smutny chorujący kot i człowiek
smutny chorujący kot i człowiek

Jak zrobić zastrzyk kotu – nasze wskazówki!

Taka czynność jak podanie zastrzyku kotu nie jest przyjemna ani dla opiekuna, ani dla pupila. Jeśli jednak staniesz przed koniecznością wykonania tego zadania, uwierz nam, że jesteś w stanie zrobić to szybko, sprawnie i bez większego stresu – zarówno swojego, jak i ukochanego zwierzaka. Aby tak się stało, musisz poznać kilka podstawowych zasad i prawidłowo przygotować się do tego zabiegu. Dowiedz się, jak zrobić zastrzyk kotu!

Więcej

Czy można samodzielnie zrobić zastrzyk kotu?

Tak, jednak pod odpowiednim nadzorem lekarza weterynarii. Choć postęp medycyny weterynaryjnej jest ogromny, niestety nadal zdarzają się sytuacje, w których nie wszystkie schorzenia mogą być leczone wyłącznie przy pomocy wygodnych w podaniu tabletek lub kilku zastrzyków podanych przez lekarza weterynarii. Jeśli kot przyjmuje leki przewlekle, a Ty nie masz możliwości jeździć do gabinetu na podanie każdego z nich, musisz zrobić to samodzielnie. Choć jest to zadanie z pewnością stresujące – zwłaszcza, gdy będziesz robić to pierwszy raz – lekarz krok po kroku dokładnie wytłumaczy Ci, co zrobić. My zaś przypomnimy podstawowe zasady!

Przygotowanie do zastrzyku

Lek podany za pośrednictwem iniekcji musi być zaaplikowany w określonym czasie – dokładnie tak samo jak inne leki. Oczywiście kilka minut wcześniej bądź później nie ma szczególnego znaczenia, natomiast opóźnienie np. godzinne to coś, do czego nie możesz dopuścić. W związku z tym przygotowania do procedury zacznij odpowiednio wcześniej, by nie denerwować się i nie biegać za kotem na przysłowiową ostatnią chwilę.

Najpierw ustal miejsce, w którym wykonasz zastrzyk. Musi to być przestrzeń, z której kot nie ucieknie. Ty natomiast musisz mieć wygodny dostęp do zwierzęcia i pełną swobodę ruchu. Następnie przygotuj wszystkie niezbędne przedmioty – strzykawkę z odmierzonym lekiem i igłę, rękawiczki jednorazowe, środek do dezynfekcji, przysmaki i… kota! Zablokuj mu chwilowo dostęp do rozmaitych zakamarków, w których lubi się chować i z których nie sposób go wyciągnąć.

Jak zrobić zastrzyk kotu?

Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu zwierzęcia na czas wykonywania zastrzyku. Zwierzęta, gdy się boją, mają tendencję do wycofywania się, więc zabezpiecz również drogę ucieczkę do tyłu. W przypadku niektórych denerwujących się kotów dobrze sprawdza się zawinięcie ich w kocyk lub ręcznik. Umyj ręce, załóż rękawiczki, przygotuj strzykawkę. Bez zbędnego przedłużania ustal miejsce wkłucia (zapytaj wcześniej o to lekarza, gdyż w przypadku kotów jest to niezwykle istotne - mięsaki poiniekcyjne!), zdezynfekuj tę okolicę, wbij igłę płynnym ruchem, upewnij się, że jest pod skórą i podaj lek. Bardzo często zaleca się zrobienie “namiotu” z fałdu skórnego (chwytając i podnosząc skórę kciukiem oraz palcem środkowym/serdecznym) i wbicie igły w jego “wejście” pod kątem około 20-30 stopni (ostrym) do powierzchni ciała. Możesz zdezynfekować miejsce wkłucia również po iniekcji. Natychmiast po zabiegu zaproponuj przysmaki dla kota, jak np. przysmaki SPECIFIC™, by nieco złagodzić przykre doznania.

Wykonanie zastrzyku, choć wydaje się proste (i w gruncie rzeczy nie należy do szczególnie skomplikowanych procedur), może powodować stres, a nawet wywoływać lęk – i to paradoksalnie właśnie w Tobie, a nie w zwierzęciu. Niepotrzebnie, bo jeśli zastrzyk jest podany odpowiednio sprawnie i szybko, kot nawet nie zdąży zorientować się, że coś się stało! Dlatego pamiętaj o tym, że robisz to dla swojego podopiecznego, dla jego zdrowia, a przy tym wcale go nie krzywdzisz, bo ukłucie igły, o czym na pewno dobrze wiesz, wcale nie jest szczególnie bolesne. Powodzenia!