

Samojed syberyjski – pluszowy towarzysz (charakter, opis rasy)
Samojed to przepiękny, śnieżnobiały czworonóg, który w ostatnich latach zawładnął polskimi ulicami. Co sprawia, że jest on tak chętnie wybierany na domowego pupila? Jaki ma charakter? Czy jego pielęgnacja jest skomplikowana? Poznaj najważniejsze fakty na temat samojeda i przekonaj się, czy to odpowiedni kompan dla Ciebie i Twojej rodziny!
Spis treści
Samojed syberyjski – pochodzenie
Samojed to stara rasa psów wywodząca się z należącej do Rosji mroźnej Syberii. Została ona wyhodowana przez zamieszkujące tamtejsze tereny plemię Samojedów, które wykorzystywało ją m.in. w charakterze psów stróżujących, zaprzęgowych, pasterskich i myśliwskich. Co więcej, psy miały dostęp do namiotów swych właścicieli, których ogrzewały w czasie najsilniejszych mrozów. Pomimo tego, że rasa ma długą historię, w Europie poznano ją dopiero w 1889 roku, gdy jeden z jej przedstawicieli przybył do Anglii wraz z zoologiem Ernestem Scottem.
Samojed syberyjski – wygląd
Samojed syberyjski to pies o wyjątkowo uroczym wyglądzie i „uśmiechniętym” pysku. Jest on średniej wielkości szpicem o umięśnionej, proporcjonalnej sylwetce i charakterystycznej klinowatej głowie. Jego nos, oczy i wargi zawsze są ciemne. Małe, szeroko rozstawione, stojące uszy mają trójkątny kształt. Wysoko osadzony ogon jest bardzo puszysty i zakręcony nad grzbietem. Kolejną cechą charakterystyczną samojeda jest śnieżnobiałe umaszczenie, choć dopuszczalna jest maść kremowa.
Samojed syberyjski – charakter
Samojed syberyjski jest czworonogiem bardzo inteligentnym, oddanym najbliższym, ale też przyjaźnie nastawionym do obcych ludzi i zwierząt (choć w przypadku niewielkich zwierząt mogą przejawiać instynkt łowiecki). To psy pełne energii, wymagające dużej codziennej dawki ruchu i aktywności umysłowej. Tolerują dzieci, są wobec nich łagodne i cierpliwe, co jednak nie zwalnia osób dorosłych z obowiązku zapewnienia zarówno dziecku, jak i psu bezpieczeństwa podczas wspólnych aktywności. Samojed mocno przywiązuje się do człowieka i źle znosi samotność. Już od szczeniaka powinien być uczony samodzielnego pozostawania w domu, aby nie stanowiło to dla niego problemu i wyzwania.
Uwaga! Każdy opiekun powinien pamiętać, że pomimo uroczego wyglądu pluszowej zabawki samojed jest żywym stworzeniem, które potrzebuje odrobiny spokoju, przestrzeni i poczucia bezpieczeństwa. Niezmiernie istotne jest, aby wytłumaczyć to najmłodszym członkom rodziny.
Samojed syberyjski – żywienie
Samojedy nie są czworonogami wymagającymi specjalnej diety. Jako świadomy i odpowiedzialny opiekun musisz jednak zapewnić swojemu pupilowi dostęp do wysokiej jakości karmy dostosowanej do jego wieku, wagi, poziomu aktywności i ewentualnych schorzeń.
Samojed syberyjski – zdrowie i pielęgnacja
Samojed to stosunkowo zdrowa rasa, odporna na choroby, przystosowana do trudnych warunków klimatycznych, która żyje przeciętnie 12-13 lat. Jednak istnieją schorzenia, do których rasa jest predysponowana m.in. choroby oczu, cukrzyca, dysplazja stawu biodrowego, zaburzenia autoimmunologiczne skóry czy zapalenie nerek. Piękna szata samojeda wymaga systematycznego czesania, wzmożonego (najlepiej codziennego) w okresie linienia. Wyzwaniem może również okazać się zachowanie nienagannie czystej sierści pupila.
Podsumowanie
Samojed syberyjski jest psem o wyjątkowo pięknym wyglądzie i sympatycznym charakterze. Wprost idealnie sprawdzi się on jako towarzysz rodzin z dziećmi, które cenią sobie aktywność i są w stanie poświęcić pupilowi sporo czasu. Pamiętaj o tym, że prawidłowa pielęgnacja, zbilansowana dieta, ruch i profilaktyczne wizyty w gabinecie weterynaryjnym są kluczowe dla wychowania zdrowego i szczęśliwego czworonoga!