puppy yoga
puppy yoga

Puppy Yoga – nowy trend

W ostatnich latach na całym świecie można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia oraz różnorodnymi formami aktywności fizycznej. Wśród wielu innowacyjnych pomysłów łączących ruch z relaksem na szczególną uwagę zasługują zajęcia znane jako Puppy Yoga, czyli joga z szczeniętami. Na czym polegają? Czy to dobry pomysł na spędzanie czasu z pupilem? Przekonaj się!

Więcej

Puppy Yoga – czym jest i czym wyróżnia się ten rodzaj jogi?

Zastanawiasz się, czym Puppy Yoga różni się od jogi klasycznej? Jak sama nazwa wskazuje, tym wyróżnikiem jest obecność szczeniąt na sali, które w trakcie zajęć mogą biegać i bawić się z pozostałymi zwierzakami i ludźmi. Joga w tej formie – zdecydowanie niebanalna, relaksująca i pełna radości – ma przynosić korzyści zarówno ludzkim, jak i zwierzęcym uczestnikom. Jej popularność rośnie w wielu krajach. Joga ze szczeniętami dotarła już także do Polski.

Zajęcia odbywają się zwykle w małych grupach, co sprzyja intymnej atmosferze i indywidualnemu podejściu do klienta. Na początku prowadzący wprowadza wszystkich w tematykę jogi oraz podaje wskazówki dotyczące asan. Następnie do pomieszczenia wprowadzane są szczenięta. Lekcje trwają zazwyczaj od 60 do 90 minut. Prowadzący stara się, aby psy miały pełną swobodę, co czasami może prowadzić do zabawnych sytuacji, kiedy to czworonogi w trakcie sesji postanawiają skupić na sobie całą uwagę! Taka jest jednak specyfika tych zajęć, dlatego nikogo nie powinno to dziwić i nikomu nie powinno to przeszkadzać.

Puppy Yoga – za i przeciw

Choć wielu miłośników psów zachwyca się tym nietypowym rozwiązaniem, warto przyjrzeć się mu bliżej i poznać nie tylko jego zalety, ale też wady. Na początek kilka niekwestionowanych zalet.

Redukcja stresu i poprawa nastroju

Obecność psów może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Badania pokazują, że kontakt z psami obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększa wydzielanie endorfin i oksytocyny, co może prowadzić do lepszego nastroju i relaksu. W połączeniu z technikami oddechowymi i medytacyjnymi, jakie oferuje joga, Puppy Yoga staje się skutecznym pomocnikiem w walce z codziennymi frustracjami.

Motywacja do ćwiczeń

Joga ze szczeniętami może być znakomitym sposobem na zmotywowanie się do regularnej aktywności fizycznej. Dla wielu osób obecność zwierząt to dodatkowy bodziec do wzięcia udziału w zajęciach jogi, co może prowadzić do większej regularności w ćwiczeniach.

Interakcje społeczne

Puppy Yoga często gromadzi grupy ludzi z podobnymi zainteresowaniami. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, kontaktu z innymi miłośnikami psów i jogi oraz wymiany doświadczeń.

Zwiększenie empatii i odpowiedzialności

Uczestnictwo w zajęciach z psami może pomóc w rozwinięciu wrażliwości na potrzeby zwierząt. To doświadczenie może rozwijać empatię i odpowiedzialność wobec czworonogów.

Budowanie więzi z pupilem

Szczenię potrzebuje mnóstwo uwagi. Opiekun powinien zapewnić mu możliwość kontaktu ze sobą oraz poczucie bezpieczeństwa. Wspólne aktywności zdecydowanie zbliżają i – jeśli odbywają się prawidłowo – sprzyjają budowaniu relacji i zaufania.

Co można uznać za wadę tej formy ćwiczeń? Oto kilka najczęściej spotykanych odpowiedzi.

Potencjalne rozproszenie uwagi

Obecność szczeniąt może być rozpraszająca – szczególnie dla osób, które chcą skoncentrować się na praktyce jogi i relaksie. Czasami trudno skupić się na oddechu i pozycjach, gdy wokół biegają energiczne zwierzęta. Nawet jeśli kochasz swojego pupila i chcesz spędzać z nim czas, aktywność ta może okazać się nie dla Ciebie – i nie ma w tym nic złego!

Wykorzystywanie psów (?)

Niektórzy specjaliści zaznaczają, że tego typu zajęcia nie służą psom i tak naprawdę są pomyślane wyłącznie pod kątem ludzi. Eksperci brytyjskiej organizacji RSPCA zajmującej się promocją dobrostanu zwierząt wyjaśniają, że wprowadzanie tego typu zajęć w okresie szczenięcym wcale nie sprzyja socjalizacji. Powtarzanie stale tego samego schematu zachowań, z którymi później pies raczej nie będzie się już stykał, nie przynosi zwierzęciu niczego korzystnego.

Ryzyko traumy

Nie każdy pies sprosta takiej aktywności. Powinny brać w niej udział wyłącznie szczenięta, które są dobrze zsocjalizowane i przyzwyczajone do przebywania w dużych grupach ludzi i psów. Nieoczekiwane zachowania zwierząt mogą prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Opiekun pochłonięty wykonywaniem ćwiczeń może nie zauważyć, że jego pies wszedł w trudną dla niego interakcję, z innym psem lub człowiekiem, i nie może sobie z nią poradzić. Skutkiem tego mogą być problemy z lękiem w dorosłym życiu czworonoga, prowadzące nawet do zachowań agresywnych w stosunku do psów lub/i ludzi!

Zajęcia nieodpowiednie dla alergików

Nawet jeśli masz swojego pupila i na co dzień radzisz sobie z alergią, organizm może się zbuntować podczas kontaktu z dużą liczbą psów w zamkniętym pomieszczeniu!

Puppy Yoga – alternatywa dla zajęć grupowych

Kochasz jogę? Masz szczeniaka? Jeśli chcesz uprawiać z nim jogę, wcale nie musisz zapisywać się na zajęcia grupowe. Z powodzeniem możesz prowadzić sesję w domowym zaciszu. Obecnie bez trudu znajdziesz wiele ciekawych filmików pokazujących, jak ćwiczyć jogę z psem w domu. Oczywiście możesz kontynuować tę aktywność także wtedy, gdy pupil dorośnie!

Podsumowanie

Puppy Yoga to z pewnością ciekawy pomysł na spędzanie czasu z pupilem i poznawanie nowych ludzi. Pamiętaj jednak, że ta forma aktywności niekoniecznie musi przypaść do gustu Twojemu podopiecznemu. Jeśli obawiasz się, że może on niekomfortowo czuć się w obecności wielu osób i zwierząt, nie ryzykuj. Możesz samodzielnie ćwiczyć jogę ze szczeniakiem w domu lub zorganizować wspólne ćwiczenia z bliskimi Ci osobami i psami, które Twój pupil uwielbia!

Pamiętaj o zbilansowanej karmie dla szczeniaka >>