O kotach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

O czym świadczy suchy nos u kota?

Koci nos to interesujący narząd, który powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania opiekuna. Nos kota bywa suchy, wilgotny, ciepły i zimny… Zastanawiasz się, jaki powinien być na co dzień i co powinno wzbudzić Twoją czujność? O czym świadczy suchy nos u kota? Poznaj podstawowe fakty!

Więcej

Obserwuj i analizuj

Regularna obserwacja zachowania i wyglądu kota to przydatny nawyk, który powinien wyrobić w sobie każdy opiekun. To Ty spędzasz ze swoim pupilem najwięcej czasu, dlatego – bacznie go obserwując – masz szansę szybko wychwycić wszelkie zmiany w jego wyglądzie lub/i zachowaniu, które mogą wskazywać na potencjalny rozwój choroby. Istotne jest jednak to, aby dany objaw zawsze analizować w kontekście sytuacji, w jakiej występuje, a nie w oderwaniu od niej, bo wówczas Twoja interpretacja może być nieprawidłowa. Innymi słowy, jeśli kot np. nie zjadł posiłku, śpi więcej niż zwykle i nie ma ochoty na zabawę, a na zewnątrz panuje upał, prawdopodobnie właśnie to jest przyczyną zachowania mruczka. Oczywiście musisz go obserwować i jeśli zauważysz inne niepokojące objawy, udać się z nim do lekarza.

Suchy nos u kota – co oznacza?

Zazwyczaj koty, tak samo zresztą jak psy, mają lekko wilgotne i chłodne nosy. Stan ten został przyjęty w powszechnej świadomości za normę do tego stopnia, że każde odstępstwo od niej od razu wzbudza panikę u sporej grupy opiekunów, którzy natychmiast zabierają swojego pupila do specjalisty. Nie zawsze jest taka potrzeba. Bardzo ważne jest to, aby obserwować i szybko reagować, gdy zachodzą jakieś niepokojące zmiany, ale pamiętaj, że wizyta w lecznicy najczęściej wiąże się dla mruczka z dużą dawką stresu. Niejednokrotnie – jak się okazuje – stresu zupełnie niepotrzebnego, którego można było oszczędzić podopiecznemu. Jak to zatem jest z tym kocim nosem?

To, że Twój kot ma suchy nos, wcale nie musi oznaczać, że jest chory. Idąc dalej tym tropem – to, że kot ma wilgotny i chłodny nos, nie musi oznaczać, że jest w pełni zdrowy. Nie jest to wyznacznik tego, że kotu na pewno nic nie dolega. Sprawdzenie stanu nosa i stwierdzenie, że jest chłodny i wilgotny, nie zwalnia opiekuna z dalszej obserwacji pupila. Poziom wilgotności i temperatura kociego nosa mogą się zmieniać wielokrotnie w ciągu dnia, bo przecież organizm kota reaguje na zmiany zachodzące w otoczeniu. Jeśli np. mruczek wygrzewał się latem na parapecie lub zimą korzystał z uroków włączonego kaloryfera, to oczywiste, że może mieć suchy i ciepły nos.

Zaniepokoić powinna sytuacja, w której – poza suchym nosem – występują inne symptomy, jak np. wymioty, biegunka, apatia. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem. W takim samym stopniu Twoją uwagę powinien zwrócić nos, który jest nie lekko wilgotny, ale mokry. Jeśli zauważasz wyciek z nosa, kichanie, łzawienie oczu czy ewidentne trudności z oddychaniem, objawy te mogą wskazywać na choroby dróg oddechowych, które wymagają oczywiście natychmiastowej wizyty u specjalisty.

Dbaj o kota na co dzień!

Nie jesteś w stanie zapobiec wszelkim zdarzeniom i chorobom swojego podopiecznego. Zadbaj jednak o niego na co dzień, serwując mu zbilansowaną dietę i optymalną dawkę aktywności fizycznej oraz umysłowej. Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych, które pozwolą wychwycić ewentualne problemy zdrowotne na wczesnym etapie. Jeśli Twojego pupila dopadnie choroba, otocz go szczególną troską. Czy wiesz, jak istotna jest prawidłowa dieta w czasie leczenia? Jeśli zajdzie potrzeba, zmień dotychczasową karmę na karmy specjalistyczne, jak np. karma specjalistyczna SPECIFIC™ dedykowana kotom w okresie rekonwalescencji. Choć nie masz wpływu na wszystko, naprawdę możesz zrobić wiele, aby pomóc swojemu pupilowi!