz ją do ręki i potrząśniesz! Kot oczywiście powinien nauczyć się samodzielnej zabawy i odpoczynku, ale jako stworzenie społeczne, potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Postaraj się zatem znaleźć chwilę na to, aby oddać się beztroskiej zabawie z podopiecznym.
Uwaga! Regularnie kontroluj stan zabawek – zarówno tych zakupionych w sklepie, jak i przygotowanych samodzielnie. Jeśli któraś jest zniszczona, rozpada się na mniejsze elementy, zastąp ją nową, niestanowiącą zagrożenia.